Φιλική νίκη με βασικό Αλιούμ για την Ομόνοια

Πέμπτη, 7/9/2023 - 20:52

Νικηφόρα ολοκληρώθηκε το φιλικό της Ομόνοιας με την ΜΕΑΠ (2-0) στο Μακάρειο, στο πλαίσιο της διακοπής του πρωταθλήματος για τα προκριματικά του Euro 2024.

Ο Σωφρόνης Αυγουστή είχε την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής σε αρκετούς ποδοσφαιριστές, να δουλέψει διάφορα όσον αφορά θέματα τακτικής και να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα

Στην αναμέτρηση φανέλα βασικού πήρε και ο Σαϊντού Αλιούμ Μουμπάρακ, ποδοσφαιριστής της Χάμαρμπι, που ήρθε στην Κύπρο τέλη Αυγούστου για λογαριασμό των «πρασίνων», με τον σουηδικό Τύπο να αναφέρει πως πρόκειται να αποκτηθεί ως δανεικός.

Τέλος το ανεπίσημο ντεμπούτο του έκανε το νεότερο μεταγραφικό απόκτημα του «τριφυλλιού», Αλεξάντερ Φράνσον, ο οποίος συμπεριλήφθηκε στο αρχικό σχήμα.

Αναλυτικά η ενημέρωση από την ομάδα της Λευκωσίας:

«Φιλική νίκη με 0-2 επί της ΜΕΑΠ πήρε απόψε η ΟΜΟΝΟΙΑ σε παιχνίδι που διεξήχθη στο Μακάρειο Στάδιο. Το σκορ για την ομάδα μας άνοιξε στο 38ο λεπτό.

Ο Ζαχαρίου σούταρε με δύναμη εκτός περιοχής και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα. Το δεύτερο γκολ ήρθε στο 48ο λεπτό μετά από σέντρα του Ψάλτη από τα δεξιά και γυριστό σουτ στην κίνηση του Αλιούμ.

Ο Σωφρόνης Αυγουστή χρησιμοποίησε 19 ποδοσφαιριστές.

ΜΕΑΠ: Παναγή, Κούκου, Σουλεϊμάν, Λαός, Καϊάφας, Ανκομάχ, Πασχαλίδης, Λεωνίδου, Μενσά, Ανδρέου, Ασαμόα.

Ομόνοια: Κυριακίδης (85′ Κελεπέσιης), Μάθιους (46′ Ψάλτης), Κουλιμπαλί, Λέτσιακς, Μαρκίνιος (46′ Παντελή), Κασάμα (70′ Αγγελή), Φράνσον (70′ Μιχαηλίδης), Αλιούμ (70′ Ευαγγέλου), Σίμιτς (46′ Προκοπίου), Ζαχαρίου, Καρίμ (56′ Οζλέρ)».