«Έπνιξε» του Μασσαλούς στο λιμάνι και αποχαιρέτησε με «ψηλά» το κεφάλι

Πέμπτη, 13/12/2018 - 21:44

Ο Απόλλωνας αποχαιρέτησε με νίκη το Γιουρόπα Λιγκ, αφού μετά από μια άψογη εμφάνιση επικράτησε εκτός έδρας της Μαρσέιγ με 3-1. Τα γκολ για την ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή πέτυχαν δυο ο Μάγκλιτσα και ένα (εκπληκτικό) ο Στυλιανού. Οι Μασσαλοί ισοφάρισαν προσωρινά με τον Τοβέν.

Η καλή μέρα από... νωρίς φαίνεται αφού μόλις στο 7΄ η ομάδα μας κέρδισε πέναλτι και αποβολή, ο πέναλτι μετέτρεψε σε γκολ ο Μάγκλιτσα, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Τοβέν, όμως ο και πάλι ο Κροάτης πριν το τέλος του πρώτου μέρους έδωσε προβάδισμα για την ομάδα μας. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Στυλιανού εκπληκτικό βολέ έξω από την περιοχή έκανε το 3-1 το οποίος ήταν και το τελικό σκορ.

Ο Απόλλωνας ολοκλήρωσε το οδοιπορικό του στο Γιουρόπα Λιγκ με επτά βαθμούς σε έξι αγώνες.

Α΄ ημίχρονο:

Ο Απόλλωνας στην πρώτη φάση του αγώνα στο 7’ κατάφερε να κερδίσει πέναλτι μετά από ανατροπή του Σκέμπρι από τον Καμαρά. Μάλιστα ο ποδοσφαιριστής της Μαρσέιγ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Ο Μάγλιτσα εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα μας.

Το προβάδισμα του Απόλλωνα δεν κράτησε για πολύ, αφού τέσσερα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι θα καταφέρουν να ισοφαρίσουν  με όμορφη κεφαλιά του Τοβέν μετά από σέντρα του Λόπεζ από τα δεξιά.

Στο 22΄ ο Απόλλωνας ο οποίος ήταν πιο επιθετικός από την Μαρσέιγ έφτασε πολύ κοντά και σε ένα δεύτερο γκολ με τον Στυλιανού ο οποίος έπιασε την κεφαλιά όμως αστόχησε.

Ένα λεπτό αργότερα η Μαρσέιγ θα έχει δοκάρι με τον Οκάμπος.

Με την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού η ομάδα μας θα πάρει εκ νέου το προβάδισμα με τον Μάγκλιτσα. Ο Στυλιανού από τα δεξιά έκανε την σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, όπου ο Μαγκλιτσα με κοντινή κεφαλιά έκανε το 2-1 για τον Απόλλωνα.

Β΄ ημίχρονο:

O Απόλλωνας στην πρώτη του ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο στο 56΄ κατάφερε να πετύχει και τρίτο γκολ με μαγικό βολέ του Στυλιανού έξω από την περιοχή ο οποίος έστειλε την μπάλα στο Γ της εστίας του Εσκαλέ ο οποίος δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

Στο 62΄ ο Χάμπος εκτέλεσε φάουλ όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω. Πέντε λεπτά αργότερα η Μαρσέιγ σε δικό της φάουλ με τον Παγιέ θα έχει την ευκαιρία να μειώσει όμως η μπάλα θα φύγει ελάχιστα έξω.

Ο Απόλλωνας με πολύ καλή εμφάνιση έλεγξε πλήρως το παιχνίδι και με το ισχυρό του προβάδισμα μπόρεσε να κάνει διαχείριση στον αγώνα.

ΜΑΡΣΕΪΓ: Εσκαλέ, Σακάι, Καμαρά, Οκάμπος, Παγιέ (75'Ντζιέ), Στρούτμαν(59΄Σαρ), Καλέτα-Καρ, Γκουστάβο, Ραμί, Τοβέν (62'Ράντονσιτς), Λόπεζ.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Βάλε, Μπρου (46'Παπουλής), Μάρκοβιτς, Ουεντραόγκο, Ρομπέρζ, Χάμπος, Στυλιανού, Σκέμπρι (59'Φαουπάλα), Σαρδινέρο, Βασιλείου, Μάγκλιτσα (70'Σουμά).