Ήταν ανώτερος και με τον μαγικό κόσμο του θα βρίσκεται στην κληρωτίδα (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 3/8/2017 - 21:54

Σκέμπρι και Ζελάγια έδωσαν την πρόκριση στον Απόλλωνα ο οποίος επικράτησε με 2-0 της Αμπερντίν και ανέτρεψε το εις βάρος του 2-1 του πρώτου αγώνα.

Οι νεοφερμένοι Σκέμπρι και Ζελάγια ο μεν πρώτος στο 17΄ και ο δε δεύτερος στο 86΄ έδωσαν την νίκη-πρόκριση στους κυπελλούχους μας που ήταν εμφανώς καλύτερη στο μεγαλύτερο κομμάτι του παιχνιδιού.

Α΄ Ημίχρονο:

Αρκετά γρήγορος ο ρυθμός του αγώνα στα πρώτα λεπτά, χωρίς όμως κάποια μεγάλη ευκαιρία.

Στο 17ο λεπτό ο Απόλλωνας ευτύχησε να ανοίξει το σκορ με τον Αντρέ Σκέμπρι. Μετά από σέντρα του Ζάντερ από τα αριστερά ο Μάγκλιτσα πήρε την μπάλα και μοίρασε στον Μαλτέζο ο οποίος με σουτ άνοιξε το σκορ για τους κυπελλούχους Κύπρου.

Τρία λεπτά αργότερα οι Σκωτσέζοι απείλησαν με απευθείας εκτέλεση φάουλ το οποίο απέκρουσε ο Βάλε.

Ο Απόλλωνας προσπάθησε στην συνέχεια να κρατήσει μπάλα, ενώ οι Σκωτσέζοι παρά την προσπάθεια τους δεν μπόρεσαν να γίνουν απειλητικοί.

Β΄ Ημίχρονο:

Στα πρώτα λεπτά του 2ου μέρους ο Απόλλωνας μπήκε αρκετά δυνατά θέλοντας με ένα δεύτερο γκολ να βάλει γερές βάσεις πρόκρισης. Στο 53ο λεπτό οι Γιάκολις και Πέδρο έβγαλαν την ομάδα μας γρήγορα στην αντεπίθεση όμως ο δεύτερος δεν έδωσε σωστά την τελική πάσα με αποτέλεσμα να χαθεί μια πολύ καλή ευκαιρία.

Στο 60ο λεπτό ο Απόλλωνας έφτασε πολύ κοντά στο 2-0. Ο Σκέμπρι με όμορφη ενέργεια ξέφυγε από την επιτήρηση του αντιπάλου του έδωσε στον Γιάκολις όμως το σουτ του Κροάτη πήγε στον τερματοφύλακα ο οποίος μάζεψε την μπάλα.

Σταδιακά όπως ήταν αναμενόμενο η Αμπερντίν πίεσε τον Απόλλωνα αναζητώντας ένα γκολ. Παρά την προσπάθεια των Σκωτσέτζων οι τελευταίοι δεν κατάφεραν να κάνουν κάποια μεγάλη φάση μπροστά στην εστία του Βάλε.

Στο 82΄ θα απειλήσει ουσιαστικά η Αμπερντίν από στημένοι φάση. Συγκεκριμένα μετά  από όμορφη εκτέλεση φάουλ ο Ρομπέρζ έδιωξε πριν κάποιος ποδοσφαιριστής των «κόκκινων» σουτάρει και σκοράρει.

Στο 86ο λεπτό ο Ζελάγια έκανε το 2-0 για τον Απόλλωνα και έδωσε αέρα δυο τερμάτων στους «γαλάζιους» της Λεμεσού. Μετά από μια υποδειγματική ο Σαρδινέρο πήρε την μπάλα από δεξιά, έδωσε στον Στυλιανού ο οποίος από το ύψος της περιοχής σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι. Στην επαναφορά, ο Ζελάγια δεν αστόχησε και διπλασίασε τα γκολ των κυπελλούχων Κύπρου.

Απόλλωνας: Βάλε, Ρομπέρζ, Γιούστε, Πέδρο, Ζάντερ, Χάμπος, Ντα Σίλβα (84΄ Ντα Σίλβα) Γιάκολις (73'Στυλιανού), Μάγκλιτσα, Σκέμπρι (65΄ Σαρδινέρο) Άλεφ

Οι δηλώσεις του Περικλή Παπαπαναγή:

«Να ευχαριστήσουμε την Αμπερντίν για τα καθαρά παιχνίδια μαζί μας. Θέλω να αφιερώσω την νίκη στον Σωφρόνη. Έδωσε κι΄αυτός την δική του μάχη. Να ευχαριστήσουμε επίσης και τον κόσμο μας που πίστεψε σε αυτή την ομάδα. Ήταν ένα παιχνίδι που περιμέναμε. Υπήρξαν πολλές προσωπικές μονομαχίες. Περιμέναμε τις μεγάλες μπαλιές και προετοιμαστήκαμε γι΄αυτό τον τρόπο παιχνιδιού. Θέλαμε να πετύχουμε ένα γρήγορο γκολ. Οι παίκτες μας έχασαν λίγο την συγκέντρωση τους μετά το πρώτο γκολ όμως αυτό βελτιώθηκε στην συνέχεια. Είμαι πολύ περήφανος για τους παίκτες μου. Έπαιξαν σκληρά για 96 λεπτά. Αυτή η νίκη ανήκει 100% στους παίκτες, δούλεψαν πολύ σκληρά αυτές τις μέρες. Έδειξαν επαγγελματισμό και ομαδικό πνεύμα».