Φιλική νίκη από την άσπρη βούλα για την Ανόρθωση (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 18/7/2020 - 20:48

Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντούρις, η Ανόρθωση επικράτησε με 1-0 του Απόλλωνα σε φιλική αναμέτρηση στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Οι δύο ομάδες έδωσαν το πρώτο τους φιλικό παιχνίδι και παρά το γεγονός αυτό, είχαν αμφότερες καλή διάθεση και δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες. Κυρίως στο πρώτο μέρος, το οποίο ήταν μοιρασμένο, ενώ μετά την ανάπαυλα φάνηκε η ετοιμότητα των παικτών αφού βγήκε η κούραση και οι φάσεις ήταν λιγότερες.

Το μοναδικό γκολ του αγώνα πέτυχε ο Ντούρις στο 60ο λεπτό με εύστοχο πέναλτι, ενώ το ίδιο θα μπορούσε να κάνει και ο Γιαννιώτας στο 89' από την άσπρη βούλα, ωστόσο ήταν άστοχος και σημάδεψε το δοκάρι.

Τα στιγμιότυπα του αγώνα

Α' ημίχρονο

Η Ανόρθωση, η οποία ήταν καλύτερη στο πρώτο 20λεπτο, είχε την πρώτη ευκαιρία στο 4ο λεπτό.

Ο Κορέϊα από αριστερά γύρισε στην περιοχή για τον Κατσιαράβα, ο οποίος δοκίμασε να σκοράρει με τακουνάκι και την μπάλα να περνάει λίγο έξω

Δύο λεπτά μετά, ο Χριστοφή βρέθηκε «φάτσα» με τον Δημητρίου, επέλεξε να δώσει δεξιά για τον Καλτσά, το πλασέ του οποίου κόντραρε στον Γιούστε και έτσι μάζεψε ο πορτιέρε του Απόλλωνα.

Από 'κει και πέρα ο Απόλλωνας ανέβασε στροφές, με τον Πίττα να επιχειρεί μακρινό πλασέ στο 19ο λεπτό και τον Λόρια να αιφνιδιάζεται αλλά να μαζεύει σταθερά.

Στο 22' ο Πέδρο σέντραρε στην περιοχή από αριστερά, ο Γιούστε πήρε την κεφαλιά, η μπάλα όμως πήρε ύψος και πέρασε έξω.

Στο 24ο λεπτό, ο Νταμπό μπήκε περιοχή και δοκίμασε το πλασέ με την μπάλα να κοντράρει και τον Μπένσοπ να επιχειρεί νέο πλασέ και εκ νέου να κοντράρει και να απομακρύνεται.

Ένα λεπτό αργότερα, με ένα μελέ που δημιουργήθηκε στην περιοχή, η μπάλα έφτασε στον Πίττα, ο οποίος από το ύψος του πέναλτι δοκίμασε το πλασέ, με τον Λόρι να αποκρούει δύσκολα.

Στο 38' ο Νταμπό, εκτός περιοχής, έπιασε ένα ωραίο πλασέ, με την μπάλα να περνάει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Λόρια.

Ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο Ντιγκινί μακριά εκτός περιοχής δοκίμασε το σουτ, με την μπάλα να φεύγει έξω χωρίς να ανησυχεί τον Λόρια.

Β' ημίχρονο

Στο β' ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε, αφού αφενός οι ομάδες έκαναν πολλές αλλαγές και αφετέρου έπαιξε σημαντικό ρόλο ο βαθμός ετοιμότητας των παικτών.

Στην πρώτη φάση του β' ημιχρόνου, ο Σπόλιαρτις έπιασε την κεφαλιά στην περιοχή, ωστόσο ήταν άστοχη και έφυγε έξω.

Στο 59ο λεπτό η Ανόρθωση κέρδισε πέναλτι. Ο Ρομπέρζ έχασε τη μπάλα μέσα στη περιοχή από τον Καλτσά, ο οποίος βρέθηκε στο έδαφος με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Ντούρις στην εκτέλεση και επιλέγοντας την αριστερή γωνία άνοιξε το σκορ.

Τρία λεπτά μετά, ο Γιαννιώτας δοκίμασε το πλασέ εκτός περιοχής, με την μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια του Παπαδόπουλου.

Στο 67' ο νεαρός Γιωργαλλίδης έκλεψε από τον Σελίμοβιτς και μέσα από την περιοχή αριστερά δοκίμασε το σουτ, με την μπάλα να να φεύγει ψηλά άουτ.

Ένα λεπτό μετά ο Γιαννιώτας έπιασε ένα μακρινό σουτ, μάζεψε όμως σταθερά ο Παπαδόπουλος.

Στην εξέλιξη της φάσης, ο Γιαννιώτας έβγαλε ωραία μπαλιά στην πλάτη της άμυνας για τον Αγκίρε, ο οποίος πέρασε και τον τερματοφύλακα, το πλασέ του όμως ήταν άστοχο και η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 79ο λεπτό ο Απόλλωνας σκόραρε με τον Σάλαϊ, ωστόσο ο Φιλιώτης που έκανε τη σέντρα ήταν σε θέση οφσάιντ και ορθά ακυρώθηκε.

Στο 86' ο Καλτσάς δοκίμασε με απευθείας εκτέλεση φάουλ, λίγο έξω από την περιοχή, να απειλήσει τον Δημητρίου ωστόσο το σουτ ήταν αδύναμο και ο πορτιέρε του Απόλλωνα μάζεψε.

Στην εξέλιξη της φάσης η Ανόρθωση έχασε διπλή μεγάλη ευκαιρία. Αρχικά ο Νταουσβίλι «κρέμασε» τον Δημητρίου με τον Ρομπέρζ να διώχνει πάνω στην γραμμή και στη συνέχεια ο Ντούρις από κοντά με πλασέ να μην μπορεί να σκοράρει.

Στο 90ο λεπτό ήταν σειρά του Απόλλωνα να κερδίσει πέναλτι. Ο Σελίν έσπρωξε τον Μαλεκκίδη στην περιοχή με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Εκτελεστής ο Γιαννιώτας, ο οποίος ήταν άστοχος, σημαδεύοντας το αριστερό κάθετο δοκάρι.

Στις καθυστερήσεις, ο Σελίμοβιτς έπιασε μια γυριστή κεφαλιά, με τον Παπαδόπουλο να αιφνιδιάζεται και την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι και να απομακρύνεται.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Ντούρις βγήκε «φάτσα» με τον τερματοφύλακα, ωστόσο δεν κατάφερε να σκοράρει στέλνοντας την μπάλα έξω με άστοχο πλασέ.

Οι επιλογές των δύο ομάδων:

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια (58′ Παπαδόπουλος), Γκαλίτσιο, Σίλντενφελντ, Κορρέα (55′ Σελίν), Κορέια (61′ Πηλέας), Νταουσβίλι, Μαργκάσα (80′ Καφαντάρης), Οκριασβίλι (46′ Αμπαρτζουμιάν), Καλτσάς, Χριστοφή (66′ Γιωργαλλίδης), Κατσαράβα (46′ Ντούρις).

Απόλλων (Σωφρόνης Αυγουστή): Δημητρίου (46′ Παπαστυλιανού), Πέδρο (46′ Αγκίρε), Γιούστε (46′ Σάλαϊ), Ρομπέρζ, Βασιλείου (46′ Φιλιώτης), Σατσέτι (46′ Σπόλιαριτς), Ψύχας (46′ Σελίμοβιτς), Ντιγκινί (46′ Γιαννιώτας), Νταμπό (46′ Μαλεκκίδης), Πίττας, Μπένσοπ (80′ Ηροδότου).

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Τιμούρ Κετσπάγια: «Δεν μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα, ήταν ένα δυνατό παιχνίδι. Συνύθως οτνα παίζεις στο πρώτο παιχνίδι, προτιμάς να παίζεις με εύκολους αντιπάλους, αλλά επειδή μείναμε Κύπρο, δεν έχουμε πάει εκτός, είχαμε την ευκαιρία να παίξουμε με τον Απόλλωνα. Έχουμε κι άλλα παιχνίδια και θα προσπαθήσουμε να δώσουμε σε όλους ευκαιρίες ώστε να αποδείξουν ότι αξίζουν μια θέση στην ομάδα».

Για το αν η ομοιογένεια είναι πλεονέκτημα για την Ανόρθωση: «Θα δείξει. Εμείς θέλαμε να κρατήσουμε τους ποδοσφαιριστές μας, τους θέλαμε. Ήρθαν κι άλλοι και θα έρθουν κι άλλοι. Θα προσπαθήσουμε να φτιάξουμε την ομάδα που χρειαζόμαστε για να συνεχίσουμε από εκεί που μείναμε την προηγούμενη σεζόν».

Για τις μεταγραφές: «Δεν είμαστε ούτε κοντά ούτε μακριά. Δεν έχουμε τίποτα να πούμε. Νέο θα είναι όταν υπογράψουμε. Έχουμε χρόνο, δεν έχουμε πρόβλημα. Τα περισσότερα πρωταθλήματα παίζονται και από εκεί θέλουμε παίκτες, όχι παίκτες που ξεκουράζονται. Θα βρούμε τους παίκτες που χρειαζόμαστε».

Σωφρόνης Αυγουστή: «Το πιο σημαντικό είναι ότι επιστρέψαμε στο γήπεδο, μας έλειψε πάρα πολύ. Ήταν ένα πολύ καλό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες. Δοκιμάσαμε κάποια πράγματα, σίγουρα αυτό που βλέπουμε είναι ότι όλοι έμειναν την Κύπρο, είναι μια παράξενη σεζόν. Είδα αρκετά καλά πράγματα αλλά και κάποια που θέλουν βελτίωση. Αυτό που θέλω και ελπίζω, είναι πως θα έχουμε μαζί μας άλλους έξι που σήμερα δεν ήταν. Ελπίζω να είμαστε έτοιμοι στις 22 Αυγούστου. Είναι μια παράξενη σεζόν, κρατάμε αποστάσεις. Θα το συνηθίσουμε. Θέλουμε να είμαστε δυνατοί και έτοιμοι. Να δουλέψουμε ώστε να ανταποκριθούμε σε όλα τα παιχνίδια».

Για την απουσία του Μολ: «Ο Μολ είναι ο μόνος που κέρδισε απόψε. Ήρθε το δεύτερο του παιδί και είναι δίπλα στην οικογένεια του».

Για τους παίκτες που περιμένει: «Περιμένουμε τον Χάμπο. Ο Ματέι ένιωσε σφίξιμο. Περιμένουμε μετεγγραφή που θα μας δώσει δυναμική. Αν έρθει κάποιος θα έρθει για να βοηθήσει. Δεν θα κάνουμε μετεγγραφή απλά για να κάνουμε. Σίγουρα στο επιεθτκό θα είναι η ενίσχυση. Ο Λάρσον είναι μια επιλογή μαζί με τις υπόλοιπες. Περιμένουμε κάποιες απαντήσεις, μπορεί να δώσει ποιότητα στην ομάδα».