Επιστροφή στις νίκες με «τεσσάρα» για την Δόξα-«Βυθίζεται» ο Εθνικός (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 4/11/2017 - 20:05

Η Δόξα παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ κατάφερε να επικρατήσει του Εθνικού στο «Μακάρειο» με 4-2.

Το σκορ άνοιξε στο 27΄ Στόιτσεφ για τον Εθνικό. Ο Κιπιάνι μετά από εκτέλεση φάουλ βρήκε τον Στόιτσεφ στο ύψος του πέναλτι ο τελευταίος δεν αστόχησε και έκανε το 0-1.

Το 0-1 ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Δόξα θα ευτυχήσει μόλις στο 47΄ να ισοφαρίσει με τον Ζαλτ. Ο Κάρλος έκανε το σουτ η μπάλα κτύπησε στο αρχικά στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Ζατλ σε κενή εστία έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Πέντε μόλις λεπτά μετά την ισοφάριση ο Σαντίκ με τακουνάκι ανέτρεψε το σκορ κάνοντας το 2-1.

Ο Εθνικός αντέδρασε ισοφαρίζοντας προσωρινά με πανέμορφο γκολ του Παπαγεωργίου στο 72΄, ο οποίος έπιασε ένα σουτ με πολλά φάλτσα μη αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στον Χατζηφραγκίσκου.

Στο 76΄ η Δόξα έκανε το 3-2 και πήρε για δεύτερη φορά κεφάλι στο σκορ. Ο Πίκολι εκτέλεσε το κόρνερ και ο Μουκτάρης με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Στο 82΄ ουσιαστικά η Δόξα «καθάρισε» τον αγώνα με τον Σαντίκ, ο οποίος με κεφαλιά έκανε το 4-2.

Η νίκη της Δόξα ήταν η 5η στο φετινό πρωτάθλημα και ήρθε μετά από συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα.

ΔΟΞΑ: Χατζηφραγκίσκου, Μουκτάρης, Ρεδόνδο, Παπαφώτης (74' Γκόμες), Πίκολι, Κένιντι, Ασαμόα, Ζατλ (90' Πουτζιουρής), Ενιφούλ, Κάρλος, Σάντικ

ΕΘΝΙΚΟΣ: Μπογκαντίνοφ, Στόιτσεφ, Ρόκατς (64' Μούσιτς), Κιπιάνι (57' Πιντσέλι), Ιλουρίτζε (83' Πογιατζής), Ενέσκου, Κυπριανού, Σικάρσκι, Φιλίποφ, Παπαγεωργίου, Αρέστη