«Φωτιά» στο πρωτάθλημα-Η Πάφος νίκησε τον ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 2/2/2019 - 18:58

Η Πάφος επικράτησε εκτός έδρας του ΑΠΟΕΛ με 2-1. Το σκορ άνοιξε ο Κάρω στο 11΄ για την Πάφο, στο 27΄ ισοφάρισε ο Ενσούε με εκπληκτικό γκολ, ενώ το νικητήριο γκολ πέτυχε ο Ανγκούλο στο 61΄.

Ο ΑΠΟΕΛ έχασε πέναλτι με τον Μοράις.

Οι πρωταθλητές πήραν μόλις ένα βαθμό σε δυο αγώνες στο ΓΣΠ με Αλκή και Πάφο και πλέον κινδυνέυουν να χάσουν την πρώτη θέση αφού Απόλλων και ΑΕΛ θα αγωνιστούν σήμερα και αύριο αντίστοιχα.

Α΄ ημίχρονο:

Χωρίς κάτι το αξιόλογο τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Η Πάφος μόλις στο 11΄ στην πρώτη της φάση θα καταφέρει να σκοράρει με τον Καρώ. Ο Ράσιτς έδωσε στον κενό χώρο από τα δεξιά στον Καρώ ο οποίος βρήκε χώρο και με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Βάτερμαν.

Στο 22΄ η Πάφος θα απειλήσει και πάλι. Μετά από σέντρα του Νέμετς από τα δεξιά ο Ανγκούλο πήρε την κεφαλιά όμως ο Βάτερμαν απέκρουσε.

Δυο λεπτά αργότερα ο ΑΠΟΕΛ θα έχει την πρώτη του ευκαιρία στον αγώνα. Ο Τάμαρι από τα δεξιά μπήκε στην περιοχή, γύρισε στον Μερκή το σουτ όμως του αμυντικού των πρωταθλητών πέρασε έξω.

Στο 27΄ ο ΑΠΟΕΛ θα φτάσει στην ισοφάριση με εκπληκτικό σουτ του Ενσούε. Ο ακραίος αμυντικός των πρωταθλητών με ατομική προσπάθεια έφτασε έξω από την περιοχή και με σουτ με το αριστερό πόδι πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ.

Στο 31΄ η Πάφος θα έχει δοκάρι με τον Ράκελς ο οποίος έκανε το συρτό σουτ όμως η μπάλα κατέληξε στην ρίζα του δεξιού δοκαριού του Βάτερμαν.

Στο 33΄ ο Νεοκλέους απέβαλε τον Πάολο Τραμετζάνι για διαμαρτυρίες.

Στο 38΄ η Πάφος θα πλησιάσει εκ νέου σε γκολ, όμως την κεφαλιά του Καρώ θα διώξει εκπληκτικά σε κόρνερ.

Β΄ ημίχρονο:

Πρώτη φάση στο δεύτερο ημίχρονο θα είναι για τον ΑΠΟΕΛ με τον Νατέλ στο 48΄,  ο οποίος μπήκε στη περιοχή έκανε τη προσποίηση, απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο, έκανε το σουτ, έδιωξε ο Μολ σε κόρνερ.

Στο 61΄ η Πάφος κόντρα στην ροή του αγώνα πήρε εκ νέου προβάδισμα με τον Αγνκούλο. Οι ποδοσφαιριστές των φιλοξενούμενων συνεργάστηκαν εκτός περιοχής, η μπάλα έφθασε στον Φόλπρεχτ ο οποίος σέντραρε προς το μέρος του Ανγκούλο, με τον Κολομβιανό να πιάνει την κεφαλιά και να σκοράρει.

Ένα λεπτό αργότερα ο ΑΠΟΕΛ θα κερδίσει πέναλτι σε ανατροπή του Τάμαρι από τον Νέμετς, ενώ ο Καρώ κτύπησε με το κεφάλι τον Τάμαρι είχε κίτρινη και έπρεπε να αποβληθεί.

Ο Μοράις ανέλαβε να εκτελέσει πέναλτι όμως ο Μολ απέκρουσε.

Οι πρωταθλητές τα εναπομείναντα λεπτά πίεσαν αρκετά όμως δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Μολ. Ζαχίντ, Τάμαρι και Εφραίμ δεν βρήκαν στόχο και μοιραία ο ΑΠΟΕΛ δέχθηκε οδυνηρή ήττα.

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Βούρος (Γκέντσογλου 68'), Καρλάο, Μερκής, Αρτυματάς (Μπέζιακ 68'), Μοράις (Εφραίμ 80'), Ζαχίντ, Τάμαρι, Ενσούε, Καζού, Νατέλ

Πάφος: Μολ, Χολτ, Καρώ, Σιρόκ, Ζάντερ, Φόλπρεχτ, Λελιούκιν, Ανγκούλο (Ντόβμπνια 82'), Νέμετς, Ράκελς, Ράσιτς