Επιστροφή στις επιτυχίες για την Ανόρθωση (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 3/11/2018 - 18:55

Ολοκληρώθηκε το πρώτο χρονικά παιχνίδι της 8ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα. Η Ανόρθωση επέστρεψε στις νίκες μετά από την πρώτη αγωνιστική. Η ομάδα της Αμμοχώστου επικράτησε του Απόλλωνα με 2-1 στο Τσίρειο στάδιο και ελπίζει πως αυτή θα είναι η πρώτη νίκη από μια αντεπίθεση διαρκείας για να ξανά μπει στους στόχους της. Πρώτη νίκη για τον Ολλανδό προπονητή της Ανόρθωσης.  Ο Απόλλωνας από την άλλη αν και αιφνιδιάστηκε από το γρήγορο γκολ που δέχτηκε έδειξε αντίδραση όμως είχε απέναντι του τα δοκάρια του Δημητρίου τα οποία σημάδεψε 4 συνολικά φορές.

Α’ Ημίχρονο

Με το «καλημέρα» στην αναμέτρηση η Ανόρθωση άνοιξε το σκορ με τον Μίχαλ Ντούρις στο πρώτο λεπτό. Ο Βάλε έκανε την ασταθή απόκρουση με τον Σλοβάκο να καραδοκεί και να κάνει χωρίς δυσκολία το 1-0 για τους φιλοξενούμενους.

Πρώτη αξιόλογη ευκαιρία για τον Απόλλωνα ήρθε στο 8ο λεπτό όταν ο Χάμπος έκανε το σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω από την εστία του Δημητρίου.

Στο 16ο λεπτό ο Απόλλωνας έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Ζελάγια ο οποίος έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να περνάει λίγο έξω.

Ο Απόλλωνας συνέχισε την πίεση που ασκούσε στην Ανόρθωση και στο 21ο λεπτό έχασε δοκάρι μετά από την κεφαλιά του Φακούντο Περέιρα.

Στο 27ο λεπτό η Ανόρθωση έχασε με αναγκαστική αλλαγή τον Λαβόρδε.

Η Ανόρθωση διπλασίασε τα τέρματα της με τον Ντούρις και πάλι στο 33ο λεπτό. Ο Νικόλας Εγγλέζου έκανε την σέντρα και η μπάλα κατέληξε στον Ντούρις ο οποίος ήταν εντελώς αμαρκάριστος και δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα του Απόλλωνα.

Β’ Ημίχρονο

Ο Απόλλωνας μείωσε στο σκορ πολύ νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο με τον Άντον Μάγκλιτσα. Ο Ρομπέρζ έκανε την σέντρα, ο Μάρκοβιτς έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του Δημητρίου όμως στην επαναφορά ο Κροάτης από κοντά έσπρωξε την μπάλα στα δίκτυα.

Τρίτο δοκάρι για τον Απόλλωνα στο 50ο λεπτό. Ο Μάρκοβιτς από τα 30 μέτρα έπιασε ένα κεραυνό όμως η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Δημητρίου.

Συνέχισε την πίεση ο Απόλλωνα για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα και στο 64ο λεπτό γύρισμα του Πέδρο, πλασέ του Παπουλή, ο Δημητρίου αποκρούει με την βοήθεια του δοκαριού.

Η Ανόρθωση συνέχισε να αμύνεται καθώς οπισθοχώρησε ολοκληρωτικά για να διατηρήσει το υπέρ της αποτέλεσμα.

Στο 76ο λεπτό η Ανόρθωση έχασε μοναδική ευκαιρία με τον Ράγιος ο οποίος βρέθηκε ολομόναχος στην περιοχή του Απόλλωνα όμως το πλασέ του ήταν τραγικό χωρίς να μπορέσει να απειλήσει τον Βάλε.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο Απόλλωνα πίεσε ακόμη περισσότερο την άμυνα της Ανόρθωσης για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα όμως οι ποδοσφαιριστές του Στρέπελ ήταν άριστα στημένοι στις γραμμές τους.

Απόλλωνας (Αυγουστή): Βάλε, Πέδρο, Βασιλείου, Ρομπέρζ, Στυλιανού (Μάγκλιτσα 40'), Χάμπος, Μάρκοβιτς, Περέιρα, Σαρδινέρο (Σκέμπρι 67’), Παπουλής, Ζελάγια.

Ανόρθωση (Στρέπελ): Δημητρίου, Στρούνα, Σίλντενφελντ, Κατσαράβα (Σισέ 81’), Ράγιο, Μπεσάτ, Ντούρις (Κοφί 46’), Βίκτορ, Λαβόρδε, Ιγκιεμπόρ, Ντουγκλάο

Δηλώσεις:

Αυγοστή (Απόλλωνας):

«Συγχαρητήρια στην Ανόρθωση. Τι να πούμε για αυτό το παιχνίδι και τι να ζητήσεις άλλο από τους παίκτες. Δώσαμε δυο εύκολα γκολ και αυτά τα γκολ μας δημιούργησαν αρκετά προβλήματα. Πρέπει να συγκεντρωθούμε για το επόμενο παιχνίδι με την ΑΕΛ.

Σίγουρα ενδιάμεσα υπάρχει ένα ευρωπαϊκό παιχνίδι, αλλά προτεραιότητα μας είναι το παιχνίδι της Κυριακής. Η προσπάθεια έγινε. Ο αντίπαλος κατάφερε να σκοράρει δυο με δυο τελικές προσπάθειες. Βλέπουμε μπροστά. Έτσι είναι το ποδόσφαιρο. Βλέπουμε το επόμενο παιχνίδι με την ΑΕΛ».

Στρέπελ (Ανόρθωση): «Υπήρχε πίεση προς τους παίκτες και προς τον σύλλογο. Ξεκινήσαμε πάρα πολύ καλά. Ο Απόλλωνας έπαιξε πάρα πολύ καλά, μείωσε πάρα πολύ γρήγορα στο δεύτερο ημίχρονο βρήκε ευκαιρίες. Εμείς μετά, φοβηθήκαμε να χάσουμε και οπισθοχωρήσαμε. Από την άλλη, είχαμε και εμείς προϋποθέσεις για τρίτο γκολ. Καταφέραμε να κερδίσουμε και ελπίζουμε στη συνέχεια να παίξουμε καλύτερα και όπως θέλω εγώ».

Ντούρις (Ανόρθωση): «Ήταν ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι για μας γιατί ξεκινήσαμε άσχημα τη χρονιά. Πετύχαμε μια πολύ σημαντική νίκη. Προετοιμαστήκαμε πολύ καλά για αυτό το παιχνίδι και καταφέραμε να πάρουμε το αποτέλεσμα που θέλαμε.

Αυτό είναι το ποδόσφαιρο. Μπορεί να μην ήταν τόσο καλό το παιχνίδι αλλά δεν κερδίζει πάντα η ομάδα που έχει την κατοχή της μπάλας.

Σήμερα ξεκίνησα στο φτερό όμως από τη στιγμή που πέτυχα δυο γκολ δεν με ενδιαφέρει εάν δεν έπαιξα στην κανονική μου θέση».

Φανούριος (Απόλλωνας): «Να συγχαρούμε την Ανόρθωση. Ήμασταν καλύτεροι, πληρώσαμε κάποιες στιγμές αδράνειας. Δεν είχαμε τύχη. Φτιάξαμε πολλές ευκαιρίες, ήμασταν καλύτεροι αλλά τα στατιστικά δεν δίνουν βαθμούς. Υπάρχουν πολλοί αγώνες να παλέψουμε».