Επιτέλους: Νίκη για την Εθνική Ελλάδος και πάει στην Πόλη

Τετάρτη, 6/9/2017 - 19:09

Η Εθνική Ελλάδος επικράτησε της Πολωνίας με 95-77 και πήρε την πρόκριση ως τέταρτη για την φάση των «16» του Ευρωμπάσκετ. Η Εθνική Ελλάδος σε ένα παιχνίδι χωρίς αύριο έδειξε χαρακτήρα και πήρε την νίκη-πρόκριση.

Στην φάση των «16» η επίσημη αγαπημένη θα αντιμετωπίσει το ερχόμενο Σάββατο την Λιθουανία.

Όλοι οι αγώνες του τουρνουά μεταφέρονται πλέον στην Κωνσταντινούπολη.

Το ματς:

Η Εθνική δεν... χάλασε την παράδοση με το κάκιστο ξεκίνημα στα παιχνίδια της. Η αμυντική προσήλωση απουσίαζε ξανά και παρά τα δύο γρήγορα σουτ του Σλούκα για το 8-4, οι Πολωνοί έφεραν άμεσα το ματς στα μέτρα τους στηριζόμενοι στους Κόζαρεκ και Κούλιγκ (14-20, στο 7'). Η ομάδα του Τέιλορ κατάφερε να φτάσει τους 29 πόντους μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου, ενώ ο «Σλου» μείωσε σε 23-29.

Σαφώς πιο συγκεντρωμένοι μπήκαν στη δεύτερη περίοδο οι Έλληνες διεθνείς και με γρήγορο 9-0 πέρασαν μπροστά με 32-29. O Παπανικολάου ήταν «ζεστός» και πέτυχε συνεχόμενους πόντους για το 37-31, ενώ ο Παππάς με δύσκολο μακρινό σουτ αύξησε κι άλλο την απόσταση (44-37, στο 18'). Με «γκολ-φάουλ» και... έκρηξη του Σλούκα, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 49-43.

«Υπνωτισμένοι» ήταν οι διεθνείς μας στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, με αποτέλεσμα ο εξαιρετικός Κούλιγκ να ισοφαρίσει σε 51-51. Ο Κόζαρεκ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Τέιλορ με τρίποντο (58-59, στο 25'), αλλά η Εθνική βρήκε λύσεις για το 62-59. Μέχρι το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου, το ματς κινήθηκε στο ίδιο μοτίβο και έκλεισε με σκορ 70-67.

Ο Καλάθης πήρε την κατάσταση πάνω του και με συνεχόμενους πόντους διαμόρφωσε το +6 (77-71, στο 33'). O Σλούκας προσέθεσε ένα ακόμη μακρινό σουτ για το 80-71, ενώ οι δύο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο πεντάλεπτο με σκορ 80-73. Ο Παπαγιάννης κάρφωσε εντυπωσιακά για το 84-75 και ακολούθησε σημαντικό τρίποντο του Πρίντεζη που «κλείδωσε» το ματς. Μάλιστα, η διαφορά ανέβηκε μέχρι το τελικό 95-77.