Επέστρεψε στις νίκες με επαγγελματικό τρόπο η Μίλαν

Σάββατο, 23/9/2023 - 18:41

Ζορίστηκε, αλλά πανηγύρισε η Μίλαν! Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι επέστρεψε στις νίκες στη Serie A, επικρατώντας 1-0 της Βερόνα και πανηγύρισε το τέταρτο τρίποντό της στις πέντε πρώτες αγωνιστικές. Την ίδια ώρα, η Ελλάς γνώρισε τη δεύτερη ήττα της στο πρωτάθλημα για να μείνει στους 7 βαθμούς.

Το ματς ξεκίνησε με μισάωρη καθυστέρηση λόγω βροχόπτωσης, με την Μίλαν να εκμεταλλεύεται την πρώτη της τελική στο 8ο λεπτό, με τον Λεάο να τρυπώνει ανάμεσα στα αντίπαλα στόπερ για να πλασάρει για το 1-0. Λίγο αργότερα, η Βερόνα άγγιξε την ισοφάριση αλλά ο Σπορτιέλο απογειώθηκε και έβγαλε την κεφαλιά του Φολορούσνο (21’) με το σκορ να μένει ως έχει στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Ισορροπημένο και το δεύτερο ημίχρονο, με την Βερόνα να είναι πιο απειλητική αλλά να δυσκολεύεται να φτιάξει καθαρές ευκαιρίες στην εστία των «ροσονέρι» οι οποίοι ήταν καλά οχυρωμένοι μετά το… χουνέρι της περασμένης αγωνιστικής από την Ίντερ. Κάπως έτσι, η ομάδα του Πιόλι κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμά της ως το φινάλε και να επιστρέψει στις νίκες στις εγχώριες διοργανώσεις.