Έμεινε... ολοζώντανη στο κόλπο της Ευρώπης η ΑΕΚ

Τετάρτη, 20/7/2022 - 08:00

Mε την ισοπαλία επιστρέφει στην Κύπρο η αποστολή της ΑΕΚ από τη Δανία. Οι Λαρνακείς εξήλθαν ισόπαλοι, 1-1, με τη Μίντιλαντ στην «MCH Αρένα» για την πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση του δεύτερου προκριματικού του Champions League. Μάλιστα, οι «κιτρινοπράσινοι» αν ήταν και λίγο πιο προσεκτικοί θα μπορούσαν να είχαν φύγει με τη νίκη.

Οι Δανοί χωρίς αμφιβολία ήταν το αφεντικό στον αγωνιστικό χώρο, πίεσαν, δημιούργησαν προβλήματα, όμως δεν κατάφεραν να βρουν το γκολ. Η ΑΕΚ από την πλευρά της είχε τα δικά της καλά διαστήματα και κατάφερε να βρει το γκολ ένα δεκάλεπτο (σχεδόν) πριν το τέλος. Παρ' όλα αυτά, οι παίκτες του Όλτρα δε διαχειρίστηκαν σωστά το προβάδισμα, δεχόμενοι την ισοφάριση μόλις τρία λεπτά αργότερα.

Οι τελικές προσπάθειες 24-5 υπέρ της Μίντιλαντ και το 16-0 στα κόρνερ υποδεικνύουν τη διαφορά ανωτερότητας που υπήρχε στον αγωνιστικό χώρο, όμως αυτό που μετράει στο τέλος είναι το αποτέλεσμα. Έτσι η ΑΕΚ πλέον μπορεί να ελπίζει για τα καλά στην πρόκριση της στον τρίτο προκριματικό της διοργάνωσης.

Η ρεβάνς των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένη για την ερχόμενη Τρίτη (26/07) στις 18:30 στην «Αρένα». Οι Λαρνακείς βεβαίως θέλουν τη στήριξη του κόσμου τους για να κάνουν το βήμα παραπάνω στην Ευρώπη. Ασφαλώς δεν πρέπει να ξεχνάμε πως μια πρόκριση ισοδυναμεί με ομίλους ευρωπαϊκής διοργάνωσης τη φετινή σεζόν για την ΑΕΚ.