Έκοψε τον… βήχα της Γιουνάιτεντ η Πάλας

Πέμπτη, 19/1/2023 - 08:06

Σκόνταψε στο 91’ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Η ομάδα του Τεν Χάαχ βρέθηκε μία ανάσα από την 6η διαδοχική νίκη της στην Premier League (και 8η σε όλες τις διοργανώσεις), αλλά την πάτησε στο τέλος στην έδρα της Κρίσταλ Πάλας (1-1) σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την 7η αγωνιστική.

Το τέρμα του Ολίσε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με εκτέλεση φάουλ του Ολίσε χάλασε τα σχέδια των «κόκκινων διαβόλων», οι οποίοι είχαν το προβάδισμα από τα τέλη του πρώτου μέρους. Ο Μπρούνο Φερνάντες άνοιξε το σκορ στο 43ο λεπτό με άπιαστο πλασέ, έπειτα από ωραία κυκλοφορία της μπάλας, με τον Έρικσεν να του κάνει την τελική πάσα.

Ντεμπούτο για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έκανε ο Βέγκχορστ και μάλιστα ως βασικός, με τον Ολλανδό τεχνικό να δει 70 λεπτά συμμετοχής στον υψηλόσωμο φορ. «Πληγώθηκε» με Κασεμίρο ενόψει Άρσεναλ η ομάδα του Τεν Χάαχ. Ο Βραζιλιάνος μέσος δέχθηκε κίτρινη στο 80ο λεπτό, έφτασε τις πέντε κάρτες στο πρωτάθλημα και θα χάσει την αναμέτρηση της Κυριακής (22/1) απέναντι στην Άρσεναλ στο Λονδίνο.