Έσπασε με... πάρτι την κατάρα στο «αιώνιο» η Ομόνοια (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 7/12/2020 - 20:50

Πήρε το «αιώνιο» και έσπασε την... κατάρα με πάρτι η Ομόνοια.

Οι «πράσινοι» ήταν καλύτεροι σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του ντέρμπι και επικράτησαν με 3-0 του ΑΠΟΕΛ, βάζοντας τέλος στο αρνητικό σερί εφτά χρόνων και 29 αγώνων χωρίς νίκη σε «αιώνιο» και παράλληλα νίκησαν σε αγώνα πρώτου γύρου του εν λόγω ντέρμπι μετά το 1998.

Στο πρώτο μέρος και παρά το γεγονός ότι ο ΑΠΟΕΛ έδειχνε να μπαίνει με διάθεση, η Ομόνοια ήταν καλύτερη και είχε την υπεροχή, δημιουργώντας περισσότερες ευκαιρίες. Τελικά κατάφερε να βρει στόχο στο 38ο λεπτό με τον Λούφτνερ και κράτησε με σχετική ευκολία το προβάδισμα μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου.

Μετά την ανάπαυλα, οι «γαλαζοκίτρινοι» έψαχναν την ισοφάριση και πέραν 2-3 ευκαιριών στα μισά του δευτέρου μέρους δεν κατάφεραν να βρουν στόχο. Τελικά το τριφύλλι κατάφερε να βάλει διαστάσεις θριάμβου στην μεγάλη επιτυχία του και με γκολ του Κούσουλου στο 80' αλλά και του Ντούρις στο 86' πήρε το «αιώνιο» με σκορ 3-0.

Οι «πράσινοι» μετά από αυτό το τρίποντο ανέβηκαν στην 6η θέση και στους 20 βαθμούς, ενώ οι «γαλαζοκίτρινοι» έμειναν στην 9η με 16.

Επόμενη υποχρέωση για τον ΑΠΟΕΛ την ερχόμενη Παρασκευή (11/12, 19:00) εκτός έδρας με την Καρμιώτισσα, ενώ η Ομόνοια φιλοξενείται την Πέμπτη (10/12, 19:55) από την Αϊντχόφεν για την τελευταία αγωνιστική του Europa League.

Τα στιγμιότυπα του ντέρμπι

Στο 6ο λεπτό η πρώτη τελική του ντέρμπι και από πλευράς ΑΠΟΕΛ, με τον Ατζίλι από καλή θέση να εκτελεί απευθείας φάουλ και τη μπάλα να περνάει λίγο έξω.

Η Ομόνοια «απάντησε» στο 15' με μεγαλύτερη ευκαιρία, με τον Τιάγκο να μπαίνει στην περιοχή και από αριστερά να δοκιμάζει το πλασέ, με τον Σίλβα να αποκρούει δύσκολα.

Στην αντεπίθεση οι «γαλαζοκίτρινοι» είχαν καλή φάση, με τον Γαβριήλ να κάνει το σουτ έξω από την περιοχή και τον Φαμπιάνο να διώχνει σε κόρνερ στην κλειστή του γωνιά.

Στην εκτέλεση του κόρνερ ο Μερκής έπιασε την κεφαλιά με τη μπάλα να κοντράρει στον Κούσουλο και με δεύτερη προσπάθεια ο αρχηγός του ΑΠΟΕΛ έστειλε τη τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

01

Στο 19' οι «πράσινοι» έχασαν ευκαιρία, με τον Γκόμεθ να εκτελεί το κόρνερ και τον Ντούρις να παίρνει την κεφαλιά από κοντινό σημείο, ήταν όμως άστοχη και έφυγε έξω.

Μεγάλη προϋπόθεση χάθηκε για την Ομόνοια, δύο λεπτά μετά, με τον Λέτσιακς να κάνει το γύρισμα έξω στο πένταλτι προς στον Ασάντε, ο οποίος από ευνοϊκή θέση έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ.

Το τριφύλλι απείλησε ξανά στο 26ο λεπτό, με τον Ασάντε να δίνει έξω για τον Κούσουλο ο οποίος έκανε με τη μια το σουτ, με τον Σίλβα να δυσκολεύεται με την πρώτη απόκρουση και στη συνέχεια απομάκρυνε η άμυνα.

Ο Ατζίλι δοκίμασε ξανά να απειλήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 35', πιο άστοχα όμως αυτή τη φορά χωρίς να ανησυχήσει τον Φαμπιάνο.

Στο 38ο λεπτό η Ομόνοια κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Γκόμεθ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Κούσουλος πήγε για την πισινή κεφαλιά και η μπάλα κόντραρε και ο Λούφτνερ με δυνατό αριστερό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

1

Μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι και οι «πράσινοι» πήγαν στα αποδύτηρια προηγούμενοι στο σκορ.

Στο 55' η πρώτη τελική του δευτέρου μέρους και από πλευράς Ομόνοιας, με τον Ντούρις στην περιοχή να στρώνει έξω για τον Γκόμεθ, ο οποίος σούταρε με τη μια και η μπάλα έφυγε λίγο έξω.

Ο ΑΠΟΕΛ δοκίμασε να απειλήσει στο 63ο λεπτό, με τον Γένσεν να κάνει σουτ στην κίνηση έξω από την περιοχή, ωστόσο η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Ένα λεπτό μετά οι «γαλαζοκίτρινοι» έχασαν μεγάλη ευκαιρία, με τον Ενσούε να κάνει το πλασέ από κοντινό σημείο και τον Φαμπιάνο να διώχνει εξαιρετικά σε κόρνερ.

Νέα ευκαιρία στο 67' για τον ΑΠΟΕΛ, με τον Ενσούε να κάνει τη σέντρα από δεξιά, η μπάλα έφτασε στο Γουίλερ που σούταρε, με τον Φαμπιάνο να αποκρούει δύσκολα στη γωνιά.

Στο 75ο λεπτό, ο Ζαχίντ δοκίμασε ένα ωραίο πλασέ από αριστερά μέσα από την περιοχή, με τον Λούφτνερ να βάζει το κεφάλι και να διώχνει σε κόρνερ.

Πέντε λεπτά αργότερα, η Ομόνοια κατάφερε να πετύχει και δεύτερο γκολ. Ο Γκόμεθ εκτέλεσε φάουλ, ο Κούσουλος πήρε την κεφαλιά και απέκρουσε, με δεύτερη προσπάθεια η μπάλα κόντραρε στον Σάντος και τελικά στην τρίτη έστειλε τη μπάλα με το στήθος για το 0-2.

2

Το τριφύλλι κατάφερε να πετύχει και τρίτο γκολ στο 87'. Ο Γκόμεθ εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα κόντραρε και στρώθηκε στον Ντούρις που σε κενό τέρμα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 3-0.

2

ΑΠΟΕΛ (Μικ Μακάρθι): Σίλβα, Ζεράλδες, Σάντος, Μερκής, Σιέλης (53′ Γουίλερ), Γένσεν, Ζαχίντ, Κλωναρίδης, Ατζίλι (53′ Ατζίλι), Εντονγκαλά (6′ Γαβριήλ / 53′ Σατσιάς), Νούχιου (53′ Σαχάρ).

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Λέτσιακς, Χούμποτσαν, Λάνγκ, Λούφτνερ, Γκόμεθ, Κούσουλος, Παπουλής (89′ Λοΐζου), Τιάγκο (77′ Τζιωνής), Ασάντε (67′ Σέχου), Ντούρις (89′ Σενέ).