Επιστροφή στις νίκες για τον Ερμή-Νέα ήττα για την Αλκή

Τετάρτη, 25/10/2017 - 21:51

Ο Ερμής παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ κατάφερε να ανατρέψει το εις του 0-1 και με αντεπίθεση διαρκείας έκανε το 3-1, η Αλκή το μόνο που μπόρεσε να κάνει ήταν να μειώσει σε 3-2. O Ερμής με την νίκη του αυτή έφτασε την Αλκή στους εννέα βαθμούς.

Α΄ Ημίχρονο:

Πρώτη ευκαιρία στον αγώνα ήρθε για την Αλκή στο 3΄, η ωραία όμως ατομική ενέργεια του Σεμέδο δεν είχε αίσιο αποτέλεσμα για την «Αθάνατη». Από την άλλη πλευρά ο Ερμής έχασε την πρώτη του ευκαιρία στο 6΄ με τον Ταραλίδη να δοκιμάζει με δυνατή εκτέλεση φάουλ να νικήσει τον Πάρντο χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Τον «χορό» τον γκολ θα ανοίξει στο 19΄ ο Βασίλεφ με για την Αλκή.Ο Ντουβεντρού με ωραία ατομική ενέργεια έδωσε στον επερχόμενο Βασίλεφ ο οποίος από το ύψος του πέναλτι νίκησε τον Αραμπατζή γράφοντας το 0-1.

Το προβάδισμα για την Αλκή κράτησε μόλις για δεκαπέντε λεπτά, αφου στο 34΄ ο Ερμής θα ισοφαρίσει με τον Εμεγκάρα. Μετά από λάθος της άμυνας της Αλκής, ο Γεωργιάδης από τα αριστερά έστρωσε στον Εμεγκάρα ο οποίος με σουτ ισοφάρισε σε 1-1.

Όμως ο Ερμής δεν έμεινε μόνο εκεί… αφού κατάφερε να ανατρέψει το σκορ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Συγκεκριμένα στο 40’ ο Πατσέκο εκτέλεσε το κόρνερ και μετά από αδράνεια στην άμυνα ο Τσούμου ανενόχλητος πέτυχε το 2-1 δίνοντας προβάδισμα στους «φτεροπόδαρους».

Β΄ Ημίχρονο:

Χωρίς κάτι το αξιόλογο στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Η πρώτη σημαντική ευκαιρία/γκολ θα έρθει στο 58΄ για τον Ερμή, ο οποίος θα καταφέρει με γκολ και πάλι του Τσούμου να κάνει το 3-1. Ο ποδοσφαιριστής του Ερμή μετά από αντεπίθεση και λανθασμένη τοποθέτηση της άμυνας της Αλκή ο Τσουμού με ψύχραιμο πλασέ θα δώσει προβάδισμα δυο τερμάτων στον Ερμή.

Μπορεί ο Ερμής θα έκανε την ολική ανατροπή, όμως η Αλκή δεν τα παράτησε και κατάφερε να μειώσει το σκορ με τον Σεμέδο στο 73΄ σε 3-2. Ο επιθετικός της «Αθάνατης» από το ύψος της περιοχής έκανε το σουτ και νίκησε τον Αραμπατζή.

Τα λεπτά που ακολούθησαν η Αλκή πίεσε αρκετά για να την ισοφάριση χωρίς όμως να καταφέρει να το πετύχει, παρότι στο 79΄ έχασε μοναδική ευκαιρία όμως ο Αβραάμ δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή.

Ερμής: Aραμπατζής, Φρίμπονγκ, Ταραλίδης, Εμεγκάρα, Τσούμου, Κωνσταντίνου, Χριστοφή, Πατσέκο, Νταμσέφσκι (61' Τσίνα), Ψάλτης, Γεωργιάδης (67' Μαρτίνιουκ).

Αλκή: Πάρντο, Θεοχάρους, Φραγκέσκου, Ντουβεντρού (69' Αβραάμ), Νγκομό (60' Χαραλάμπους), Σεμέδο, Τιγρούτζια, Βασίλεφ, Λοιζίδης, Μπιλάλ, Ντιακιτέ