Εκπληκτικοί Τίμπεργουλβς έσπασαν έδρα και… τσαμπουκά των Γκρίζλις

Κυριακή, 17/4/2022 - 09:06

Ήταν ξεκάθαρο ότι οι Τίμπεργουλβς θα πουλήσουν πολύ ακριβά το τομάρι τους στη σειρά με τους Γκρίζλις και αυτό απέδειξαν από το πρώτο παιχνίδι στο Μέμφις. Οι «λύκοι» παίζοντας καταπληκτικό μπάσκετ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, επικράτησαν με το εντυπωσιακό 130-117 των Γκρίζλις και έκαναν το break από την πρώτη αναμέτρηση.

Κορυφαίος και απολαυστικός για τους νικητές ήταν ο Άντονι Έντουαρντς, που είχε 36 πόντους (12/23 εντός πεδιάς, 4/11 τρίποντα) και έξι ασίστ, 29 είχε ο Καρλ-Άντονι Τάουνς με 13 ριμπάουντ, ενώ σημαντικές βοήθειες από τον πάγκο έδωσε ο Μαλίκ Μπίσλι με 23 πόντους.

Από πλευράς γηπεδούχων, που διαπίστωσαν άμεσα ότι η κανονική περίοδος διαφέρει πάρα πολύ σε σχέση με τα playoffs, είχαν τον Μοράντ με 32 πόντους εκ των οποίων όμως οι 16 ήταν από βολές (16/20), έχοντας 8/18 εντός πεδιάς και τον Μπρουκς με 24.

Σε ό,τι αφορά στην εικόνα του αγώνα, οι Τίμπεργουλβς είχαν το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια και παρά την πίεση που δέχθηκαν μέχρι τις αρχές της 4ης περιόδου, με μεγάλα σουτ στα τελευταία λεπτά, όχι μόνο έκαναν το 1-0, αλλά πήραν και μια διαφορά φτάνοντας χωρίς άγχος στη νίκη.

Τα δωδεκάλεπτα: 33-41, 62-65, 92-97, 117-130