Έκανε το... καθήκον του στο ντεμπούτο του Αντόνε ο Απόλλωνας

Κυριακή, 19/2/2023 - 08:25

Παρουσιάζοντας δύο διαφορετικά... πρόσωπα σε κάθε ημίχρονο, ο Απόλλωνας κατάφερε να περάσει νικηφόρα από το «Στέλιος Κυριακίδης» επικρατώντας του Ακρίτα με 3-1 στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Νίκη που βάζει τους «γαλάζιους» σε θέση... οδηγού για την κατάληψη μιας θέσης στην εξάδα, δύο... στροφές πριν το τέλος της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Απόλλωνας έμεινε σχετικά νωρίς πίσω στο σκορ, όμως δεν πανικοβλήθηκε και έψαξε την ισοφάριση, δημιουργώντας κάποιες καλές ευκαιρίες, με αποκορύφωμα το δοκάρι λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου. Στο δεύτερο μισό, οι «γαλάζιοι» σοβαρεύτηκαν και κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή που τους έδωσε τους τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς.

Ο Ιωάννης Πίττας με τα δύο γκολ που πέτυχε έφτασε τα 11 τη φετινή σεζόν, ξεπερνώντας την περσινή του επίδοση, αφού είχε σταματήσει στα δέκα. Μάλιστα, ο Κύπριος ποδοσφαιριστής σκόραρε για τέταρτο διαδοχικό παιχνίδι, βρίσκοντας έξι γκολ στα τελευταία έξι παιχνίδια. Αξίζει να αναφέρουμε πως σε δεύτερο διαδοχικό ματς βρήκε δίκτυα και ο Ντόνιο ο οποίος δείχνει να μπορεί να δώσει λύσεις στη γραμμή κρούσης.

Ιδανικό μπορεί να χαρακτηριστεί το ντεμπούτο για τον Μπογκντάν Αντόνε στον πάγκο του Απόλλωνα. Ο Ρουμάνος πήρε το ζητούμενο που του επιτρέπει τις επόμενες ημέρες να δουλέψει στο Κολόσσι με μεγαλύτερη ηρεμία και καλύτερη αυτοπεποίθηση στα αποδυτήρια. Επόμενος αντίπαλος για τον Απόλλωνα είναι η ΑΕΚ (27/02 - 15:30) στο «Άλφαμεγα Stadium» για την 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος.