Τελικό: Ο μεγάλος τελικός του Europa League (BINTEO)

Τετάρτη, 29/5/2019 - 23:51

Με μια «δαιμονιώδη» εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο η Τσέλσι κατάφερε να επικρατήσει με 4-1 της Άρσεναλ στον τελικό του Europa League και να κατακτήσει τον τίτλο.

Τα γκολ για τους «μπλε» του Μαουρίσιο Σάρι σκόραραν οι Ζιρού (49'), Πέδρο (60'), Αζάρ (65' 71'). Για την Άρσεναλ μείωσε προσωρινά σε 3-1 ο Ιόμπι στο 69ο λεπτό της αναμέτρησης.

29/05/2019
23:50
Τέλος στον τελικό, στην κορυφή του Europa League η Τσέλσι
29/05/2019
23:48
90' Τρία λεπτά επιπλέον από τον διαιτητή της αναμέτρησης
29/05/2019
23:42
84' Ευκαιρία για την Άρσεναλ

Πανέμορφη συνεργασία του Λακαζέτ με τον Γουίλοκ. Ο νεαρός πήρε την πάσα «πάρε - βάλε» από τον Γάλλο όμως το πλασέ του πέρασε λίγο έξω.

29/05/2019
23:39
81' Άλλη μια ευκαιρία για την Τσέλσι

Ο αρχηγός της Τσέλσι από τα δεξιά και πάλι μπήκε στην περιοχή όμως το σουτ που επιχείρησε μετά την υπέροχη πάσα του Αζάρ πέρασε λίγο έξω από το δοκάρι του Τσεχ.

29/05/2019
23:37
79' Μεγάλη στιγμή για την Τσέλσι

Ο Γουίλιαν από δεξιά μέσα στη μεγάλη περιοχή της Άρσεναλ, έκανε το σουτ όμως ο Τσεχ έσωσε την ομάδα του.

29/05/2019
23:28
71' Γκολ για την Τσέλσι

Οριστική βολή από την Τσέλσι. Στην αντεπίθεση ο Ζιρού έδωσε στον Αζάρ ο οποίος τελείωσε ιδανικά την φάση για το 4-1.

29/05/2019
23:26
69' Γκολ για την Άρσεναλ

Ξανά στο παιχνίδι η Άρσεναλ. Καταπληκτικό σουτ από τον Ιόμπι και 3-1.

29/05/2019
23:22
65' Γκολ για την Τσέλσι

Εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Αζάρ και 3-0 για τους «μπλε».

29/05/2019
23:21
64' Πέναλτι για την Τσέλσι

Ο Νάιλς ανέτρεψε μέσα στην περιοχή τον Ζιρού με τον διαιτητή της αναμέτρησης να καταλογίζει αμέσως το σημείο του πέναλτι.

29/05/2019
23:18
60' Γκολ για την Τσέλσι

Διπλασιάζει τα γκολ της η Τσέλσι με τον Πέδρο. Πανέμορφη μπαλιά του Αζάρ και πάλι από τα αριστερά με αποδέκτη τον Ισπανό ο οποίος νίκησε τον Τσέχ για το 2-0.

29/05/2019
23:07
49' Γκολ για την Τσέλσι

Σέντρα από τα αριστερά από τον Έμερσον, ο Ζιρού κατεβάζει το κεφάλι του στο ιδανικό σημείο και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Τσεχ.

29/05/2019
23:02
46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, χωρίς κάποια αλλαγή οι δύο ομάδες

Με μια μικρή καθυστέρηση επέστρεψε στον πάγκο της Άρσεναλ ο τεχνικός της ομάδας, Ουνάι Έμερι.

29/05/2019
22:46
Ημίχρονο 0-0 χωρίς καθυστερήσεις
29/05/2019
22:39
40' Μοναδική στιγμή για την Τσέλσι

Στα όρια της μεγάλης περιοχής ο Ζιρού κατάφερε να απελευθερωθεί και να κάνει το διαγώνιο σουτ. Ο Τσεχ «ξεδίπλωσε» την εμπειρία του και είπε ένα μεγαλοπρεπέστατο «όχι» στον πρώην συμπαίκτη του στην Άρσεναλ.

α

29/05/2019
22:35
34' Σουτ για την Τσέλσι

Ο Έμερσον μπήκε εκ νέου δυναμικά στην αντίπαλη περιοχή, έκανε το σουτ όμως ο Τσεχ έδιωξε τη μπάλα με δυσκολία.

α

29/05/2019
22:30
30' Πρώτη ευκαιρία για την Τσέλσι

Ο Έμερσον από αριστερά μέσα στην περιοχή, προσπάθησε να νικήσει με δυνατό σουτ τον Τσεχ όμως ο Σωκράτης πρόλαβε και έβαλε την προβολή για να στείλει την μπάλα σε κόρνερ.

29/05/2019
22:29
28' Καλή ευκαιρία για την Άρσεναλ

Ο Τσάκα από τα 30 μέτρα προσπάθησε να νικήσει τον Κέπα με μακρινό σουτ. Η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι καθώς πέρασε χιλιοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

29/05/2019
22:25
25' ΣΧΟΛΙΟ

Αρκετά δυνατές μονομαχίες μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Οι δύο ομάδες θέλουν να επιβάλουν τον δικό τους ρυθμό. Η Άρσεναλ δείχνει ιδιαίτερα απειλητική από τα δεξιά και πιο συγκεκριμένα με τον Νάιλς. Από την άλλη, ο Αζάρ δεν απείλησε μέχρι στιγμής την αντίπαλη άμυνα.

σ

29/05/2019
22:18
18' Πέναλτι ζητάει η Άρσεναλ

Από πλάγια ο Λακαζέτ έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Τσέλσι, τσίμπησε την μπάλα και έπεσε στην περιοχή μετά την έξοδο του Κέπα. «Παίζεται» είπε ο Ιταλός διαιτητής μετά την βοήθεια του VAR.

29/05/2019
22:10
9' Πρώτη καλή στιγμή στον τελικό

Ο Νάιλς από τα δεξιά έκανε τη σέντρα με τον Κέπα να διώχνει δύσκολα τη μπάλα. Ο Ομπαμεγιάνγκ πήρε το «ριμπάουντ» όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω. Ο Οζίλ «καραδοκούσε» στο δεύτερο δοκάρι όμως δεν πρόλαβε να βάλει την προβολή.

29/05/2019
22:07
Αγγλικό «εμφύλιος» στον τελικό αλλά μόνο ένας Άγγλος στον αγωνιστικό χώρο

Χωρίς Άγγλο στη βασική ενδεκάδα η Τσέλσι ενώ η Άρσεναλ έχει μόνο τον Νάιλς.

29/05/2019
22:00
1' Έναρξη του τελικού
29/05/2019
21:57
Είσοδος των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο

Όλα έτοιμα πλέον για την έναρξη του μεγάλου τελικού του Europa League.

χ

29/05/2019
21:51
Σε εξέλιξη η τελετή έναρξης του τελικού

Παίζει μουσική στη μέση του γηπέδου ο Άγγλος Dj, Τζόνας Mπλου.

29/05/2019
21:41
Στατιστικό για τον προπονητή της Άρσεναλ

Στην Άρσεναλ, ο Ουνάι Έμερι έχει την ευκαιρία να γίνει ο πρώτος προπονητής με τέσσερις κατακτήσεις Europa League, καθώς είχε τρεις διαδοχικές κατακτήσεις με την Σεβίλλη (2014-16).

δ

29/05/2019
21:12
Διαιτητής

Άρχοντας της μεγάλης αναμέτρησης είναι ο Ιταλός, Τζιανλούκα Ρόκι.

α

29/05/2019
21:01
Ανάλυση ενδεκάδων

Τσέλσι: Με σχηματισμό 4-3-3 παρατάσσει την ομάδα του ο Μαουρίσιο Σάρι. Προτιμήθηκε ο Ζιρού αντί του Ιγκουαΐν στο αρχικό σχήμα για την κορυφή της επίθεσης. Στην αρχική ενδεκάδα είναι και ο Ενκόλο Κάντε τελικά που πρόλαβε να ξεπεράσει τον τραυματισμό του την τελευταία στιγμή.

Άρσεναλ: Με τριάδα στην άμυνα ξεκινάει την αναμέτρηση ο Έμερι. Σχηματισμός 3-5-2 και ο Πετρ Τσεχ κάτω από τα δοκάρια στο τελευταίο παιχνίδι της καριέρας του.

Και οι δύο ομάδες παρατάσσονται με επιθετική διάθεση δείχνοντας πανέτοιμες για την κατάκτηση του τίτλου.

29/05/2019
20:58
Τέταρτη Ελληνική παρουσία για κατάκτηση Ευρωπαϊκού τίτλου

Ο Ακης Ζήκος έκανε την αρχή το 2004 με την Μονακό όμως ηττήθηκε στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ κόντρα στην Πόρτο του Μουρίνιο. Σειρά είχε ο Αλέξανδρος Τζιόλης που αγωνίστηκε στον τελικό του Γιουρόπα Λιγκ κόντρα στην Σαχτάρ το 2009 με τη φανέλα της Βέρντερ Βρέμης όπου και ηττήθηκε με 2-1. Τελευταίος πέρσι ο Κώστας Μήτρογλου που λίγο έλειψε να πετύχει γκολ κόντρα στην Ατλέτικο Μαδρίτης με τα φανέλα της Μαρσέιγ.

Θα καταφέρει ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος να σπάσει την... κατάρα;

α

29/05/2019
20:55
Τελευταίο παιχνίδι στην καριέρα του Πέτρ Τσεχ

Μετά από μια γεμάτη διακρίσεις καριέρα έφτασε το πλήρωμα του χρόνου για τον Τσέχο τερματοφύλακα. Ο Τσεχ στα 37 κρεμάει τα ποδοσφαιρικά του παπούτσια με την μοίρα να του παίζει περίεργο παιχνίδι.

Τελευταίο παιχνίδι ένας τελικός Europa League απέναντι στην Τσέλσι με την οποία αγωνίστηκε για 11 συναπτά έτη.