Έφυγε με διπλό από το ΓΣΖ η Ανόρθωση (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 19/11/2017 - 19:57

Xωρίς ευκαιρίες κύλησε το πρώτο εικοσάλεπτο στο ΓΣΖ. Στο 23' η Ανόρθωση κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Από την εκτέλεση κόρνερ, ο Παλάνκα είχε όλο τον χρόνο και τον χώρο για να οπλίσει και πυροβολήσει με ξερό διαγώνιο σουτ την εστία του Αραμπατζή που αιφνιδιάστηκε.

Ο Ρούμπεν Ράγιος στο 42΄' με νέο σουτ από μακρινή απόσταση προσπάθησε να παραβιάσει ξανά την εστία του Ερμή, ωστόσο αυτή τη φορά ο τερματοφύλακας των '''φτεροπόδαρων'' ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε.

Η τελευταία φάση του πρώτου μέρους ανήκε στον Ερμή με ένα σουτ του Εμεγκάρα, που δεν ανησύχησε όμως τον Αρούς, ενώ στην συνέχεια της φάσης ο Ντουγκλάο έδιωξε μακριά από την άμυνα του.

H Aνόρθωση δεν μπήκε καλά στην επανάληψη, γεγονός που το εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι, που πήραν την πρωτοβουλία και ισοφάρισαν στο 57'.  Μετά από λάθος της άμυνας της, που έκανε έξαλλο τον Ρόνι Λέβι, ο Άλεξ Κωνσταντίνου βγήκε τετ α τετ με τον Χαρούς και νίκησε τον Ισραηλινό τερματοφύλακα.

Στο 71’, λίγο έλειψε ο Ερμής να ξανακάνει την ζημιά και πάλι με τον Κωνσταντίνου, ωστόσο οι μπλε ένα λεπτό αργότερα μπήκαν ξανά στην θέση του οδηγού,.  Ο Πράνιτς έβγαλε σέντρα και ο Καμαρά ίσα που ακούμπησε με τον μηρό την μπάλα για να την στείλει να αναπαυθεί στα δίχτυα του Αραμπατζή κάνοντας το 2-1.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν μοναδική ευκαιρία στο 79' να τελειώσουν το ματς. Ο Άλβες μόνος του με τον Αραμπατζή έκανε πολύ κακό τελείωμα και σημάδεψε τον keeper του Ερμή, ενω ούτε στην συνέχεια μπόρεσε να τον νικήσει. Η Ανόρθωση δεν τιμωρήθηκε από τον άγραφο νόμο του ποδοσφαίρου, έφυγε με τους τρεις βαθμούς και συνεχίζει μαζί με την ΑΕΚ στην πρώτη θέση της κατάταξης.