Έκανε... βόλτα στην Πόλη και έφυγε για προημιτελικά η Γάνδη

Πέμπτη, 16/3/2023 - 07:50

Εμφατική πρόκριση στα προημιτελικά του Europa Conference League πήρε η Γάνδη!

Η ομάδα του Βανχάεζεμπρουκ επικράτησε 4-1 της Μπασάκσεχιρ στην Κωνσταντινούπολη και μετά το 1-1 του πρώτου αγώνα, έγινε η πρώτη ομάδα που έφυγε για τους «8» της διοργάνωσης.

Το ματς είχε για απόλυτο πρωταγωνιστή τον Όρμπαν, ο οποίος καθάρισε μόνος του την πρόκριση με απίθανο χατ-τρικ σε τρία λεπτά! Διότι άνοιξε το σκορ στο 31', δευτερόλεπτα αργότερα σκόραρε ξανά και το απόλυτο σοκ για τους Τούρκους ολοκληρώθηκε στο 34' με το 3-0.

Βέβαια, κάπου εκεί μπήκε στην εξίσωση και ο πρώην φορ του Ολυμπιακού και νυν της Γάνδης, Ούγκο Κάιπερς, ο οποίος στο 37ο λεπτό έγραψε το 4-0 και ολοκλήρωσε ένα εφιαλτικό πρώτο ημίχρονο για την Μπασάκ, αλλά και... ονειρικό για τους Βέλγους. Το μοναδικό που άλλαξε στο ματς ήταν το σκορ, αφού ο Γιανουζάι στο 88ο λεπτό μείωσε στο τελικό 4-1.