Έσωσε την... παρτίδα στο τέλος η ΑΕΛ κόντρα στην Ομόνοια (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 9/1/2021 - 17:56

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση της 19ης αγωνιστικής μεταξύ της ΑΕΛ και της Ομόνοιας στο Τσίρειο καθώς οι δύο ομάδες έμειναν στο ισόπαλο 1-1. Η Ομόνοια άνοιξε το σκορ στο έκτο λεπτό με τον Λοΐζου ενώ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στις καθυστερήσεις με τον Μαέ.

Η ΑΕΛ μετά το γκολ των φιλοξενούμενων ανέβασε κάπως «στροφές» και έψαξε το γκολ της ισοφάρισης κυρίως με προσπάθειες από τη δεξιά πτέρυγα όμως δεν κατάφερε να νικήσει τον Φαμπιάνο έως το λεπτό των καθυστερήσεων. Οι «πράσινοι» αφού κατάφεραν να προηγηθούν πολύ νωρίς στο παιχνίδι προσπάθησαν να προστατέψουν το υπέρ τους αποτέλεσμα όμως «λύγισαν» στο τέλος.

Την ερχόμενη αγωνιστική (20η) η ΑΕΛ πάει στο Παραλίμνι για να αντιμετωπίσει την Ένωση Νέων Παραλιμνίου την Παρασκευή (15/01 - 18:00). Από την άλλη, η Ομόνοια την Τετάρτη (13/01 - 18:00) έχει αγωνιστικές υποχρεώσεις εκ νέου στο Τσίρειο κόντρα στον Απόλλωνα για την εξ αναβολής 5η αγωνιστική. Το ερχόμενο Σαββατοκύριακο η ομάδα της Λευκωσίας για την 20η αγωνιστική φιλοξενεί τον Εθνικό στο ΓΣΠ (16/01 - 16:00).

Γύρισμα του Λέτσιακς από τα αριστερά στο σημείο του πέναλτι με τον Λοΐζου να είναι αμαρκάριστος και να μη δυσκολεύεται να νικήσει τον Βοζίνια για το 1-0 στο έκτο λεπτό της αναμέτρησης για την Ομόνοια.

Στο 22ο λεπτό η ΑΕΛ έχασε την πρώτη εντός στόχου φάση της. Ο Ανδρέας Αβραάμ βρέθηκε ελεύθερος έξω από την περιοχή και επιχείρησε το δυνατό σουτ όμως ο Φαμπιάνο έπεσε χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα και μπλόκαρε τη μπάλα.

Από πολύ πλάγια ο Ζόρντι προσπάθησε να ξεγελάσει τον Βοζίνια με απευθείας εκτέλεση φάουλ όμως ο Καποβερτινός τερματοφύλακας της ΑΕΛ έπεσε πολύ σωστά και έσωσε με τα δύο χέρια την ομάδα του στο 34ο λεπτό της αναμέτρησης.

Μετά από εκτέλεση κόρνερ στο 43ο λεπτό, η μπάλα απομακρύνθηκε και κατέληξε στον Τόρες ο οποίος έπιασε το πολύ δυνατό σουτ με τον Φαμπιάνο να πέφτει εντυπωσιακά και να διώχνει τη μπάλα.

Μακρινό, δυνατό σουτ από τον Μηνά Αντωνίου όμως η μπάλα πέρασε μόλις έξω στο 53ο λεπτό. Στο αμέσως επόμενο λεπτό η Ομόνοια «απάντησε» στις ευκαιρίες με τον Τιάγκο εντός περιοχής όμως ο Βοζίνια ήταν στο σωστό σημείο και έσωσε την ομάδα του.

Στο 63ο λεπτό η ΑΕΛ απείλησε ξανά την Ομόνοια. Μετά από εκτέλεση φάουλ με πάσα, ο Ντανίλο από πλάγια έκανε το συρτό σουτ όμως ο Φαμπιάνο έπεσε στη γωνία του και μάζεψε τη μπάλα χωρίς μεγάλη δυσκολία.

Στις καθυστερήσεις η ΑΕΛ κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με τον Μαέ μετά από πάσα του Τόρες. Ο επιθετικός των γηπεδούχων κράτησε τη μπάλα, γύρισε και νίκησε τον Φαμπιάνο με πολύ όμορφο σουτ.

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Τεϊσέιρα, Ράσο, Σάντος, Αντωνίου (Δ. Αβραάμ 82'), Νταβόρ (Μαΐντεβατς 82'), Ντανίλο, Ριέρα, Τόρες, Αβραάμ (Αντάμοβιτς 31'), Μπάμπιτς (Μαέ 70')

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Χούμποτσαν, Λούφτνερ, Λανγκ, Λέτσιακς, Γκόμεθ, Κούσουλος, Τζιωνής, Λοΐζου (Σέχου 50'), Κακουλλής (Τιάγκο 50'), Ντούρις (Ασάντε 68')

Ντούσαν Κέρκεζ (ΑΕΛ): «Όταν τελειώνει ντέρμπι και δεν χάσεις πρέπει να είσαι ευχαριστημένος, αλλά εγώ και οι παίκτες μου είμαστε λυπημένοι. Μπορούσαμε να κερδίσουμε σήμερα. Δεν παίξαμε το καλύτερο που μπορούσαμε, μπορούμε και καλύτερα. Είμαι ευχαριστημένος με τα παιδιά, αλλά είμαι σίγουρος ότι μπορούσαμε και καλύτερα. Είναι δύσκολο όταν παίζεις ένα παιχνίδι και ο αντίπαλος παίζει τόσο αμυντικά για τόσο μεγάλο διάστημα. Ήταν οργανωμένοι πίσω, αλλά βρήκαμε ευκαιρίες για να σκοράρουμε και νομίζω έπρεπε να κερδίσουμε. Αυτό είναι το ποδόσφαιρο, δεν άλλαξε τίποτε. Είμαι ικανοποιημένος γιατί βλέπω στα αποδυτήρια παίκτες που δεν είναι ευχαριστημένοι και αυτό σημαίνει ότι κάτι άλλαξε στην ομάδα. Παίξαμε τρία παιχνίδια σε εφτά μέρες. Θέλουμε να ξεκουραστούμε λίγο και να πάμε στον αγώνα με την Ένωση. Είναι δύσκολο το πρωτάθλημα και σήμερα όλοι κατάλαβαν βλέποντας το παιχνίδι ότι δεν είμαστε τυχαία πρώτοι. Μπράβο στους παίκτες μου που ακολούθησαν το πλάνο που ήθελα».

Χένινγκ Μπεργκ (Ομόνοια): «Ήταν πολύ δύσκολο ματς, το τρίτο σε εφτά ημέρες απέναντι σε καλές ομάδες. Σήμερα επίσης παίξαμε με πολύ καλή ομάδα. Είχαμε προβλήματα στο πρώτο ημίχρονο, όμως πετύχαμε ωραίο γκολ. Εκτός από αυτό δεν μπορούσαμε να κάνουμε το παιχνίδι μας επιθετικά και αμυντικά. Αυτό συμβαίνει στο ποδόσφαιρο. Όμως κρατούσαμε το προβάδισμα ως τις καθυστερήσεις και πιστέψαμε ότι θα παίρναμε τη νίκη, ελέγχαμε ειδικά στο τελευταίο 20λεπτο. Προηγήθηκε δύσκολο παιχνίδι με τον Απόλλωνα. Τώρα θα έχουμε μια επιπλέον μέρα για το επόμενο ματς με τον Απόλλωνα σε σχέση με τα προηγούμενα ματς. Ανυπομονώ για το ματς με το Απόλλωνα. Δεν είναι το χειρότερο να παίρνεις αυτό το αποτέλεσμα σε αυτό το γήπεδο. Ήταν συνδυασμός. Η ΑΕΛ έπαιξε με πολύ ποιότητα, εμείς δεν ήμασταν τόσο καλοί όσο θα έπρεπε. Η ΑΕΛ έπαιξε με πάθος, ήμασταν πίσω».

Ράιαν Μαέ (ΑΕΛ): «Νομίζω πως παίξαμε καλά. Η Ομόνοια αμύνθηκε πολύ, και θα μπορούσαμε να σκοράρουμε περισσότερα τέρματα αν είχαμε μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα. Δεν υπήρχαν πολλοί χώροι, η Ομόνοια ήταν πολύ συμπαγής, μαθαίνουμε από αυτό το παιχνίδι. Νιώθω καλά τώρα, ήμουν τραυματίας, επέστρεψα και νιώθω καλά που βοήθησα την ομάδα να πάρει βαθμούς».

Μίκαελ Λούφτνερ (Ομόνοια): «Νομίζω είμασταν τυχεροί που πήραμε το βαθμό. Κάναμε ένα κακό παιχνίδι. Η ΑΕΛ ήταν αρκετά καλή και μπορούσε για κάτι περισσότερο. Υπάρχουν και παιχνίδια ίδια μέσα σε μια σεζόν που δεν θα παίξεις καλά. Η ΑΕΛ ήταν καλύτερη αλλά πήραμε το βαθμό που έχει σημασία. Δεν χάσαμε βαθμούς σήμερα, πήραμε ένα βαθμό».

Ανδρέας Δημητρίου (Ομόνοια): «Ο τρόπος που ήρθε η ισοπαλία μας στεναχώρησε. Κρατούσαμε για πολύ ώρα το αποτέλεσμα στα πόδια μας. Φέραμε νωρίς το παιχνίδι στα μέτρα μας, αμυνθήκαμε κυρίως, όμως στο δεύτερο ημίχρονο δεν θυμάμαι κάποια μεγάλη ευκαιρία της ΑΕΛ. Απ’ την αρχή του χρόνου είχαμε μια σειρά από τρία ντέρμπι και πήραμε 7 βαθμούς που είναι αποδεχτό για εμάς. Για να είμαστε δίκαιοι η εικόνα του αγώνα σε σχέση με το τι έδωσαν οι δυο ομάδες, ενδεχομένως η ισοπαλία να είναι ένα αποδεχτό αποτέλεσμα. Συνεχίζουμε και είμαστε κοντά στην κορυφή και πλέον ξεκινούμε προετοιμασία για τον αγώνα της Τετάρτης».

Θεόδωρος Αντωνίου (ΑΕΛ): «Είμαστε πάρα πολύ λυπημένοι γιατί μπορεί να ισοφαρίσαμε στο τέλος αλλά είδαμε μια ομάδα απόψε να είναι συνεχώς στην επίθεση και να προσπαθεί. Ξέρουμε τον τρόπο που αγωνίζεται η Ομόνοια, είναι μια ομάδα η οποία παίζει οργανωμένα στην Ομόνοια. Πήρε μεγάλα αποτέλεσμα με αυτό τον τρόπο. Είμαστε άτυχοι που δεχτήκαμε γκολ νωρίς. Η απογοήτευση είναι μεγάλη αλλά τι να κάνουμε, έτσι είναι το ποδόσφαιρο».