Έλειψε το καθαρό μυαλό και η αντίδραση από την ΑΕΛ

Κυριακή, 31/10/2021 - 09:50

Με σκυμμένο το κεφάλι έφυγαν από το Τσίρειο οι παίκτες της ΑΕΛ μετά το παιχνίδι με τον Άρη για την όγδοη αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta. Οι ποδοσφαιριστές του Ντούσαν Κέρκεζ γνώρισαν την ήττα με 1-0 από το συμπολίτη και έμειναν πίσω στη... μάχη της κορυφής.

Η ΑΕΛ στο πρώτο ημίχρονο ήταν καλή, δημιούργησε κινδύνους στην εστία του Άρη, όμως δεν κατάφερε να τις μετουσιώσει σε γκολ. Από την άλλη, στην πρώτη ουσιαστικά ευκαιρία που δημιούργησε ο αντίπαλος κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Αυτό έφερε ακόμη μεγαλύτερη πίεση στους «λέοντες».

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι ποδοσφαιριστές του Ντούσαν Κέρκεζ αν και προσπάθησαν, δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο να απειλήσουν τον συμπολίτη, ο οποίος επί της ουσίας πήρε χωρίς μεγάλη δυσκολία το τρίποντο της νίκης. Παρ' όλα αυτά, ο Βόσνιος τεχνικός έμεινε ικανοποιημένος με αυτά που είδε στον αγωνιστικό χώρο.

Σύμφωνα με τον προπονητή της ΑΕΛ, οι παίκτες του δεν κατάφεραν να αντιδράσουν μετά το γκολ του Άρη καθώς δεν είχαν καθαρό μυαλό. Πάντως, ο Κέρκεζ σημείωσε πως όταν υπάρχει πίεση σε ανάλογες περιπτώσεις στο μέλλον, η ομάδα του πρέπει να έχει καθαρό μυαλό για να αντιδρά καλύτερα.