Επιστροφή «όνειρο» για τον Κριστιάνο, μεγάλη νίκη για τη Σίτι κόντρα στη Λέστερ

Σάββατο, 11/9/2021 - 19:00

Ούτε στα πιο τρελά τους όνειρα δεν φαντάζονταν οι οπαδοί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αυτή την επιστροφή του Κριστιάνο Ρονάλντο. Ίσως ούτε ο ίδιος...

Ο Πορτογάλος ήταν ασταμάτητος πατώντας και πάλι τον αγωνιστικό χώρο του «Ολντ Τράφορντ» σκόραρε δύο φορές και οδήγησε τους «κόκκινους διαβόλους» στη νίκη 4-1 επί της Νιούκαστλ, η οποία τους ανέβασε στην κορυφή της βαθμολογίας, μετά την ήττα της Τότεναμ.

Την στιγμή που ο Κριστιάνο έκανε «πράματα και θάματα» στο Μάντσεστερ η άλλη ομάδα της πόλης, η Σίτι, κατάφερνε να πάρει μια εξαιρετικής σημασίας νίκη με 1-0 σε μια δύσκολη έδρα όπως αυτή της Λέστερ. Έτσι η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα βρίσκεται στη δεύτερη θέση έναν βαθμό λιγότερο από την αιώνια αντίπαλό της. Πρώτη νίκη για την Άρσεναλ, 1-0 τη Νόριτς, σημαντικό διπλό για τη Γουλβς, 2-0 εκτός έδρας τη Γουότφορντ.

Φυσικά και το πρόσωπο της αγωνιστικής είναι ο Κριστιάνο Ρονάλντο ο οποίος απέδειξε ότι επιστρέφει με άγριες διαθέσεις στην παλιά του αγάπη. Ο Πορτογάλος άνοιξε το σκορ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, προκαλώντας τρελό ενθουσιασμό στους οπαδούς της ομάδας του. Ο Κριστιάνο έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του αντιδρώντας γρήγορα, μόλις έξι λεπτά μετά την ισοφάριση της Νιούκαστλ. Από το σημείο αυτό τα πράγματα έγιναν εύκολα για τους «κόκκινους διαβόλους» με τον Φερνάντες να πετυχαίνει το τρίτο γκολ της Γιουνάιτεντ στο 80ο λεπτό και τον Λίνγκαρντ να διαμορφώνει το τελικό σκορ στις καθυστερήσεις.

Στο σημαντικότερο παιχνίδι της αγωνιστικής, η Σίτι έστω και δύσκολα κατάφερε να περάσει από μια πολύ δύσκολη έδρα, όπως αυτή της Λέστερ. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος ήταν ο Σίλβα στο 62ο λεπτό, δίνοντας δικαιότατα τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του Γκουαρντιόλα η οποία πίεσε πάρα πολύ την άμυνα της Λέστερ αλλά μόλις σε μια φάση κατάφερε να σκοράρει.

Στα άλλα ματς η Μπράιτον κατάφερε να νικήσει 1-0 την Μπρέντφορντ με ένα τέρμα του Τρόσαρντ στο τέλος του ματς στο 90ο λεπτο. Η Αρσεναλ πήρε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα, επίσης με 1-0 επί της Νόριτς, και τέλος η Γουλβς επικράτησε 2-0 της Γουότφορντ εκτός εδρας παίρνοντας και αυτή το πρώτο της τρίποντο φέτος.