«Ερυθρόλευκο» το βαρωσιώτικο ντέρμπι, απόδραση Απόλλωνα από το «ΚΙΤΙΟΝ»

Τετάρτη, 22/11/2023 - 09:59

Mε νίκες της ΝΕΑΣ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ, της ΟΛΥΜΠΙΑΔΑΣ Ν. και του ΑΠΟΛΛΩΝΑ ολοκληρώθηκαν τα παιχνίδια της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ».

Η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ επικράτησε στο Βαρωσιώτικο ντέρμπι της ΑΝΟΡΘΩΣΗΣ με 3-1 σετ. Η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. πέτυχε την 6η σερί νίκη της κερδίζοντας την LEMESOS VOLLEYBALL 3-0. Εξάλλου, ο ΑΠΟΛΛΩΝ πέτυχε σημαντική νίκη στο «ΚΙΤΙΟΝ» κερδίζοντας 1-3 την ΑΕΚ. Η Robo Markets ΑΕΛ εξασφάλισε τους τρεις βαθμούς άνευ αγώνα απέναντι στον ΆΡΗ ΠΟΛΕΜΙΟΥ.

ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΓΙΟΥ ΝΕΟΦΥΤΟΥ: ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ – ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ 3-1 (25-20, 26-28, 25-12, 25-21)

«Ερυθρόλευκο» ήταν το Βαρωσιώτικο ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ». Η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ ενώπιον 80 θεατών κέρδισε την ΑΝΟΡΘΩΣΗ με 3-1 σετ σε 1’52’’ και ανέβηκε στην 5η θέση με 08 βαθμούς. Η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ με την ήττα έπεσε στην 6η θέση, μένοντας στους 06 βαθμούς.

Στο πρώτο σετ η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ προηγήθηκε 21-15 και επικράτησε 25-20 σε 23’ γράφοντας το 1-0.

Μεγάλο ντέρμπι έγινε στο δεύτερο σετ με τη ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ να προηγείται 21-16, αλλά την ΑΝΟΡΘΩΣΗ να οδηγεί το σετ στους έξτρα πόντους και να επικρατεί 26-28 σε 31’ ισοφαρίζοντας 1-1.

«Ερυθρόλευκο» ήταν το τρίτο σετ με τη ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ να ξεφεύγει 20-09 και να κερδίζει 25-12 σε 22’ και να ανακτά το προβάδισμα με 2-1. Στο τέταρτο σετ η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ ξέφυγε 23-11, αλλά η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ κατάφερε να μειώσει. Τελικά, η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ επικράτησε 25-21 σε 27’ και πήρε τον αγώνα 3-1 σετ.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (ΓΡ. ΜΠΑΛΛΟΣ): Napalkova, Stekovic, Κυριάκου, Προκοπίου, Coleman, Θεοδούλου – Λίμπερο 1: Χίτζιου, Λίμπερο 2: Xαραλάμπους – Αλλαγές: Νικολάου, Χατζηκωνστάντα, Χρίστου, Σιαπάνη.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (P. MATELA): Υοung, Στ. Ιωάννου, Montoya, Tζιακίδου, Flores, Αrdila – Λίμπερο 1: Δημητρίου, Λίμπερο 2: Μαραγκού – Αλλαγές: Λοίζίδη, Χειμωνίδου,Θεοδότου, Θεμιστοκλέους.

Διαιτητές: N. Αντωνίου -Ι. Μιτσής.

«ΝΕΑΠΟΛΗ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ»: ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ – LEMESOS VOLLEYBALL 3-0 (25-20, 25-21, 25-16)

Ακάθεκτη προχωρεί η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ. Στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ» κέρδισε στην προσωρινή της έδρα «ΝΕΑΠΟΛΗ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ» με 3-0 τη LEMESOS VOLLEYBALL σε 1’18’. Τον αγώνα παρακολούθησαν 120 θεατές.  Η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ πέτυχε την 6η σερί νίκη, ενώ η LEMESOS VOLLEYBALL έχασε για 4η φορά.

Η LEMESOS VOLLEYBALL βρισκόταν κοντά στο σκορ 17-19 στο πρώτο σετ, αλλά στη συνέχεια η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ «καθάρισε» και επικράτησε 25-20 σε 24’ ανοίγοντας το σκορ.

Στο δεύτερο σετ οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με την ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ να έχει το ελαφρύ προβάδισμα 17-16. Ακολούθως, η ομάδα του P. Fongel κατάφερε να επιβληθεί με 25-21 σε 26’ και να γράψει το 2-0.

Στο τρίτο σετ η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ξέφυγε 12-05 για να αυξάνει τη διαφορά και να κερδίσει με 25-16 σε 22’ για να πάρει τους τρεις βαθμούς με  3-0 σετ.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. (P. FONGEL): Ριαλά, Novakovic, Κωνσταντίνου, Drodz, Λεωνίδου, Hudima – Λίμπερο 1: Κούτα, Λίμπερο 2: Χριστοφόρου – Αλλαγές: Noqueras, Ζεμπύλα, Νικολάου, Mudritskaya.

LEMESOS VOLLEYBALL (Α. ΛΙΟΤΑΤΗΣ): Κυριάκου, Στυλιανού, Gaskin, Ertz, Ferguson, Σιαπάνη – Λίμπερο 1: Καραολή, Λίμπερο 2: Σιακκίδου – Παπακυριακού – Αλλαγές: Rodwald, Λάσπου, Παναγιώτου.

Διαιτητές: Xρ. Μητροφάνους – Κ. Στεφανή.

«ΚΙΤΙΟΝ»: ΑΕΚ – ΑΠΟΛΛΩΝ 1-3 (16-25, 25-23, 23-25, 18-25)

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε ο ΑΠΟΛΛΩΝ στη Λάρνακα. Οι «γαλάζιες» κέρδισαν στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ» την ΑΕΚ στο «ΚΙΤΙΟΝ» με 1-3 σε 1’53’’. Το ντέρμπι παρακολούθησαν 70 θεατές. Ο ΑΠΟΛΛΩΝ μετά τη νίκη του είναι στην 3η θέση με 12 βαθμούς και η ΑΕΚ στην 4η με 09 βαθμούς.

Στο πρώτο σετ ο ΑΠΟΛΛΩΝ επικράτησε 16-25 σε 23’ και προηγήθηκε 0-1 σετ.  Η ΑΕΚ αντέδρασε και επικράτησε 25-23 στο δεύτερο σετ σε 26’ ισοφαρίζοντας τον αγώνα.

Στο τρίτο σετ η ομάδα της Λεμεσού είχε μικρό προβάδισμα (12-14, 13-15) το οποίο διατήρησε μέχρι το τέλος και κέρδισε 23-25 σε 31’ για να προηγηθεί με 1-2 σετ.

Οι παίκτριες του Γιάννη Γιαπάνη στο τέταρτο σετ  έκτισαν διαφορά ασφαλείας (12-20) για να κερδίσουν 18-25 σε 24’ και να τελειώσουν τον αγώνα με νίκη 1-3 σετ.

ΑΕΚ (Μ. ΠΡΑΣΑΝΑΚΗΣ): Βλάχου, Castillo, Λοίζου, Β. Χαραλάμπους, Simancova, Α. Χαραλάμπους – Λίμπερο 1: Popolitova, Λίμπερο 2: Αντωνίου – Αλλαγές: Ισιδώρου.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Ιορδάνους, Milanova, Kyrychenco, Ckhatarasvili, Da Silva, Ribeiro – Λίμπερο 1: Δαύίδ, Λίμπερο 2: Ζακχαίου – Αλλαγές: Λάμπρου, Κωνσταντοπούλου.