Εντός έδρας ήττα από Χάρκιβ για τις Απόλλων Ladies

Τρίτη, 31/8/2021 - 20:00

Την ήττα με 2-1 γνώρισε η Απόλλων Ladies εντός έδρας από την Χάρκιβ, και πλέον καλείται στην Ουκρανία να ανατρέψει τα σε βάρος της δεδομένα για να καταφέρει να πάρει την πρόκριση.

Άνοιξε το σκρο η Ovdiychuk για τη Χάρκιβ, έφερε το παιχνίδι στα ίσα για την Απόλλων Ladies η Φρέντα και η Boychenko λίγο πριν το τέλος διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Στα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης η Απόλλων Ladies μπήκε πολύ καλά στο παιχνίδι δείχνοντας διάθεση να ανοίξει νωρίς το σκορ.

Ωστόσο στο 11′ μετά από αδράνεια της άμυνας, έγινε το σουτ από πλευράς Χάρκιβ από πλάγια θέση και η Ovdiychuk με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Από εκεί και πέρα η Απόλλων Ladies έμοιαζε επηρεασμένη αν και προσπάθησε να απειλήσει στο 24′ με σουτ της Λόκγουντ, ωστόσο η μπάλα κατέληξε πάνω από τα δοκάρια της Yaman.

Οι κυανόλευκες κατάφεραν να πετύχουν το γκολ που έψαχναν στο 29′ με την Φρέντα. Έγινε η μακρινή μπαλιά από τη Λόκγουντ, δεν μπόρεσε η άμυνα της Χάρκιβ, η Κυπροποιημένη επιθετικός έγινε κάτοχος της μπάλας, πέρασε και τη Yaman και έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα για το 1-1.

Στην επανάληψη και στο 56′ η Φρέντα μπήκε στην περιοχή από πλάγια, έκανε και το σουτ όμως η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

Στο επόμενο λεπτό, η Χάρκιβ έχασε μεγάλη ευκαιρία. Έγινε η λάθος πάσα προς τα πίσω από την Λέστερ, η Ovdiychuk βγήκε απέναντι από την Μπόλντγουϊν και έκανε το τελείωμα με την τερματοφύλακα της Απόλλων Ladies να αποκρούει και να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

Στην επόμενη μεγάλη φάση του αγώνα, στο 87′ η Χάρκιβ κατάφερε να πάρει και πάλι κεφάλι στο σκορ. Έγινε η μπαλιά στην περιοχή, δεν κατάφερε να διώξει η Μπόλντγουϊν, και η Boychenko έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα για το 1-2.