Επικό clasico: Στο τέλος μίλησε ο Μέσι!

Κυριακή, 23/4/2017 - 23:52

Ο Λιονέλ Μέσι με γκολ στο τελευταίο δευτερόλεπτο χάρισε τη συγκλονιστική νίκη στη Μπαρτσελόνα επί της Ρεάλ Μαδρίτης (2-3) στο ομορφότερο clasico του αιώνα!

Το σκορ άνοιξε για την Ρεάλ ο Κασεμίρο στο 28΄ με κοντινό πλασέ. Άμεση ήταν η απάντηση της Μπαρτσελόνα με τον Μέσι να σκοράρει πέντε λεπτά αργότερα.

Στην επανάληψη οι δυο ομάδες προσπάθησαν να βρουν το γκολ, με την Μπαρτσελόνα με τον Ράκιτιτς να παίρνει προβάδισμα στο 73΄ με ένα εκπληκτικό γκολ.

Παρά την κόκκινη που δέχθηκε ο Ράμος σε σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Μέσι, η Ρεάλ βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με τον Χάμες στο 85΄ και εκεί που όλα έδειχναν πως οι δυο ομάδες θα συμβιβάζοντας στον βαθμό της ισοπαλίας, ήρθε μια υποδειγματική αντεπίθεση από την Μπαρτσελόνα με κατάληξη ένα εκπληκτικό αριστερό σουτ του μαγικού Μέσι για να δώσει την νίκη στους Μπλαουγκράνα στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα και να παγώσει το "Μπερναμπέου".

Με την νίκη της αυτή πλέον η Μπαρτσελόνα έβαλε φωτιά στο πρωτάθλημα αφού έπιασε την Ρεάλ στην πρώτη θέση. Παρόλα αυτά η ομάδα της πρωτεύουσας έχει το προβάδισμα αφού έχει αγώνα λιγότερο.

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζινεντίν Ζιντάν): Κέιλορ Νάβας, Νάτσο, Σέρχιο Ράμος, Καρβαχάλ, Μαρσέλο, Καζεμίρο (70' Κόβατσιτς), Κρόος, Μόντριτς, Μπέιλ (39' Ασένσιο), Κριστιάνο Ρονάλντο, Μπενζεμά (82' Χάμες Ροδρίγκες)

Μπαρτσελόνα (Λουίς Ενρίκε): Τερ Στέγκεν, Πικέ, Ουμτιτί, Σέρζι Ρομπέρτο, Ζόρντι Αλμπα, Μπουσκέτς, Ράκιτιτς, Ινιέστα, Μέσι, Λουίς Σουάρες, Αλκάθερ (70' Αντρέ Γκόμες).