«Έσπασε» το αήττητο του Απόλλωνα με σούπερ ανατροπή η Καρμιώτισσα (ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 6/11/2020 - 20:55

Μια εκπληκτική Καρμιώτισσα επικράτησε 1-2 του Απόλλωνα στο Τσίρειο και μάλιστα με ανατροπή, αναγκάζοντας τον στην πρώτη του ήττα, στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και ήταν αυτοί που δημιουργούσαν ευκαιρίες για γκολ στο ξεκίνημα του αγώνα. Αυτό δεν έγινε και ο Απόλλωνας στην πρώτη του τελική κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Μπένσοπ στο 24ο λεπτό. Η Καρμιώτισσα όμως λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα με τέρμα του Ισμαήλ Σάσι στο 43'.

Μετά την ανάπαυλα, το παιχνίδι κύλησε στα ίδια επίπεδα, με την Καρμιώτισσα να είναι αυτή που έβγαινε με αξιώσεις μπροστά και τον Απόλλωνα να μην μπορεί να απειλήσει. Στο 67ο λεπτό σε μια πανομοιότυπη φάση, ο Ισμαήλ Σάσι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα φαίρνοντας τούμπα το ματς. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν ποτέ να αντιδράσουν, το 1-2 έμεινε μέχρι το τέλος, με την Καρμιώτισσα να παίρνει ένα τεράστιο τρίποντο «αναγκάζοντας» τον Απόλλωνα στην πρώτη του φετινή ήττα στο πρωτάθλημα.

Μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος, ο Απόλλωνας φιλοξενείται την Κυριακή (22/11, 20:00) από την ΑΕΚ στην «Αρένα», ενώ η Καρμιώτισσα υποδέχεται τη Δευτέρα (23/11, 18:00) τον Εθνικό στο «Στέλιος Κυριακίδης».

Στο 12ο λεπτό η πρώτη τελική και ήταν από πλευράς Καρμιώτισσα, με τον Χριστοφή να κάνει τη σέντρα στην περιοχή, τον Ρομό να κάνει γυριστή κεφαλιά στον Μαλεκκίδη, ο οποίος έπιασε με τη μια το σουτ και ανάγκασε τον Δημητρίου σε δύσκολη απόκρουση.

Δέκα λεπτά μετά απείλησε για πρώτη φορά ο Απόλλωνας, με τον Γκακπέ να βγάζει κάθετη πάσα για τον Μπένσοπ, το σουτ του οποίου πέρασε έξω.

Στο 24' η Καρμιώτισσα έχασε νέα ευκαιρία, με τον Ρομό από αριστερά να κάνει τη σέντρα, με την κεφαλιά του Μαλεκκίδη να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Πέντε λεπτά αργότερα όμως, ο Απόλλωνας κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Πέδρο από τα δεξιά έκανε το γύρισμα στην περιοχή, με τον Μπένσοπ να κάνει την προβολή και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

1

Από 'κει και πέρα οι «γαλάζιοι» έλεγχαν το παιχνίδι, πίεσαν και για δεύτερο γκολ, όμως δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν τελική μπροστά στην εστία.

Στο 43ο λεπτό, η Καρμιώτισσα κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα. Ο Ρέϊνολντς έβγαλε κάθετη πάσα στον Ισμαήλ Σάσι, ο οποίος βρέθηκε «φάτσα» με τον Δημητρίου και πλάσαρε ιδανικά για το 1-1.

2

Στο 62' η πρώτη τελική του δευτέρου μέρους, με τον Πέδρο να κάνει την κομπίνα σε εκτέλεση κόρνερ και να γυρίζει στην περιοχή για τον Ντιγκινί, ο οποίος δοκίμασε με τη μια το σουτ και η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Τρία λεπτά μετά ο Απόλλωνας απείλησε εκ νέου, με τον Ματέϊ μέσα από την περιοχή να κάνει το δυνατό σουτ και τον Κυριακίδη να αποκρούει δύσκολα.

Στο 67ο λεπτό όμως η Καρμιώτισσα έφερε τούμπα το ματς. Με πανομοιότυπο τρόπο όπως και στο πρώτο τέρμα, ο Ισμαήλ Σάσι υποδέχθηκε την κάθετη πάσα του Ρομό και στο τετ α τετ κόντρα στον Δημητρίου ήταν και πάλι εύστοχος για το 1-2.

6

Δύο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι έχασαν νέα ευκαιρία, με τον Χριστοφή από δεξιά να μπαίνει περιοχή και να κάνει το σουτ, με τον Δημητρίου να αποκρούει δύσκολα.

Στο 74' ο Πίττας δοκίμασε το σουτ εντός περιοχής, ήταν όμως αδύναμο και μάζεψε ο Κυριακίδης.

Οκτώ λεπτά μετά η Καρμιώτισσα έφτασε κοντά και σε τρίτο γκολ, με τον Ρέϊνολντς από αριστερά σέντραρε στην περιοχή για τον Καπαρτή, ο οποίος δεν μπόρεσε να βρει όπως ήθελε τη μπάλα στέλνοντας την άουτ.

Ο ίδιος παίκτης στο 88' έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 1-3, χάνοντας τετ α τετ απέναντι στον Δημητρίου.

Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και η Καρμιώτισσα έφυγε με το τεράστιο «διπλό».

Απόλλων (Σωφρόνης Αυγουστή): Δημητρίου, Πέδρο, Γιούστε, Σάλαϊ, Βασιλείου, Γιαννιώτας (46′ Πίττας), Ντένιτς, Μάρκοβιτς (62′ Χ. Κυριάκου), Γκακπέ (62′ Ματέι), Ντιγκινί, Μπένσοπ.

Καρμιώτισσα (Χρύσης Μιχαήλ): Κυριακίδης, Χριστοφή, Μπαράνοφ, Πέρετζ, Ευσταθίου, Μ. Σασί, Ρέινολντς, Παχίπης, Μαλεκκίδης (81′ Καπαρτής), Ι. Σασί, Ρόμο.

1

Σωφρόνης Αυγουστή (Απόλλωνας): «Συγχαρητήρια στην Καρμιώτισσα για τη δίκαιη νίκη της. Δεν ήμασταν καλοί κι στο σημερινό παιχνίδι. Είναι δική μου ευθύνη που η ομάδα δεν ήταν έτοιμη για αυτό το παιχνίδι. Χάσαμε τρεις βαθμούς και βλέπουμε τη συνέχεια. Ξέρουμε ότι όλα τα παιχνίδια είναι τελικοί και πρέπει να συνεχίσουμε. Είναι σημαντικό που έχει διακοπή αυτή τη στιγμή και ελπίζω με την επανέναρξη να είναι γεμάτη η ομάδα σε δύσκολους αγώνες και να μπορέσουμε να διορθώσουμε αυτό το λάθος που κάναμε σήμερα».

Για το τι πήγε λάθος στο παιχνίδι: «Είναι πολύ διαφορετικά τα πράγματα στη φετινή χρονιά, βλέπουμε ότι δεν υπάρχουν πολλές διαφορές και θα χαθούν κι άλλοι βαθμοί. Το σημαντικό είναι να μην κάνεις εσύ λάθος, σήμερα κάναμε εμείς λάθος και ζητούμε συγνώμη από τον κόσμο μας. Δεν κρυβόμαστε ότι δεν ήμασταν καλοί, αυτό που έχει σημασία είναι διά διορθώσουμε αυτά τα πράγματα συνέχεια.

Χρύσης Μιχαήλ (Καρμιώτισσα): «Είχαμε να αντιμετωπίσουμε την πρωτοπόρο ομάδα. Μια ομάδα η οποία ήταν αήττητη, μια ομάδα η οποία παίζει το πιο επιθετικό ποδόσφαιρο από οποιαδήποτε άλλη ομάδα. Μέσα στο παιχνίδι είχαμε και εμείς αρκετά διαστήματα πολύ καλά. Αρκετές ευκαιρίες. Σίγουρα και ο Απόλλωνας κάποιες στιγμές μας πίεσε.  Στο σύνολο του παιχνιδιού δίκαια πήραμε αυτό το τρίποντο. Το μόνο που έχω να πω για αυτά τα παιχνίδια, για την προσπάθεια που κάνουν από την πρώτη μέρα μέχρι σήμερα είναι ένα μεγάλο ευχαριστώ. Η προσπάθεια που γίνεται είναι πελώρια και ανταμείβονται προσθέτοντας βαθμούς σε αυτή την δύσκολη χρονιά. Είναι ένα τρίποντο πολύ μεγάλο για εμάς όμως είναι τρεις βαθμοί.. Προσθέσαμε τρεις βαθμούς, έχουμε μπροστά μας την διακοπή, να ξεκουραστούμε. Εύχομαι να είναι δίπλα μας με την επάνοδο και κάποιοι τραυματίες που είχαμε. Θέλω να ευχηθώ στον φίλο μου Σωφρόνη και στον Απόλλωνα καλή συνέχεια».

Ισμαήλ Σάσι (Καρμιώτισσα): «Είμαι πολύ χαρούμενος για τη νίκη. Είμαι ικανοποιημένος για τα δύο γκολ που πέτυχα, αλλά περισσότερο για τη νίκη της ομάδας μου. Είναι μία μεγάλη επιτυχία απέναντι σε μία μεγάλη ομάδα, σε ένα μεγάλο αντίπαλο. Το αξίζαμε και θα μας δώσει αυτοπεποίθηση αυτή η νίκη για τη συνέχεια. Στα τελευταία παιχνίδια οι εμφανίσεις μου δεν ήταν καλές, αυτό σήμερα άλλαξε»

Ανδρέας Παχίπης (Καρμιώτισσα): «Πήραμε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο. Είναι ένα καλό βήμα προς τα μπροστά για να πετύχουμε το στόχο της παραμονής. Στεκόμαστε καλύτερα με τις μεγαλύτερες ομάδες, όμως πρέπει να βρούμε τον τρόπο για να αντιμετωπίζουμε και τις ομάδες που έχουν τους ίδιους στόχους με μας».