Έμεινε στην ισοπαλία με τη Μπολόνια και έχασε την ευκαιρία να ανέβει 2η η Γιούβε

Δευτέρα, 1/5/2023 - 08:46

Κόλλησε στην ισοπαλία με την Μπολόνια και έχασε ευκαιρία να ανέβει στη δεύτερη θέση η Γιουβέντους (1-1). Το σύνολο του Μαξ Αλέγκρι έμεινε πίσω στο σκορ στο 10’, ισοφάρισε στο 66’, αλλά δεν κατάφερε να βρει το πολυπόθητο γκολ και να ξεπεράσει τη Λάτσιο, η οποία ηττήθηκε από την Ίντερ.

Αγωνίστηκε για 67’ ως αριστερός μπακ ο Κυριακόπουλος, έμεινε στον πάγκο ο Λυκογιάννης. Μόλις στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ. Ο Ορσολίνι ήταν εύστοχος από την άσπρη βούλα απέναντι στον Σέζνι και έκανε το 1-0.

Στο 30’, ήταν η σειρά της «γηραιάς κυρίας» να κερδίσει πέναλτι. Ο Μίλικ έκανε μία κάκιστη εκτέλεση, στέλνοντας την μπάλα εύκολα στα χέρια του Σκορούπσκι. Έτσι, το 1-0 ήταν και το σκορ, με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στην ανάπαυλα.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, η Γιουβέντους πίεσε για να βρει το γκολ της ισοφάρισης, κάτι που κατάφερε στο 66’. Μετά από ωραία επέλαση του Άλεξ Σάντρο από τα αριστερά, η μπάλα έφτασε με περιπετειώδη τρόπο στον Μίλικ, ο οποίος με ωραίο τελείωμα έκανε το 1-1.

Στα εναπομείναντα λεπτά, οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να βρουν το τέρμα της νίκης, με το 1-1 να είναι το τελικό σκορ και την ομάδα του Αλέγκρι να χάνει μεγάλη ευκαιρία να ανέβει στη 2η θέση.