Έσπασε την γκίνια και... ανέβηκε στην κορυφή (BINTEO)

Τετάρτη, 31/1/2018 - 18:57

Ο ΑΠΟΕΛ μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ εκτός έδρας με τον Απόλλωνα, όμως κατάφερε να γυρίσει τον αγώνα (1-2) και να πάρει τους πολύτιμους τρεις βαθμούς οι οποίοι τον ανεβάζουν εκ νέου στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Το σκορ άνοιξε για τον Απόλλωνα ο Μάγκλιτσα, ενώ για τον ΑΠΟΕΛ σκόραραν οι Ζαχίντ με μαγικό σουτ και ο Νσούε.

Α΄ ημίχρονο:

Χωρίς κάποια σημαντική ευκαιρία στα πρώτα λεπτά, οι δυο ομάδες προσπάθησαν χωρίς επιτυχία να επιβάλουν τον ρυθμό τους.

Στο 14΄ ήρθε η πρώτη σημαντική ευκαιρία και ήταν για τον Απόλλωνα. Το μακρινό όμως σουτ του Άλεφ απέκρουσε ο Πέρεθ. Τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του ΑΠΟΕΛ να απειλήσεις, όμως ο Βάλε έδιωξε με γροθιές μετά από μακρινή εκτέλεση φάουλ του Ζαχίντ.

Στο 26΄ ο Απόλλωνας θα ανοίξει το σκορ με τον Μάγκλιτσα. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Πέδρο έδωσε τον Άλεφ, ο οποίος από τα δεξιά γύρισε στην περιοχή εκεί που ο Μάγκλιτσα με προβολή νίκησε τόσο τον Μερκή, αλλά και τον Πέρεθ και άνοιξε το σκορ.

Στο 31’ ο ΑΠΟΕΛ θέλησε να απαντήσει με τον Μερκή, όμως η κεφαλιά του μετά την σέντρα του Όρ πέρασε έξω.

Στις καθυστερήσεις ο Πέρεθ απέκρουσε κοντινή κεφαλιά του Άλεφ και ένα λεπτό αργότερα στα τελευταία ουσιαστικά δευτερόλεπτα πριν το σφύριγμα της λήξης ο Ζαχίντ με ένα καταπληκτικό σουτ ισοφάρισε για τον ΑΠΟΕΛ.

Β΄ Ημίχρονο:

Πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος, μόλις στο 47΄ για τον Απόλλωνα. Το σουτ του Παπουλή όμως κόντραρε στον Νσούε και κατέληξε σε κόρνερ.

Πέντε λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι θα κάνουν την ολική ανατροπή, αφού θα προηγηθούν με τον Νσούε. Μετά από λανθασμένη εκτίμηση του Βάλε σε κτύπημα κόρνερ του Ζαχίντ ο Νσούε βρέθηκε σε επίκαιρη θέση και έσπρωξε την μπάλα στα δίκτυα.

Στο 70΄ ο ΑΠΟΕΛ θα χάσει μεγάλη ευκαιρία για τρίτο γκολ ο Ποτέ έκανε μπαλιά στον Ζαχίντ, ο οποίος έκανε το σουτ από πλεονεκτική θέση, με την μπάλα να περνά δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

Στο 73΄ οι φιλοξενούμενοι θα μείνουν με δέκα ποδοσφαιριστές αφού ο Μερκής θα δεχθεί δεύτερη κίτρινη κάρτα και θα αποβληθεί.

Στα επόμενα λεπτά όπως ήταν αναμενόμενο ο Απόλλωνας πίεσε για να ισοφαρίσει. Έτσι στο 75΄ θα βρει δοκάρι μετά από εκτέλεση φάουλ του Ντα Σίλβα ενώ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα το σουτ του Γιάκολις θα περάσει λίγο έξω.

Στο 79΄ ο ΑΠΟΕΛ θα χάσει αυτός ευκαιρία με τον Ντελατόρε, ό οποίος σούταρε όμως έστειλε την μπάλα έξω.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Βάλε, Πέδρο, Ζάντερ, Γιούστε, Ρομπέρζ, Άλεφ, Άλαν (81'Σαρδινέρο), Παπουλής (64΄Σκέμπρι), Γιάκολις, Μάγκλιτσα, Ζελάγια (73'Άλεξ).

ΑΠΟΕΛ: Πέρεθ, Ενσούε, Ιωάννου, Μερκής, Πολιάκοφ, Μοράις, Σόουζα, Εμπεσίλιο (77'Βούρος), Ορ (46'Εφραίμ), Ζαχίντ, Ποτέ (71'Ντελατόρε).