Εύκολη νίκη για τους Κινγκς , έξι λεπτά συμμετοχής και 3 πόντους ο Βεζένκοφ

Σάββατο, 23/12/2023 - 09:15

Αντίδραση, μετά τη βαριά ήττα από τους Σέλτικς, έψαχναν οι Κινγκς και το έκαναν πράξη τα ξημερώματα, υποδεχόμενοι τους Σανς και επικράτησαν άνετα με 120-105 των Σανς μέσα στο Σακραμέντο.

Πρωταγωνιστής για τους «βασιλιάδες» ήταν ο Ντομάντας Σαμπόνις, ο οποίος έκανε ένα σούπερ triple-double! Συγκεκριμένα, ο Λιθουανός σέντερ πέτυχε 28 πόντους (12/15 εντός παιδιάς), ενώ μοίρασε 11 ασίστ και μάζεψε 11 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι είχαν άλλους τέσσερις παίκτες διψήφιους, καθώς ο Ντι'Αρον Φοξ σκόραρε 23 πόντους (7 ασίστ, 6 ριμπάουντ), ο Κίγκαν Μάρεϊ 21, ο Χάρισον Μπαρνς 19 και ο Κέβιν Χέρτερ τελείωσε τον αγώνα με 13.

Ο Σάσα Βεζένκοφ δεν μπόρεσε να ξεχωρίσει. Ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού και περσινός MVP της Euroleague μπήκε στη δεύτερη περίοδο του αγώνα, μένοντας στο παρκέ μόλις 3 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα, ενώ ο Μάικ Μπράουν τον πέρασε ξανά στο ματς στα τελευταία 2 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα. Σε αυτό το διάστημα ο Βούλγαρος άσος σημείωσε 3 πόντους (με 1/1 τρίποντο), ενώ είχε 1 ριμπάουντ, 1 λάθος και 1 φάουλ σε 6 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα συμμετοχής.

Στα υπόλοιπα ματς της βραδιάς, οι Γουόριορς επικράτησαν με 129-118 των Γουίζαρντς, στην επιστροφή του Τζόρνταν Πουλ στο Σαν Φραντσίσκο. Ο Στεφ Κάρι, σε 27 λεπτά συμμετοχής, πέτυχε 30 πόντους (8/13 τρίποντα), μοίρασε 7 ασίστ και καθάρισε ουσιαστικά εκείνο το ματς για την ομάδα του. 22 πόντους και 20 πέτυχαν, αντίστοιχα, οι Κουμίνγκα και Τόμπσον. Ο Τζόρνταν Πουλ, ως αντίπαλος πλέον είχε 25 πόντους, αλλά είχε άσχημα ποσοστά με 3/12 τρίποντα!

Χωρίς τους σταρ τους, τον Ντόντσιτς και τον Ίρβινγκ, οι Μάβερικς δεν μπόρεσαν να αντισταθούν στις άγριες διαθέσεις των Ρόκετς, οι οποίοι κατάφεραν να πάρουν μία εύκολη νίκη (122-96) μέσα στην έδρα τους, το Χιούστον. Κορυφαίος του αγώνα, ο Αλπερέν Σενγκούν με 22 πόντους και 15 ριμπάουντ. Για το Ντάλας, το πάλεψε ο Ολιβιέ Προσπέρ, ο οποίος σκόραρε 20 πόντους.

Στο Μαϊάμι, ο Ντάνκαν Ρόμπινσον έβγαλε «φωτιές» στην 4η περίοδο του αγώνα με τους Χοκς, τους οποίους νίκησαν με 122-113. Ο Αμερικανός σμολ φόργουορντ / σούτινγκ γκαρντ πέτυχε τους 21 από τους 27 του πόντους στο 4ο δωδεκάλεπτο, με τον Τάιλερ Χίρο να είναι πρώτος για τους γηπεδούχους με 30 πόντους. Άλλο ένα double-double για τον Τρέι Γιανγκ, με 30 πόντους και 13 ασίστ.

Με τον Χάρις να πετυχαίνει 33 πόντους, τον Εμπίντ 31 και τον Μάξεϊ άλλους 33, δηλαδή όλοι μαζί 97 πόντους!, οι Σίξερς δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερες δυσκολές, υποδεχόμενοι τους Ράπτορς και επικράτησαν με 121-111 μέσα στην έδρα τους.