Επιστροφή στις νίκες για τον ΑΠΟΕΛ με τριάρα (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 10/11/2018 - 18:51

Ο ΑΠΟΕΛ δυο γκολ στο πρώτο μέρος των Νατέλ και Εφραίμ και ένα στο δεύτερο ημίχρονο με τον Ιωάννου επικράτησε της ΕΝΠ εντός έδρας με 3-0. Οι "γαλαζοκίτρινοι" είχαν κάποια καλά διαστήματα ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο και δεν δυσκολεύτηκαν να επιστρέψουν στις νίκες και να πλησιάσουν ακόμη περισσότερο στην κορυφή.

Α΄ ημίχρονο:

Αρκετά καλός ο ΑΠΟΕΛ στα πρώτα λεπτά του αγώνα έψαξε από πολύ νωρίς το γκολ.

Μόλις στο 4΄ ο Εφραίμ εκτέλεσε κόρνερ ο Ρέζα πήρε την κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε έξω.

Στο 10΄ το σουτ του Ζαχίντ αποκρούστηκε με δυσκολία από τον Κλέιμαν.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μοράις έδωσε στον Ρέζα ο οποίος έκανε την προβολή από κοντά όμως έστειλε την μπάλα έξω. Στο 17΄ και πάλι ο Ρέζα θα βρεθεί μπροστά από τον Κλέιμαν θα πλασάρει όμως ο τελευταίος θα απκρούσει.

Στο 25΄ ο ΑΠΟΕΛ θα καταφέρει να πάρει προβάδισμα με τον Νατέλ. Ο Ρέζα έστρωσε στον Βραζιλιάνο έξω από την περιοχή και αυτός με ωραίο δυνατό σουτ νίκησε τον Κλέιμαν κάνοντας το 1-0.

Στο 36΄ ο ΑΠΟΕΛ απείλησε και πάλι με τον Ρέζα, όμως το σουτ του απέκρουσε ο Κλέιμαν.

Η ΕΝΠ θα απειλήσει για πρώτη φορά στο 39΄ το σουτ όμως του Ριέρα απέκρουσε ο Ρόμο.

Στο 45΄ ο Νατέλ ανατράπηκε εντός περιοχής, όμως ο διαιτητής έδωσε φάουλ εκτός της περιοχής. Με την εκτέλεση του φάουλ ο Εφραίμ ξεφεύγει από τα μακραρίσματα, ο Ζαχίντ το βρίσκει και ο κύπριος ακραίος επιθετικός με δυνατό σουτ νικάει τον Κλέιμαν.

Β΄ ημίχρονο:

Αρκετά χαμηλό το τέμπο στα πρώτα λεπτά του πρώτου μέρους.

Η πρώτη φάση στο δεύτερο μέρος ήρθε στο 54΄ το διαγώνιο σουτ όμως του Νατέλ απέκρουσε ο Κλέιμαν.

Στο 58΄ η ΕΝΠ θα απειλήσει για πρώτη φορά στο δεύτερο μέρος με τον Ουντόζι όμως το σουτ του απέκρουσε ο Ρόμο. Ένα λεπτό αργότερα η ΕΝΠ θα πλησιάσει εκ νέου στο γκολ, ο Ριέρα έκανε την σέντρα, η μπάλα πέρασε από τρεις ποδοσφαιριστές της Ένωσης, που δεν πρόλαβαν να σπρώξουν την μπάλα στα δίκτυα.

Στο 68΄ το σουτ του Ρέζα από πλάγια θέση αποκρούεται από τον Κλέιμαν.

Στο 85΄ ο Ντελατόρε λίγο μετά την είσοδο του στον αγώνα πλησίασε στο γκολ, όμως το σουτ του μετά από μπαλιά του Νατέλ πήγε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 88΄ ο εορτάζοντας Νικόλας Ιωάννου, με κεφαλιά, μετά από μπαλιά του Νατέλ και λανθασμένη εκτίμηση του Κλέιμαν διαμόρφωσε το 3-0 το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

ΑΠΟΕΛ: Ρόμο, Βούρος, Μερκής, Ιωάννου, Καζού, Γκέντσογλου, Μοράις, Ζαχίντ (68' Ντε Βινσέντι), Εφραίμ (64' Αλωνεύτης), Νατέλ, Ρέζα (84' Ντελατόρε)

ΕΝΠ: Κλέιμαν, Ριέρα, Μουλαζίμης, Σερμπάκοφ, Ζάρατε, Ουντότζι, Αμπαρτζουμιάν, Ολίβα, Ρόου (70' Κολοκούδιας), Κυριάκου, Μαϊσουράτζε