Έλειπε ο Γιάννης, «χόρευαν» οι Μπλέιζερς

Τρίτη, 15/2/2022 - 09:08

Κανένα ματς δεν είναι εύκολο χωρίς τον Γιάννη Αντετοκούνμπο για τους Μπακς. Ούτε καν αυτό στους δέκατους της Δύσης Μπλέιζερς, οι οποίοι έκαναν την έκπληξη περνώντας με 122-107 από το Μιλγουόκι.

Ο ηγέτης των πρωταθλητών απουσίαζε με ενοχλήσεις στον αριστερό αστράγαλο, που πάντως δεν είναι κάτι πολύ ανησυχητικό, σύμφωνα με τον προπονητή της ομάδας, Μάικ Μπουντενχόλζερ.

Το Πόρτλαντ από τη δεύτερη περίοδο και μετά είχε τον έλεγχο του αγώνα και έφτασε στη νίκη με το νέο αστέρι της ομάδας, Άνφερνι Σάιμονς, να μετρά 31 πόντους με 7/16 τρίποντα. Ο Τζος Χαρτ πρόσθεσε άλλους 27, ενώ ο Γιουσούφ Νούρκιτς έκανε νταμπλ-νταμπλ με 23 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Από τους γηπεδούχους, που με 35-23 υποχώρησαν πέμπτοι στην Ανατολή, ο Τζρου Χόλιντεϊ είχε 23 πόντους, ενώ οι Μπόμπι Πόρτις και Τζόρνταν Νουόρα από 17. Ο Κρις Μίντλετον έμεινε στους 16 με 3/15 σουτ έχοντας πάντως 11 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Ο Σερτζ Ιμπάκα στο ντεμπούτο του έπαιξε βασικός και για 31 λεπτά μετρώντας 6 πόντους (3/5 δίποντα, 0/1 τρίποντο), 7 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα, ενώ ο Θανάσης Αντετοκούνμπο χρησιμοποιήθηκε για δύο λεπτά.

Δωδεκάλεπτα: 30-31, 54-71, 78-94, 107-122