Τα χρειάστηκε ο ΑΠΟΕΛ, όμως πήρε το ζητούμενο... (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 19/10/2019 - 20:21

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε έστω και δύσκολα της Δόξας με 2-0 με γκολ των Χαλένιους και Πάβλοβιτς μετά από τραγικά λάθη των Ντερβίτ και Παρασκευά. Οι γαλαζοκίτρινοι με την νίκη τους έκανε το 3 στα 3 στο πρωτάθλημα και πλέον σκέφτονται την Καραμπάχ.

Ο αγώνας είχε ελάχιστες φάσεις και ο ΑΠΟΕΛ ειδικά μετά το 70΄ απειλήθηκε τουλάχιστον τρεις φορές με ισοφάριση.

Α΄ ημίχρονο:

Χωρίς κάτι το αξιόλογο τα πρώτα δεκαπέντε λεπτά του αγώνα. Ο ΑΠΟΕΛ κρατούσε μπάλα όμως δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Παρασκευά.

Οι πρωταθλητές ευτύχισαν να ανοίξουν το σκορ στο 20΄. Μετά από τραγικό λάθος του  Ντερβίτ ο οποίος πήγε να ντριμπλάρει το Χαλένιους ο Σουηδός του πήρε την μπάλα λίγο έξω από την περιοχή και με ιδανικό πλάσε έγραψε το 1-0 για τον ΑΠΟΕΛ.

Ελάχιστες οι φάσεις στον αγώνα, η Δόξα κλείνει σωστά τους χώρους.

Στο 30΄ ο ΑΠΟΕΛ θα προβεί σε αναγκαστική αλλαγή. Ο Γκέντσογλου αντιακαταστάθηκε από τον Άλεφ, αφού ο Ελλαδίτης μέσος δεν ξεπέρασε τον τραυματισμό από το 10΄ και τη σύγκρουση που είχε με τον Βάτερμαν.

Ο ΑΠΟΕΛ απείλησε για πρώτη φορά μετά το γκολ στο 38΄ με τον Χαλένιους να σουτάρει και τον Παρασκευά να αποκρούει σωτήρια.

Δυο λεπτά αργότερα ο ΑΠΟΕΛ θα απειλήσει και πάλι αυτή την φορά με τον Σόουζα όμως και πάλι ο Παρασκευά απέκρουσε.

Β΄ ημίχρονο:

Πρώτη φάση στο δεύτερο ημίχρονο στο 51΄ ο Παρασκευά αποκρούει το σουτ του Άλεφ.

Οκτώ λεπτά αργότερα η Δόξα θα απειλήσει για πρώτη φορά στον αγώνα με τον Καρλάο, το σουτ του όμως φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Βάτερμαν.

Ο ΑΠΟΕΛ σε ένα παιχνίδι με ελάχιστες φάσεις θα απειλήσει στο 64΄ με τον Βιντιγκάλ το συρτό του όμως σουτ του νεαρού μέσου πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Παρασκευά.

Οι γηπεδούχοι ελέγχουν το παιχνίδι όμως δεν μπορούν να πετύχουν ένα δεύτερο γκολ.

Στο 77΄ η Δόξα θα χάσει τεράστια ευκαιρία με τον Ίταλο ο οποίος έκανε το σουτ όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βάτερμαν.

Δυο λεπτά αργότερα οι «γαλαζοκίτρινοι» απάντησαν στην ευκαιρία της Δόξας. Ο Χαλένιους με ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή, έδωσε στον Πάβλοβιτς που από ευνοϊκή θέση απέτυχε να βρει την μπάλα και να την στείλει στα δίχτυα.

Με την συμπλήρωση 80΄ λεπτών η Δόξα θα βρει δοκάρι με τον Καρλάο μετά από σέντρα του Ίταλο.

Ο ΑΠΟΕΛ θα τελειώσει τον αγώνα με ένα δεύτερο γκολ στο 88΄ μετά από τραγικό λάθος του Παρασκευά ο οποίος προσπάθησε να ντριπλάρει τον Πάβλοβιτς ο οποίος πήρε την μπάλα και έγραψε το 2-0.

Οι εντεκάδες των δυο προπονητών:

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Μιχαΐλοβιτς, Σάβιτς, Βούρος, Ιωάννου, Γκέντσογλου (32' Άλεφ), Σόουζα, Μάτιτς (71' Πάβλοβιτς), Βιτνιγκάλ, Τάμαρι (66' Γιάκολις), Χαλένιους

Δόξα: Παρασκευά, Μέσκα, Μουκτάρης, Ντερβίτ, Μιντίκκης, Φιντέλις (59' Μπόλιεβιτς), Τραϊτσέφσκι, Παπαφώτης (59' Λ.Κάρλος), Καλό, Μπραμπίγια (72' Ιτάλο), Καρλάο