Έκλεισε την... παρένθεση η Λίβερπουλ (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 7/3/2020 - 16:48

Η Μπόρνμουθ προηγήθηκε νωρίς, όμως η Λίβερπουλ κατάφερε να φέρει το ματς «τούμπα», πανηγύρισε με σκορ 2-1 και επέστρεψε πανηγυρικά στις νίκες, έπειτα από δύο ηχηρές σφαλιάρες (την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα από την Γουότφορντ με 3-0 και τον αποκλεισμό από το Κύπελλο Αγγλίας από την Τσέλσι με 2-0).

Σε ένα συναρπαστικό ματς, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να… στριμώξουν τους «κόκκινους» στο ένατο μόλις λεπτό του παιχνιδιού, όταν σε μια αντεπίθεση ο Γουίλσον νίκησε τον Αντριάν και άνοιξε το σκορ για την Μπόρνμουθ.

Η αντίδραση της Λίβερπουλ, όμως, ήταν άμεση. Στο 25’ ο Μανέ «σέρβιρε» λίγο άτσαλα στον Σάλαχ, όμως αυτός δεν δυσκολεύτηκε να «καρφώσει» την μπάλα στα δίχτυα του Ράμστεϊλ για το 1-1.

Οκτώ λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά του Μανέ να χριστεί σκόρερ από κάθετη μπαλιά του Φαν Ντάικ, για το 2-1 της Λίβερπουλ.

Το σύνολο του Γιούργκεν Κλοπ είχε σαρωτική υπεροχή στο δεύτερο μισό του ματς, όμως κινδύνευσαν να δεχτούν την ισοφάριση στο 61’, όταν ο Φρέισερ «κρέμασε» τον Αντριάν, όμως ο Μίλνερ επενέβη σωτήρια και απομάκρυνε τη μπάλα πάνω στη γραμμή.

Στη συνέχεια, η Λίβερπουλ μέτρησε ευκαιρίες με τον Φιρμίνιο (73’) και τον Μανέ (76’), όμως οι δύο παίκτες δεν κατάφεραν να διευρύνουν το προβάδισμα.

Κάτι που παραλίγο να πληρώσουν ακριβά στο 90’, όταν ο Γουίλσον στραβοπάτησε μπροστά σε κενή εστία και δεν κατάφερε να ισοφαρίσει, σε φάση όμως που σταμάτησε ως οφσάιντ.