Επέστρεψε στις νίκες με χατ-τρικ Εμπαπέ και με εξάρα στη Μονπελιέ η Παρί

Κυριακή, 17/3/2024 - 23:47

«Γκάζωσε» στο δεύτερο ημίχρονο και πέρασε με επιβλητική νίκη από την έδρα της Μονπελιέ η Παρί Σεν Ζερμέν!

Τρεις αγωνιστικές χωρίς νίκη ήταν πολλές για τους πρωταθλητές Γαλλίας, οι οποίοι μπορεί να είδαν την αποψινή τους αντίπαλο να ισοφαρίζει σε 2-2 με τη λήξη του πρώτου 45λεπτου, όμως στη συνέχεια έδειξαν την ανωτερότητά τους και πανηγύρισαν τη νίκη με το επιβλητικό 6-2, έχοντας για μεγάλο τους πρωταγωνιστή τον Κιλιάν Εμπαπέ, ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ, φτάνοντας τα 38 φετινά γκολ και τα 250 συνολικά με τη φανέλα της Παρί.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 13ο λεπτό, με υπέροχο πλασέ του Βιτίνια λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, ενώ 8 λεπτά αργότερα (22'), ο Εμπαπέ πλάσαρε εύστοχα από πλάγια θέση, για το 0-2. Η Μονπελιέ βρήκε αντίδραση και αφού μείωσε στο 30' με γκολ του Νορντίν, ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, με τον Σαβανιέ να μετατρέπει σε γκολ ένα πέναλτι που έκανε ο Ντοναρούμα.

Παρ' όλα αυτά, η Παρί Σεν Ζερμέν επέστρεψε από τα αποδυτήρια ούσα αποφασισμένη να επιβάλλει τον ρυθμό της και κυριάρχησε. Στο 50' ο Εμπαπέ σκόραρε με πανέμορφο μακρινό πλασέ, δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του, ενώ τρία λεπτά αργότερα (53'), ο Λι Κανγκ-Ιν έπαιξε το ένα-δύο με τον Κολό Μουανί, διαμορφώνοντας το 2-4. Ο Εμπαπέ ολοκλήρωσε το χατ-τρικ του στο 63', στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα μετά από γρήγορη και έξυπνη εκτέλεση φάουλ του Βιτίνια, ενώ ο Νούνο Μέντες ολοκλήρωσε τον θρίαμβο της Παρί στο 89'.

*πηγή φωτογραφίας: PSG - Paris Saint-Germain