Έπεσε στην παγίδα της Βαλένθια και «λύγισε» ο Ολυμπιακός

Παρασκευή, 15/12/2023 - 23:09

Επιβεβαιώθηκε η... ισπανική «κατάρα» για τον Ολυμπιακό!

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν τα κατάφεραν κόντρα στη Βαλένθια και ηττήθηκαν με σκορ 63-56 στο ΣΕΦ, γνωρίζοντας το τέταρτο αρνητικό αποτέλεσμα στην έδρα τους, όλα κόντρα στις ισπανικές ομάδες της Ευρωλίγκας! Με αυτόν τον τρόπο, έπεσαν στο 7-7, και είδαν τους αντιπάλους τους να ανεβαίνουν στο 8-6.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα παρασύρθηκε στον χαμηλό ρυθμό της Βαλένθια, που πήγε το ματς σε αργό τέμπο, «σφράγισε» τη ρακέτα και έδωσε τα τρίποντα στον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν όμως πολύ άστοχοι με μόλις 9/31, χάνοντας την ευκαιρία να διεκδικήσουν τη νίκη παρά το γεγονός πως είχαν ευκαιρίες στην τέταρτη περίοδο, βγάζοντας τη μία άμυνα μετά την άλλη.

Κορυφαίος των νικητών με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ ήταν ο Κρις Τζόουνς, που έβαλε μερικά πολύ μεγάλα καλάθια στο τέταρτο δεκάλεπτο. 12 πόντους είχε και ο Στέφαν Γιόβιτς, ενώ 10 πέτυχε ο Νταμιέν Ίνγκλις.

Από τον Ολυμπιακό, ξεχώρισε ο Τόμας Γουόκαπ με 13 πόντους, 3 ριμπάουντ και ισάριθμα κλεψίματα, ενώ 11 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα είχε ο Κώστας Παπανικολάου. Ντεμπούτο έκανε ο Φίλιπ Πετρούσεφ, που έπαιξε 9 λεπτά χωρίς να σκοράρει. Απουσίασε ο Άλεκ Πίτερς, που βρέθηκε στο πλευρό της συντρόφου του, η οποία περιμένει το παιδί τους.