Επέστρεψε στις νίκες με τον Γιούστε και πλησιάζει... κορυφή (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 17/1/2018 - 21:52

Ο Απόλλων με γκολ του Γιούστε στο 28΄ επικράτησε της Ομόνοιας και επέστρεψε στα επιτυχή αποτελέσματα, ενώ "πάτησε" στην δεύτερη θέση δυο βαθμούς πίσω από τον ΑΠΟΕΛ.

Α΄ ημίχρονο:

Χωρίς κάποια αξιόλογη φάση τα πρώτα λεπτά του αγώνα.

Η πρώτη καλή φάση ήρθε για τον Απόλλωνα στο 16΄. Ο Ντα Σίλβα προσπάθησε να «κρεμάσει» τον Χριστοδούλου χωρίς όμως επιτυχία. Τρία λεπτά αργότερα η Ομόνοια με τον Ντάρμπισαϊαρ έφτασε κοντά στο γκολ, όμως ο Βάλε έδιωξε σωτήρια.

Στο 28' ήρθε το γκολ για τον Απόλλωνα μέσα από στημένη φάση. Ο Πέδρο εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, ο Χριστοδούλου έδιωξε ασταθώς και ο Γιούστε από κοντά σε κενή εστία έστειλε την μπάλα στα δίκτυα κάνοντας το 1-0.

Στο 33΄ ο Απόλλωνας θα έχει ακομη μια ευκαιρία με τον Άλεφ, όμως η κεφαλιά του αποκρούστηκε από τον Χριστοδούλου.

Με την έναρξη της επανάληψης, στο 47΄ ο Απόλλωνα βρέθηκε πολύ κοντά στο 2-0, όμως το σουτ του Σαρδινέρο σταμάτησε στο δοκάρι και τον Χριστοδούλου.

Η απάντηση της Ομόνοια ήταν άμεση, η κεφαλιά όμως του Λόπες στο 51΄ έφυγε λίγο έξω.

Στο 62΄ ο Απόλλωνας θα χάσει τεράστια ευκαιρία με τον Μάγκλιτσα, ο οποίος πλάσαρε όμως ο Χριστοδούλου με σπουδαία επέμβαση κράτησε την Ομόνοια στο παιχνίδι.

Στο 74΄ θα αλλάξουν οι αριθμητικές ισορροπίες αφού ο Γουίλιαμ Σοάρες θα δεχθεί δεύτερη κίτρινη κάρτα και θα αποβληθεί. Πλέον τα πράγματα δυσκόλεψαν ακόμη περισσότερο για την ομάδα του Ιβ. Πέτεφ.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Βάλε, Ζάντερ, Ρομπέρζ, Γιούστε, Πέδρο, Σακέτι, Άλεφ, Ντα Σίλβα (57'Γιάκολις), Παπουλής (76'Ζελάγια), Σαρδινέρο (71'Σκέμπρι), Μάγκλιτσα.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Χριστοδούλου, Γουίλιαμ, Σοάρες, Τζαϊλσον, Λόπες (70'Μπρέβελντ), Μαδούρο, Καντέ, Ντάρμπισαϊαρ, Μαργκάσα, Κατελάρης, Χριστοφή.