Φιλικός συμβιβασμός μεταξύ ΑΠΟΕΛ και Λέφσκι Σόφιας

Σάββατο, 8/7/2023 - 20:15

ΑΠΟΕΛ και Λέφσκι Σόφιας έμειναν ισόπαλες με 0-0 στον τρίτο φιλικό αγώνα των «γαλαζοκίτρινων» επί βουλγαρικού εδάφους, για το βασικό στάδιο προετοιμασίας της ομάδας.

Σε ένα ματς που τα είχε όλα... εκτός από γκολ, έλαβε χώρα και η απαράδεκτη ρατσιστική επίθεση στον Κίνγκσλεϊ Σαρφό, από οπαδούς της βουλγάρικης ομάδας, που βρέθηκαν στο προπονητικό κέντρο για να παρακολουθήσουν τον αγώνα.

Ο Γκανέζος επιθετικός αποχώρησε από το γήπεδο για μερικά λεπτά και η αναμέτρηση διακόπηκε, με τα πνεύματα στην συνέχεια να ηρεμούν.

Στα εντός του γηπέδου, η Λέφσκι μπήκε με περισσότερη ενέργεια για να κρατήσει μπάλα και να ελέγξει τον ρυθμό, όμως δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά τον  Μπέλετς.

Το σύνολο του Σα Πίντο ανέβασε ρυθμό μετά το 25ο λεπτό και έχασε σημαντική ευκαιρία, με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φετφατζίδη και στην συνέχεια του άστοχου σουτ του Τσεμπάκ μπροστά σε κενή εστία στο 32ο λεπτό.

Μετά την ανάπαυλα, ο ΑΠΟΕΛ δυσκολεύτηκε να φτάσει στη αντίπαλη περιοχή, όμως απείλησε ξανά με τον Σατσιά να κουβαλάει την μπάλα και να κάνει κάθετη στον Κβιλιτάια, ο οποίος δεν κατάφερε να σκοράρει, μέσα από την περιοχή στο 63ο λεπτό.

Στην συνέχεια ο ρυθμός έπεσε με τον 20χρονο κύπριο μέσο να δέχεται την κόκκινη κάρτα και μαζί του να αποβάλλεται και ο Σα Πίντο μετά από έντονες διαμαρτυρίες. Πριν την ολοκλήρωση του αγώνα, η ομάδα της Λευκωσίας «άγγιξε» ξανά το γκολ, με το σουτ του Κβιλιτάια στο 73ο λεπτό να καταλήγει μόλις άουτ.

Ανεπίσημο ντεμπούτο έκανε ο Ζιέφτε Βιτάλ ο οποίος πέρασε στο παιχνίδι στο 64o λεπτό.

Η ενδεκάδα του ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Σούσιτς (64′ Ζέφτε Βιτάλ), Κρέσπο, Ντβάλι, Τσεπάκ, Κοσταντίνοφ, Σαρφό (60′ Σατσιάς), Ντάλσιο (71′ Γαβριήλ), Γουΐλσον (79′ Τομανέ), Φετφατζίδης (79′ Βιγαφάνες), Κβιλιτάια (79′ Εφραίμ).