Εκπληκτικό παιχνίδι και ήττα με επική ανατροπή της Σίτι από την Γουλβς

Σάββατο, 28/12/2019 - 09:49

Σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι, με απίστευτη διακύμανση του σκορ και επεισοδιακές φάσεις, η Γουλβς έκανε τεράστια ανατροπή επί της Μάντσεστερ Σίτι, αφού βρέθηκε πίσω με 0-2, αλλά κατάφερε να επικρατήσει με 3-2.

Οι «πολίτες» έμειναν με δέκα παίκτες στο 11΄, εξαιτίας αποβολής του Έντερσον, αλλά στο 50΄ προηγούνταν με 2-0 χάρη σε ισάριθμα γκολ του Στέρλινγκ, το πρώτο με άκρως περιπετειώδη τρόπο. Οι «λύκοι» κατάφεραν να μειώσουν στο 55΄ με τον Τραορέ και να φτάσουν στην ολική ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο με Χιμένες (82΄) και Ντόχερτι (89΄).

Παρέμεινε 3η στη λήξη του πρώτου γύρου η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα, στο -1 από τη Λέστερ και το -14 από τη Λίβερπουλ, ενώ οι «λύκοι» ανέβηκαν στην 5η θέση, μόλις δύο βαθμούς μακριά από την τέταρτη Τσέλσι.

Το ματς

Μόλις στο 11ο λεπτό το παιχνίδι πήρε «φωτιά», αφού ο Έντερσον αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη, επειδή ανέτρεψε εκτός περιοχής ως τελευταίος τον Ζότα, ο οποίος έφευγε μόνος του προς το τέρμα των «πολιτών». Η Σίτι έμεινε με παίκτη λιγότερο κι αυτός που την πλήρωσε ήταν ο Αγουέρο (στην επανεμφάνισή του στην ενδεκάδα μετά τις 23 Νοεμβρίου), για να περάσει στον αγωνιστικό χώρο ο αναπληρωματικός τερματοφύλακας Κλαούντιο Μπράβο.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, η Σίτι προηγήθηκε στο 25΄ με απολύτως επεισοδιακό τρόπο. Ο Μαχρέζ ανατράπηκε από τον Ντεντόνκερ εντός περιοχής και ο ρέφερι Άτκινσον έδειξε την άσπρη βούλα, αφού συμβουλεύτηκε το VAR. O Στέρλινγκ ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και νικήθηκε από τον Πατρίσιο, ωστόσο ο Άτκινσον διέταξε επανάληψη, επειδή ο τερματοφύλακας της Γουλβς δεν πατούσε τουλάχιστον με το ένα πόδι τη γραμμή του τέρματος, όπως ορίζει ο κανονισμός. Ο Στέρλινγκ σούταρε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο (ξανά συρτά στη δεξιά γωνία), ο Πατρίσιο απέκρουσε και πάλι, αλλά ο Άγγλος επιθετικός πήρε το ριμπάουντ και έκανε το 0-1 σε κενή εστία.

Μετά από το γκολ των φιλοξενούμενων, η Γουλβς ανέλαβε την κατοχή της μπάλας (όπως ήταν λογικό και λόγω αριθμητικού πλεονεκτήματος) και μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου ανάγκασε τη Σίτι να μείνει την περισσότερη ώρα στο πίσω μέρος του γηπέδου. Ωστόσο δεν δημιούργησε κάποια ιδιαίτερα απειλητική στιγμή για την εστία του Μπράβο, παρά μόνο ένα σουτ του Χιμένες στο 44΄ από το ημικύκλιο της περιοχής, το οποίο μπλόκαρε ο κίπερ των «πολιτών».

Έτσι, το περιπετειώδες στην εξέλιξή του πρώτο ημίχρονο έληξε με 1-0 υπέρ της Μάντσεστερ Σίτι, παρότι βρισκόταν από το 11΄ με παίκτη λιγότερο.

Με την έναρξη σχεδόν του δεύτερου μέρους (47΄), η Γουλβς βρήκε την καλύτερη μέχρι εκείνη την ώρα ευκαιρία της στο ματς. Ο Χιμένες πάσαρε στον Ζότα μέσα στην περιοχή, εκείνος έκανε το πλασέ στην κίνηση, αλλά η μπάλα έφυγε αρκετά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Και αφού δεν ήρθε η ισοφάριση για τους «λύκους», ήρθε το 2-0 για τη Σίτι στο 50΄, και πάλι δια ποδός Στέρλινγκ. Οι «πολίτες» βγήκαν ταχύτατα στην αντεπίθεση, ο Στέρλινγκ πήρε την ασίστ του Ρόντρι, βγήκε τετ α τετ με τον Ρουί Πατρίσιο και πλάσαρε εύστοχα.

Έπειτα από τρία λεπτά (53΄) οι γηπεδούχοι βρέθηκαν κοντά στη μείωση του σκορ με σουτ του Χιμένες έξω απ΄ την περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ. Αυτό που δεν πέτυχε όμως ο Μεξικανός, το κατάφερε δύο λεπτά αργότερα (55΄) ο Τραορέ, ο οποίος με δυνατό συρτό σουτ, το οποίο βρήκε και στο εσωτερικό του δοκαριού, νίκησε τον Μπράβο και έγραψε το 1-2.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι κυρίαρχοι στον αγωνιστικό χώρο και να πιέζουν για την ισοφάριση, με το ματς να έχει αποκτήσει πολύ γρήγορο τέμπο. Στο 69΄ και στο 73΄ απείλησαν με σουτ του Τραορέ και κεφαλιά του Σάις, αντίστοιχα, αλλά δεν κατάφεραν να φέρουν το σκορ στα ίσα.

Αυτό συνέβη τελικά στο 82΄ με σκόρερ τον Χιμένες, Ο Μεντί υπέπεσε σε ολέθριο λάθος, χάνοντας μέσα την περιοχή τη μπάλα από τον Τραορέ, αυτός έδωσε την ασίστ στον επιθετικό της ομάδας του, ο οποίος με κοντινό πλασέ ισοφάρισε σε 2-2.

Η απίστευτη ολική ανατροπή ήρθε στο 89ο λεπτό. Ο Ντόχερτι συνδυάστηκε ωραία με τον Χιμένες, μπήκε στην περιοχή και με συρτό αριστερό σουτ έγραψε το 3-2.

Η τελευταία μεγάλη συγκίνηση του παιχνιδιού ωστόσο ήρθε στο 90+3΄, μαζί με χρυσή ευκαιρία της Σίτι για ισοφάριση, αφού απευθείας εκτέλεση φάουλ του Στέρλινγκ σταμάτησε το οριζόντιο δοκάρι.

Έτσι, η Γουλβς πήρε τεράστια νίκη με 3-2 και ανέβηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας, ενώ οι «πολίτες» έμειναν στην 3η θέση.