Επική ανατροπή της Τσέλσι μέσα στο Emirates

ΤΣΕΛΣΙ

Με γκολ στο 83’ και το 87’ έφερε τα πάνω κάτω, νίκησε 1-2 την Άρσεναλ και πήρε το ντέρμπι του Λονδίνου.

Τρομερό ματς στο Emirates Stadium με θριαμβεύτρια την Τσέλσι! Οι μπλε είχαν ένα κακό πρώτο ημίχρονο με αποτέλεσμα να μείνουν πίσω στο σκορ, ωστόσο στην επανάληψη κυριάρχησαν και κατάφεραν να φέρουν τα πάνω κάτω στο φινάλε. Με τέρμα του Ζορζίνιο στο 83’ και γκολάρα του Έιμπραχαμ στο 87’ έφεραν τούμπα το ματς με την Άρσεναλ (1-2) και πήραν το ντέρμπι του Λονδίνου πλησιάζοντας στην τρίτη θέση.

Στο πρώτο ημίχρονο οι Κανονιέρηδες ήταν ανώτεροι, είχαν καλύτερο ρυθμό και απείλησαν περισσότερο. Ανοίγοντας, εν τέλει, το σκορ στο 13ο λεπτό όταν από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα έφτασε στα καρέ του Κέπα, με τον Ομπαμεγιάνγκ να σκοράρει από κοντά με ωραία γυριστή κεφαλιά. Στην επανάληψη η Τσέλσι έβγαλε αντίδραση, πήρε εκείνη τα ηνία στο ματς, απείλησε σε δύο-τρεις περιπτώσεις κατάφερε να φέρει τα πάνω-κάτω! Αρχικά ισοφάρισε στο 83’ όταν από εκτέλεση φάουλ και άστοχη έξοδο του Λένο ο Ζορζίνιο από κοντά έκανε το 1-1, ενώ η ανατροπή ολοκληρώθηκε τέσσερα λεπτά μετά, όταν η Τσέλσι έφυγε στην κόντρα, ο Γουίλιαν γύρισε προς τον Έιμπραχαμ, αυτός απέφυγε υπέροχα τον αντίπαλο του, εκτέλεσε και έκανε το 1-2 μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς!

ΆΡΣΕΝΑΛ: Λένο, Λουίζ, Τσέιμπερς (23’ λ.τρ. Μουστάφι), Μέιτλαντ-Νάιλς, Σακά, Τορέιρα, Γκεντουζί, Νέλσον (86’ Πεπέ), Οζίλ (76’ Γουίλοκ), Ομπαμεγιάνγκ, Λακαζέτ

ΤΣΕΛΣΙ: Κέπα, Ζουμά, Τομόρι (59’ Λάμπτεϊ), Ρίντιγκερ, Αθπιλικουέτα, Έμερσον (34’ Ζορζίνιο), Καντέ, Κόβατσιτς (70’ Χάντσον-Οντόι), Μάουντ, Γουίλιαν, Έιμπραχαμ