Επέστρεψε στις νίκες η ΑΕΛ με διπλό στο "Μακάρειο" (ΒΙΝΤΕΟ)

Τρίτη, 30/1/2018 - 18:53

Η ΑΕΛ πιο εύκολα απ' ότι δείχνει το τελικό αποτέλεσματα επικράτησε του Ολυμπιακού εκτός έδρας με 2-1. Τα γκολ έβαλαν για τους "γαλαζοκίτρινους" οι Μαύρου και Τεσέιρα, ενώ οι "μαυροπράσινοι" το μόνο που κατάφεραν να κάνουν ήταν να μειώσουν με τον Τόρες.

Η ΑΕΛ μετά από δυο συνεχόμενες ήττες επέστρεψε στις νίκες.

Α΄ ημίχρονο:

Αρκετά δυνατά μπήκε στον αγωνιστικό χώρο η ΑΕΛ και προσπάθησε από τα πρώτα κιόλας λεπτά να επιβάλει πλήρως τον ρυθμό της. Στο 13΄ η ομάδα της Λεμεσού έφτασε πολύ κοντά στο γκολ με τον Μιτρέα. Ο Χίντι όμως έδιωξε σε κόρνερ το πολύ ωραίο απευθείας κτύπημα του Ρουμάνου. Στην εκτέλεση του κόρνερ ο Μαύρου εκμεταλλεύτηκε την σύγχυση στην περιοχή του Ολυμπιακού και άνοιξε το σκορ.

Στην συνέχεια η γηπεδούχοι θα προσπαθήσουν να αντιδράσουν και στο 19΄ θα χάσουν την πρώτη τους ευκαιρία με τον Μιγκελίτο, όμως ο διαιτητής θα αρνηθεί πέναλτι στον ποδοσφαιριστή του Ολυμπιακού μετά από μαρκάρισμα του Μιτρέα.

Λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου η ΑΕΛ θα βάλει γερές φάσεις για να πάρει τους τρεις πολύτιμους βαθμούς, αφού θα πετύχει και δεύτερο γκολ στο 34΄. Ο Μπενίτεθ, ο Τεσέιρα πλάσαρε στο δοκάρι και στην επιστροφή ο Ουρουγουανός μπήκε με την μπάλα στα δίκτυα.

Β΄ ημίχρονο:

Χωρίς ρυθμό ξεκίνησε το δεύτερο μέρος στο Μακάρειο στάδιο. Στο 50' καταγράφηκε η πρώτη αξιόλογη φάση στο β΄ μέρος όμως το σουτ του Καπαρτή πήγε ψηλά ενώ στο 51' ο Χίντι έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Μπενίτεθ.

Στο 58΄ ο Ολυμπιακός θα έχει νέα ευκαιρία, όμως από καλή θέση ο Τόρες έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Επτά λεπτά αργότερα ο Αϊρόσα έκανε την μπαλιά ο Τεσέιρα πήρε την κεφαλιά όμως η μπάλα κτύπησε στο κεφάλι του Σωτηρίου και έφυγε έξω.

Στο 72΄ η ΑΕΛ θα χάσει μεγάλη ευκαιρία.Ο Ρομάν έπιασε το δυνατό σουτ από καλή θέση και ο Χίντι αναγκάστηκε να πραγματοποιήσει εξαιρετική απόκρουση.

Στο 79΄ η ΑΕΛ θα απειλήσει και πάλι με τον Σίλβα ο οποίος έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Χίντι.

Στο 89΄ ο Ολυμπιακός θα μειώσει με τον Τόρες. Ο επιθετικός των γηπεδούχων έφυγε στην πλάτη του Μιτρέα, κατέβασε όμορφα και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Ολυμπιακός:  Χίντι, Πεχλιβάνης, Μιγκελίτο, Τόρες, Κάστρο, Παχίπης, Βαλικάεφ (46' Πολυκάρπου), Σαμάρας (46' Καπαρτής), Σωτηρίου, Ζιαμπάρης, Πολίτσι (83' Σεραφείμ)

ΑΕΛ: Βοζίνια, Αϊρόσα, A.Τεσέιρα, Μιτρέα, Αβραάμ, Σοάρες, Λεάντρο, Τόρες (75' Γκαμπιονέτα), Μαύρου (82' Νικολάου), Μπενίτεθ, Ντ.Τεσέιρα (67' Ρομάν)