Έστω και δύσκολα προκρίθηκε στα ημιτελικά του κυπέλλου Γερμανίας η Στουτγκάρδη

Τετάρτη, 5/4/2023 - 21:44

Με τον Ένζο Μιλό να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Στουτγάρδης, οι Σουηβοί «λύγισαν» με 1-0 τη Νυρεμβέργη και προκρίθηκαν στους «4» του Κυπέλλου Γερμανίας.

Στα του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και απείλησαν πρώτοι με ένα σουτ που δεν απείλησε ιδιαίτερα τον Γένσεν. Τα πρώτα λεπτά είχαν πολλή δυνατές μονομαχίες κάτι που αποτυπώνεται από τις δυο κίτρινες της Στουτγάρδης στα πρώτα κιόλας 16 λεπτά (12’ Χίμπνερ, 16’ Καραζόρ).

Στη συνέχεια του πρώτου μέρους, οι δυο ομάδες προφύλαξαν τα μετόπισθεν και συνέβησαν ελάχιστες καλές στιγμές, που είχε ως αποτέλεσμα οι δυο ομάδες να οδηγηθούν στα αποδυτήρια ισόπαλες και χωρίς τέρματα. Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν αισθητά την απόδοση τους και «πατούσαν» μόνιμα στην περιοχή της Νυρεμβέργης χωρίς ωστόσο, ιδιαίτερο αποτέλεσμα.

Όλα αυτά μέχρι το 83’, όταν ο Ένζο Μιλό «άνοιξε» το σκορ έπειτα από ασίστ του Ίτο, ένα γκολ που εν τέλει έκρινε την αναμέτρηση, δίνοντας στην Στουτγάρδη το εισιτήριο για τις τέσσερις καλύτερες ομάδες του Κυπέλλου Γερμανίας.