Έκοψε τη... φόρα της Άστον Βίλα πριν τον Ολυμπιακό η Τσέλσι (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 28/4/2024 - 00:10

Έβγαλε ζητήματα και… αγχώνεται για την τετράδα η Άστον Βίλα!

Η ομάδα του Ουνάι Έμερι βρέθηκε να προηγείται με 2-0, αλλά είδε την Τσέλσι να κάνει φοβερή εμφάνιση στο δεύτερο μέρος και τρομερό come-back, παίρνοντας τον βαθμό (2-2) μέσα στο «Βίλα Παρκ».

Ο Ισπανός τεχνικός, ενόψει και του πρώτου ημιτελικού με τον Ολυμπιακό για το Europa Conference League την Πέμπτη, είδε την ομάδα του να έχει ένα πρώτο μέρος με ουσία, αλλά να έχει πολλά αμυντικά κενά στο δεύτερο μέρος και να δέχεται πάνω από 20 τελικές συνολικά στο 90λεπτο! Σαν να μην έφταναν όλα αυτά, έχασε με τραυματισμό τον υπερπολύτιμο χαφ, Γιούρι Τίλεμανς με θέμα στον προσαγωγό, αλλά και τον κίπερ του, Ντίμπου Μαρτίνες με ζήτημα στον οπίσθιο μηριαίο. Αν και βέβαια ο δεύτερος δεν θα αγωνιστεί ούτως ή άλλως στο πρώτο παιχνίδι λόγω τιμωρίας.

Στα αμιγώς αγωνιστικά, το αυτογκόλ του Κουκουρέγια από την προσπάθεια του ΜακΓκιν έδωσε σκορ στην αναμέτρηση και το προβάδισμα στην Άστον Βίλα μόλις στο 4ο λεπτό του αγώνα. Στο 27’ ήρθε η αναγκαστική αλλαγή του Τίλεμανς, με τον Ντιαμπί να παίρνει τη θέση του και εν τέλει στο 42’ ο Ρότζερς από την ασίστ του Κας έγραψε το 2-0.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με αλλαγή για τους γηπεδούχους, αφού ο Όλσεν πήρε ρυθμό ενόψει Πέμπτης και αντικατέστησε τον τραυματία Μαρτίνες. Η Τσέλσι μπήκε, λοιπόν, και κυριάρχησε στο 45λεπτο, πιέζοντας ασφυκτικά, για να φτάσει στη μείωση του σκορ στο 62ο λεπτό με πλασέ του Μαντουέκε. Και είκοσι λεπτά μετά, ο σκόρερ έγινε δημιουργός, με τον Γκάλαχερ με φοβερό πλασέ εκτός περιοχής να εκτελεί τον Όλσεν για το 2-2.

Το παιχνίδι ήταν δραματικά στο φινάλε και οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν την απόλυτη ανατροπή! Πρώτα, στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντιέγκο Κάρλος έκανε παιδικό λάθος και ο Πάλμερ βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ αλλά νικήθηκε από τον Όλσεν, ενώ στα… καπάκια η Τσέλσι σκόραρε αλλά το τέρμα ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ σε μια τουλάχιστον συζητήσιμη φάση, με το σκορ να παραμένει ως το τέλος στο 2-2 και η Άστον Βίλα τελικά να γλιτώνει την ήττα.