Έκανε… εκδρομή στο Βελιγράδι και ανέβηκε τρίτος ο Παναθηναϊκός

Τετάρτη, 20/3/2024 - 23:08

Έκανε... περίπατο στο Βελιγράδι ο Παναθηναϊκός!

Οι «πράσινοι» νίκησαν με σκορ 89-76 τον Ερυθρό Αστέρα στη «Stark Arena», ανέβηκαν στο 19-11 στη βαθμολογία και πλέον βρίσκονται στην τρίτη θέση, μετά τα υπόλοιπα αποτελέσματα της ημέρας. Πλέον, ακολουθεί για το «τριφύλλι» το κρίσιμο εντός έδρας ματς με την Μπαρσελόνα την Παρασκευή (22/03 - 21:15).

Από το πρώτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν «βομβάρδισε» το καλάθι της σέρβικης ομάδας (12/21 τρίποντα), παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα με σκορ 20-29. Από εκεί και πέρα, η διαφορά ήταν σταθερά σε διψήφιο αριθμό, με τον Ερυθρό Αστέρα να μη δείχνει ποτέ ικανός να μειώσει περισσότερο από τους 8-9 πόντους.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο τρομερός Ματίας Λεσόρ, που έπαιξε 37 λεπτά και σκόραρε 19 πόντους, μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 3 φορές την μπάλα και έκανε 3 κοψίματα! «Μαέστρος» ο Κώστας Σλούκας με double-double (17π., 10α.), ενώ καλή εμφάνιση έκανε ο Ντίνος Μήτογλου με 17 πόντους. «Οικονομικοί» αλλά κομβικοί οι Κέντρικ Ναν (15π.) και Τζέριαν Γκραντ (12π., 4ρ., 5α.)

Τα δεκάλεπτα: 20-29, 41-51, 56-70, 76-89