Εντυπωσιακές νίκες για Σίτι και Τότεναμ, σόκαρε την Τσέλσι η Νότιγχαμ

Σάββατο, 2/9/2023 - 19:04
ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ (ΑΡ)

Έπιασε κορυφή με... τεσσάρα η Μάντσεστερ Σίτι, που επικράτησε 5-1 της Φούλαμ εντός έδρας και έκανε το 4/4 στην Premier League.

Οι «πολίτες» πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Άλβαρες στο 31', ωστόσο είδαν τον Ριμ να ισοφαρίζει για την ομάδα του Μάρκο Σίλβα ένα δίλεπτο αργότερα.

Παρ' όλα αυτά, οι πρωταθλητές ανέκτησαν το προβάδισμα πριν το ημίχρονο χάρη σε γκολ του Άκε (45+5'). Στο δεύτερο μέρος ανέλαβε δράση ο απίθανος Χάαλαντ, που με χατ τρικ (58', 70' πέν., 90+5') διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Την ίδια ώρα, εντυπωσιακή νίκη, εκτός έδρας σε αυτήν την περίπτωση, έπαιρνε και η Τότεναμ, που διέλυσε με 5-2 την Μπέρνλι.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «πετεινούς» ο Σον, που έκανε χατ τρικ (16', 63', 66'), ενώ Ρομέρο (45+2') και Μάντισον (54') βρήκαν κι αυτοί δίχτυα.

Οι νεοφώτιστοι είχαν κάνει το... λάθος να προηγηθούν με τον Φόστερ στο 4', προτού καταρρεύσουν στη συνέχεια, με τον Μπράουνχιλ να μειώνει στις καθυστερήσεις.

Η δε Τσέλσι, θύμισε τις περσινές, κακές μέρες, καθώς ηττήθηκε 1-0 από τη Νότιγχαμ Φόρεστ εντός έδρας. Ένα υπέροχο πλασέ του Ελάνγκα στο 48' πλήγωσε τους Λονδρέζους, που είχαν ευκαιρίες αλλά δεν τις μετουσίωσαν σε γκολ, με αποτέλεσμα να υποστούν μια σκοαριστική ήττα.

Τέλος, η Μπρέντφορντ γλίτωσε στο τέλος την εντός έδρας ήττα από την Μπόρνμουθ, ισοφαρίζοντας σε 2-2 (7' Γένσεν, 90+3' Εμπομπό - 30' Σολάνκε, 77' Μπρουκς).