Europa League: Μπλε κυριαρχία στο Μπακού, «πάτησε» την Άρσεναλ η Τσέλσι (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 29/5/2019 - 23:52

Με μια «δαιμονιώδη» εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο η Τσέλσι κατάφερε να επικρατήσει με 4-1 της Άρσεναλ στον τελικό του Europa League και να κατακτήσει τον τίτλο.

Τα γκολ για τους «μπλε» του Μαουρίσιο Σάρι σκόραραν οι Ζιρού (49'), Πέδρο (60'), Αζάρ (65' 71'). Για την Άρσεναλ μείωσε προσωρινά σε 3-1 ο Ιόμπι στο 69ο λεπτό της αναμέτρησης.

Μετά το τέλος της αναμέτρησης ο Έντερ Αζάρ μάλιστα παραδέχθηκε με τον πιο επίσημο τρόπο ότι αποχαιρετά τους «μπλε» μετά από επτά επιτυχημένα χρόνια και περιμένει τη Ρεάλ Μαδρίτης να συμφωνήσει με τη Τσέλσι για τη μεταγραφή του.

Το φιλμ της αναμέτρησης

Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι στο ένατο λεπτό. Ο Νάιλς από τα δεξιά έκανε τη σέντρα με τον Κέπα να διώχνει δύσκολα τη μπάλα. Ο Ομπαμεγιάνγκ πήρε το «ριμπάουντ» όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω. Ο Οζίλ «καραδοκούσε» στο δεύτερο δοκάρι όμως δεν πρόλαβε να βάλει την προβολή.

Η Άρσεναλ στο 18ο λεπτό ζήτησε πέναλτι. Από πλάγια ο Λακαζέτ έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Τσέλσι, τσίμπησε την μπάλα και έπεσε στην περιοχή μετά την έξοδο του Κέπα. «Παίζεται» είπε ο Ιταλός διαιτητής μετά την βοήθεια του VAR.

Ο Τσάκα από τα 30 μέτρα προσπάθησε να νικήσει τον Κέπα με μακρινό σουτ στο 28ο λεπτό. Η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι καθώς πέρασε χιλιοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Η πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση για την Τσέλσι ήρθε με τη συμπλήρωση του ημίωρου. Ο Έμερσον από αριστερά μέσα στην περιοχή, προσπάθησε να νικήσει με δυνατό σουτ τον Τσεχ όμως ο Σωκράτης πρόλαβε και έβαλε την προβολή για να στείλει την μπάλα σε κόρνερ.

Άλλη μια ευκαιρία για την Τσέλσι στο 34ο λεπτό. Ο Έμερσον μπήκε εκ νέου δυναμικά στην αντίπαλη περιοχή, έκανε το σουτ όμως ο Τσεχ έδιωξε τη μπάλα με δυσκολία.

Η Τσέλσι στο 40ο λεπτό έχασε μοναδική ευκαιρία. Στα όρια της μεγάλης περιοχής ο Ζιρού κατάφερε να απελευθερωθεί και να κάνει το διαγώνιο σουτ. Ο Τσεχ «ξεδίπλωσε» την εμπειρία του και είπε ένα μεγαλοπρεπέστατο «όχι» στον πρώην συμπαίκτη του στην Άρσεναλ.

Στην πρώτη αξιόλογη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο η Τσέλσι άνοιξε το σκορ στο 49ο λεπτό. Σέντρα από τα αριστερά από τον Έμερσον, ο Ζιρού κατέβασε το κεφάλι του στο ιδανικό σημείο και έστελε την μπάλα στα δίχτυα του Τσεχ.

To 2-0 δεν άργησε να έρθει καθώς στο 60ο λεπτό της αναμέτρησης ο Πέδρο μετά από πανέμορφη μπαλιά του Αζάρ από τα αριστερά νίκησε τον Τσεχ για το 2-0 των «μπλε».

Πέντε λεπτά αργότερα ο Ζιρού ανατράπηκε μέσα στη μεγάλη περιοχή της Άρσεναλ από τον Νάιλς με τον διαιτητή να καταλογίζει αμέσως το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Αζάρ που ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Η απάντηση των «κανονιέρηδων» ήρθε με μια... κανονιά του Ιόμπι στο 69ο λεπτό της αναμέτρησης και ξανά έδωσε ελπίδες στην ομάδα του Ουνάι Έμερι.

Τα «πανηγύρια» όμως των παικτών της Άρσεναλ δεν κράτησαν για πολύ καθώς στο 71ο λεπτό ο Αζάρ τελείωσε τα όποια όνειρα έμειναν και έβαλε το κερασάκι στην τούρτα μετά από πανέμορφη συνεργασία με τον Ζιρού, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 4-1.

Στη συνέχεια η Τσέλσι συνέχισε να απειλεί την αντίπαλη εστία και λίγο έλειψε σε δύο περιπτώσεις να βρει και πέμπτο γκολ. Αρχικά στο 79ο λεπτό ο Γουίλιαμ και στη συνέχεια στο 81ο λεπτό ο Αθπιλικουέτα έχασαν τρομερές ευκαιρίες.

Η Άρσεναλ στο 84ο λεπτό έχασε την δική της ευκαιρία να ξανά μπει στο παιχνίδι με τον Γουίλοκ ο οποίος μετά από πάσα «πάρε - βάλε» του Λακαζέτ δεν κατάφερε να βρει στόχο.

Τσέλσι (Μαουρίσιο Σάρι): Κέπα, Κρίστενσεν, Λουίζ, Αθπιλικουέτα, Έμερσον, Καντέ, Ζορζίνιο, Κόβασιτς (Μπάρκλεϊ 76'), Πέδρο (Γουίλιαν 70'), Αζάρ (Ζαπακόστα 89'), Ζιρού

Άρσεναλ (Ουνάι Έμερι): Τσεχ, Σωκράτης, Κοσιελνί, Μάιτλαντ-Νάιλς, Μονρεάλ (Γκεντουζί 66'), Τορέιρα (Ιβόμπι 66'), Τσάκα, Κολάσινατς, Οζίλ (Γουίλοκ 77'), Ομπαμεγιάνγκ, Λακαζέτ