Τρία πέναλτι, τέσσερα γκολ και... δραματικό φινάλε στην «Αρένα» (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 15/9/2019 - 19:53

Καταπληκτικό παιχνίδι στην «ΑΕΚ Αρένα» στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής μεταξύ της ΑΕΚ και της Ομόνοιας οι οποίες έμειναν στο ισόπαλο 2-2.

Η ομάδα της Λευκωσίας βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 39ο λεπτό από την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τρισκόφσκι όμως κατάφερε να ισοφαρίσει πριν την λήξη του ημιχρόνου στις καθυστερήσεις με τον Χριστοφή. Η Ομόνοια έκανε το 2-1 στο 67ο λεπτό με τον Γκόμεθ όμως η ΑΕΚ είχε την «απάντηση» στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης καθώς κέρδισε τρίτο πέναλτι το οποίο έκανε γκολ ο Τρισκόφσκι.

Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και απώλεσε πέναλτι με τον Τρισκόφσκι στο ένατο λεπτό. Η Ομόνοια με τη σειρά της ανέβασε «στροφές» μετά το πρώτο τέταρτο και κατάφερε να πιέσει τους Λαρνακείς.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ είχε συντριπτικά την κατοχή της μπάλας όμως ήταν εντελώς ανούσια καθώς απείλησε τον Ουζόχο σε πολύ λίγες περιπτώσεις ενώ η Ομόνοια στην πρώτη αξιόλογη της ευκαιρία στο δεύτερο μέρος κατάφερε να σκοράρει όμως δεν έφυγε ούτε σήμερα νικήτρια από την «Αρένα» καθώς η ΑΕΚ ισοφάρισε στην τελευταία φάση της αναμέτρησης από το σημείο του πέναλτι.

Επόμενη αναμέτρηση για την ΑΕΚ την ερχόμενη Παρασκευή (20/09 – 19:00) εκτός έδρας κόντρα στον Ολυμπιακό στο «Μακάρειο» ενώ η Ομόνοια φιλοξενεί τον Απόλλωνα στο ΓΣΠ το Σάββατο (21/09 – 18:00).

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης η ΑΕΚ μπήκε δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο της «Αρένα» και πίεσε την Ομόνοια για το γρήγορο γκολ.

Στο έκτο λεπτό ήρθε η πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση από τον Χέφελ ο οποίος έκανε το φαλτσαριστό σουτ όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Ουζόχο.

Στο 9ο λεπτό η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι μετά από επικίνδυνο παίξιμο του Λούφτνερ πάνω στον Τρισκόφσκι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος ο Σκοπιανός όμως ο Ουζόχο κατάφερε να διώξει την μπάλα με τα πόδια παρά το ότι έπεσε σε λάθος πλευράς. Έτσι, διατηρήθηκε το 0-0 στην αναμέτρηση.

Φ

Στο 12ο λεπτό η ΑΕΚ έχασε τριπλή μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Αρχικά, μόνος ο Γιάννου απέναντι στον Ουζόχο, έκανε το δυνατό πλασέ, απέκρουσε ο Νιγηριανός τερματοφύλακας των «πρασίνων». Στη συνέχεια της φάσης ο Τρισκόφσκι έπιασε τη κεφαλιά η οποία σταμάτησε στα σώματα, ενώ παίκτης της ΑΕΚ στο... ριμπάουντ έστειλε τη μπάλα ψηλά έξω.

Πρώτη πολύ καλή στιγμή για την Ομόνοια στο 19ο λεπτό. Μετά από κλέψιμο, ο Τιάγκο πήρε τη μπάλα, έκανε το φαλτσαριστό σουτ, μόλις έξω η μπάλα.

Στο 26ο λεπτό βγήκε η μπαλιά από αριστερά με αποδέκτη τον Χριστοφή, το πλασέ – βολίδα του οποίου πέρασε μόλις έξω. Πολύ καλή στιγμή για την Ομόνοια να πάρει «κεφάλι» στο σκορ.

Στο 38ο λεπτό η ΑΕΚ κέρδισε εκ νέου πέναλτι όταν ο Κούσουλος με μια αψυχολόγητη ενέργεια ανέτρεψε τον Κάσες εντός περιοχής. Την εκτέλεση ανέλαβε εκ νέου ο Τρισκόφσκι  οποίος αυτή τη φορά δεν αστόχησε και έκανε το 1-0 για την ΑΕΚ.

Στις καθυστερήσεις Τιάγκο-Ντάρμπισαϊρ συνδυάστηκαν εξαιρετικά, ο πρώτος έδωσε στον ανενόχλητο Χριστοφή ο οποίος με πλασέ έφερε το ματς στα ίσα.

Πολύ καλό φαλτσαριστό σουτ του Εζρά στο 49ο λεπτό όμως ο Τόνιο έπεσε στη γωνία του και έσωσε την ΑΕΚ από σίγουρο γκολ.

Στο 65ο λεπτό ο Τρισκόφσκι βρέθηκε απέναντι από τον Ουζόχο όμως το πλασέ του αρχηγού της ΑΕΚ σταμάτησε στον Νιγηριανό τερματοφύλακα της Ομόνοιας ο οποίος για άλλη μια φορά ήταν σωστά τοποθετημένος.

Στο 67ο λεπτό η Ομόνοια πήρε προβάδισμα στο σκορ με τον Γκόμεθ. Κάθετη του Εζρά, ο Ντάρμπισαϊρ έδωσε στον εντελώς μόνο Γκόμεθ ο οποίος με κοντινό πλασέ έφερε… τούμπα το παιχνίδι.

Στις καθυστερήσεις η ΑΕΚ κέρδισε τρίτο πέναλτι καθώς ο Φλοριάν ανατράπηκε από τον Κούσουλο στη τελευταία φάση της αναμέτρησης. Ο Τρισκόφσκι ήταν για δεύτερη φορά εύστοχος και έσωσε το βαθμό της ισοπαλίας την τελευταία στιγμή για την ΑΕΚ.

ΑΕΚ (Ιμανόλ Ιδιάκεθ): Τόνιο, Γκονζάλεζ, Πλάνας, Τρουγιόλς, Χέφελ, Κάσες (Φιόλιτς 76'), Σάστρε, Τέτε, Ραούλ Ρουίθ (Ακοράν 62’), Τρισκόφσκι, Γιάννου (Φλοριάν 85')

Ομόνοια: (Χένινγκ Μπεργκ): Ουζόχο, Λούφτνερ, Λανγκ, Λέσιακς, Μαυρίας, Γκόμεθ, Τιάγκο, Κούσουλος, Εζρά (Τζιωνής 88'), Χριστοφή (Βίτορ Γκόμες 72’), Νταρμπισάιαρ (Μίκου 70’)

α

Χένινγκ Μπεργκ (Ομόνοια): «Έγιναν πολλά σήμερα, είμαι χαρούμενος για το παιχνίδι, ο ένας βαθμός είναι εντάξει. Θέλαμε την νίκη, έτσι είναι το ποδόσφαιρο, είμαι ικανοποιημένος από τους ποδοσφαιριστές μου. Για τους ουδέτερους ήταν ένα ωραίο παιχνίδι. Πετύχαμε τρία γκολ αλλά δεν καταφέραμε να πάρουμε την νίκη».

Ιμανόλ Ιδιάκεθ (ΑΕΚ): «Ήταν ένα πολύ καλό παιχνίδι, από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό. Κάναμε ένα καλό ξεκίνημα, ειδικά στο πρώτο 20ελπτο ήταν απίστευτο. Θα μπορούσαμε να το τελειώσουμε. Μετά πήρε η Ομόνοια τον έλεγχο με αρκετή ταχύτητα στις αντεπιθέσεις. Βρήκαμε το γκολ, προσπαθήσαμε να πάμε με το προβάδισμα στα αποδυτήρια, δεχθήκαμε ένα γκολ που δεν έπρεπε να δεχθούμε. Στο δεύτερο ήταν πιο ξεκάθαρο το πλάνο και των δύο ομάδων, εμείς την κατοχή και η Ομόνοια στις αντεπιθέσεις. Ρίξαμε το βάρος στην επίθεση στη συνέχεια, όμως η Ομόνοια μπορούσε να τελειώσει το παιχνίδι. Καταφέραμε με το καθαρό πέναλτι να πάρουμε την ισοπαλία. Είμαι ευχαριστημένος με την προσπάθεια. Δεν είναι κακό το αποτέλεσμα. Ευχαριστούμε τον κόσμο».

Για το γεγονός πως σκόραρε η ΑΕΚ μόνο μέσω πέναλτι: «Όταν έχεις τρία πέναλτι σημαίνει πως είσαι στην περιοχή του αντιπάλου. Αυτό συνέβη και σήμερα. Όταν κάνεις παράβαση τιμωρείται με πέναλτι. Είδαμε και σήμερα τον αντίπαλο κίπερ να κάνει απίστευτες επεμβάσεις. Είμαι ικανοποιημένος με τους ποδοσφαιριστές μου.

Ιβάν Τρισκόφσκι (ΑΕΚ): «Πολύ ωραίο παιχνίδι, γι αυτό είναι φοβερό το ποδόσφαιρο, ήταν ένα τρελό παιχνίδι. Είχαν και οι δύο ομάδες ευκαιρίες για να κερδίσουν. Πρέπει να κοιτάξουμε μπροστά, το αποτέλεσμα δεν είναι αυτό που θέλαμε αλλά στο τέλος σώσαμε τον βαθμό. Σίγουρα υπάρχει πίεση αλλά ήθελα να εκτελέσω το πέναλτι».

Για την ανανέωση: «Όταν είσαι ευχαριστημένος είναι εύκολη υπόθεση, είμαι ευγνώμων στον σύλλογο».

Δημήτρης Χριστοφή (Ομόνοια): «Δείξαμε ότι μπορούσαμε να κερδίσαμε στην Αρένα, Μας πικραίνει η ισοπαλία διότι αξίζαμε τη νίκη».

Για το γκολ που πέτυχε: «Έχει καιρό που επέστρεψα, περίμενα την ευκαιρία μου, νομίζω τα πήγα καλά, συνεχίζουμε. Ελπίζω να έρθουν αρκετά γκολ στην συνέχεια και θα δίνω τα πάντα για την ομάδα μου».

Τι άλλαξε στην ομάδα: «Δεν είναι κάτι τυχαία τα γκολ που σημειώσαμε, σήμερα σκόραρα εγώ, άλλες φορές άλλοι και ευχόμαστε να έρθουν πολλά γκολ για την Ομόνοια στη συνέχεια.»

Για τον κόσμο: «Γενικά ο κόσμος της Ομόνοιας έδειξε και στο παρελθόν τι μπορεί να κάνει. Δείξαμε ότι μεγαλώνουμε σιγά σιγά. Καθρέφτης είναι το γήπεδο, δείξαμε καλά στοιχεία. Αν βοηθούσε λίγο η τύχη, λίγο η διαιτησία…».

Για τον στόχο της Ομόνοιας: «Να είμαστε ειλικρινείς. Καθρέφτης είναι το γήπεδο. Δείξαμε καλά στοιχεία αλλά δεν μπορούμε να πούμε από τώρα ότι πάμε στο πρωτάθλημα για το κάτι παραπάνω».

Αντρέας Δημητρίου (Ομόνοια): «Ήταν ένα παιχνίδι με αρκετές φάσεις στο αγωνιστικό θέμα. Η ομάδα μας ήρθε εδώ και διεκδίκησε τη νίκη. Την κρατούσαμε περισσότερο χρόνο από την καθυστέρηση. Βγήκε το πλάνο της ομάδας μας και θα μπορούσαμε να κερδίσουμε. Με την ίδια ευκολία που δόθηκε στην ΑΕΚ πέναλτι, θα μπορούσε να δώσει και σε εμάς δύο. Ακυρώθηκε λανθασμένα γκολ για την ομάδα μας, η ΑΕΚ είχε κόκκινη κάρτα και δόθηκε το πέναλτι στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων ενώ υποδείχθηκαν πέντε. Δεν θέλουμε να πούμε κάτι περισσότερο, θα τα εξετάσει η ομάδα».

Για τη συνέχεια: «Έχουμε παιχνίδι με τον Απόλλωνα, η ομάδα θα αρχίσει να δουλεύει γι αυτό το παιχνίδι. Είμαστε βέβαιοι πως θα έρθει ο κόσμος μας, πιστεύουμε στις νίκες. Για να μην παρεξηγηθεί, ο κόσμος δεν φώναξε Ομόνοια γιατί χάρηκε για την ισοπαλία. Χάρηκε για την εικόνα και την πρόοδο της ομάδας μας. Πως ήμασταν τώρα και πως την τελευταία φορά».

Κυριάκος Δημητρίου (ΑΕΚ): «Χωρίς να είμαι απόλυτος, ίσως να ήταν το πιο γεμάτο 90λπετό της σεζόν. Ήταν και από τα πρώτα ντέρμπι, νομίζω ήταν ένα πολύ γεμάτο παιχνίδι. Στο τέλος της ημέρας από την στιγμή που ισοφαρίσαμε στην τελευταία φάση, σίγουρα είμαστε ικανοποιημένοι.

Βεβαία πάντα πας για την νίκη αλλά στο τέλος της ημέρας εφόσον δεν κερδίζεις καλό είναι να μην χάσεις. Τα καταφέραμε έστω και στην τελευταία φάση. Από εκεί και πέρα συμφώνησαν και οι προπονητές όσο αφορά το αγωνιστικό κομμάτι. Εκεί που είχαμε το πάνω χέρι και στο πρώτο και στο δεύτερο ημίχρονο. Ήταν καθοριστικό όταν δεν καταφέραμε να σκοράρουμε με τον Τρισκόφσκι και δεχτήκαμε το γκολ στην αντεπίθεση. Το πίστεψαν μέχρι το τέλος οι ποδοσφαιριστές. Ήταν ένα εξαιρετικό παιχνίδι. Κρατάμε την προσπάθεια που έγινε, τον ένα βαθμό, ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι».

Για τα παράπονα της Ομόνοιας: «Όπως είπε και ο προπονητής μας όταν κάνεις παράβαση μέσα στην περιοχή και είσαι ο αμυνόμενος, τιμωρείσαι με πέναλτι. Τίποτε άλλο».

Για τον κόσμο: «Ευχαριστούμε τον κόσμο και τους περιμένουμε να μας στηρίξουν, θέλαμε να τους προσφέρουμε την χαρά των 3 βαθμών, δεν θα καταφέραμε, αλλά η ομάδα το πάλεψε μέχρι το τέλος».