Εντυπωσιακή Άρσεναλ διέλυσε την Φούλαμ με πεντάρα

Κυριακή, 7/10/2018 - 16:31

Στο πρώτο ημίχρονο η Άρσεναλ βρέθηκε στα σχοινιά από την πίεση της Φούλαμ ωστόσο στο δεύτερο μέρος οι «κανονιέρηδες» έκαναν... πάρτι και το τοπικό ντέρμπι του Λονδίνου τους βρήκε θριαμβευτές (1-5).

Το εκπληκτικό σερί νικών που «τρέχει» από τις 28 Αυγούστου συνεχίζει η εντυπωσιακή Άρσεναλ που απέδρασε από το «Craven Cottage» με το επιβλητικό 1-5 σε βάρος της αξιόμαχης για 45 λεπτά Φούλαμ.

Η θητεία του Ουνάι Έμερι στους «κανονιέρηδες» ξεκίνησε με καχυποψία ωστόσο τα δείγματα δουλειάς του Ισπανού τεχνικού έχουν αλλάξει άρδην το κλίμα στις τάξεις οπαδών και ομάδας. Η Άρσεναλ μετρά πλέον εννιά συνεχόμενες νίκες σε όλες τις διοργανώσεις (έξι στο πρωτάθλημα), «έπιασε» στην τρίτη θέση την Τότεναμ και ούσα στο μείον ένα από την κορυφή πηγαίνει άνετη στην διακοπή των εθνικών ομάδων.

Στο τοπικό ντέρμπι με την Φούλαμ οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Αλεξάντρ Λακαζέτ κόντρα στην ροή του ματς (29') με τους «cottagers» να είναι καλύτεροι και να ισοφαρίζουν χάρη σε τέρμα του Αντρέ Σίρλε λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου.

Από το σημείο εκείνο και ύστερα πάντως στο γήπεδο υπήρχε μία ομάδα με την Φούλαμ να... καταρρέει. Ένα ακόμα γκολ του Λακαζέτ (49') άνοιξε τον χορό με τον Ράμσεϊ να πετυχαίνει στο 67ο λεπτό ένα πανέμορφο γκολ με εναέριο τακουνάκι για το 1-3. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε με δύο άψογες εκτελέσεις ο Ομπαμεγιάνγκ δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην νίκη.