Φουρ-ιόζα Πάφος σταμάτησε την ΑΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 7/11/2020 - 17:51

«Μπλόκο» της Πάφου στην ΑΕΛ για την κορυφή. Η παφιακή ομάδα επικράτησε με 1-0 στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. To γκολ για του γηπεδούχους ο Φουρ στο 19ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο πρώτο ημίχρονο η Πάφος είχε την υπεροχή της μπάλας και δικαίως βρήκε το γκολ. Από την άλλη η ΑΕΛ ήταν υποτονική και ουσιαστικά «πέταξε» ένα ημίχρονο στα… σκουπίδια. Στο δεύτερο μέρος οι Λεμεσιανοί ανέβασαν «στροφές» και διεκδίκησαν το γκολ της ισοφάρισης.

Οι γηπεδούχοι στο 79ο λεπτό έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές καθώς ο Φουρ είδε την κόκκινη κάρτα όμως οι «λέοντες» δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχαν.

Με αυτή τη νίκη η Πάφος έφτασε τους 14 βαθμούς ενώ η ΑΕΛ έμεινε στους 18 βαθμούς. Την ερχόμενη αγωνιστική μετά τη διακοπή η Πάφος πάει στο Παραλίμνι για να αντιμετωπίσει την Ένωση στο «Τάσος Μάρκου» (23/11 – 20:00) για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Από την άλλη, η ΑΕΛ υποδέχεται στο Τσίρειο την Ανόρθωση (22/11 – 18:00).

Ο Ντούσαν Κέρκεζ και η ΑΕΛ, είτε στη 10η αγωνιστική, είτε στην 11η αγωνιστική θα στερηθούν των υπηρεσιών του Μεντόγιεβιτς ο οποίος σήμερα (07/11) συμπλήρωσε τρεις κίτρινες κάρτες.

Σπουδαία φάση για την Πάφο στο 11ο λεπτό της αναμέτρησης . Πλασέ του Μπεριγκό από κοντινή απόσταση όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία του Βοζίνια.

Μόνος ο Φουρ στο ύψος του πέναλτι σε πλάγια θέση έπιασε το φαλτσαριστό σουτ και άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 19ο λεπτό της αναμέτρησης.

Πέντε λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, σέντρα από δεξιά από τον Βαλακάρι, με παραλήπτη ξανά τον Φουρ, το βολέ του οποίου όμως σταμάτησε εντυπωσιακά ο Βοζίνια σε κόρνερ.

Στο 43ο λεπτό ο Παπαφώτης έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία των γηπεδούχων.

Δεύτερο ημίχρονο

O Μαέ έγινε κάτοχος της μπάλας, έκανε την προσποίηση και επιχείρησε το σουτ από το ύψος της περιοχής όμως η μπάλα έφυγε ψηλά έξω στο 50ο λεπτό.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Ριέρα εκτέλεσε πανέξυπνα, συρτά το κόρνερ στο ύψος του πέναλτι με τον Μαέ ξανά να πιάνει το σουτ όμως η μπάλα έφυγε μόλις έξω.

Νέα φάση για την ΑΕΛ στο 56ο λεπτό της αναμέτρησης. Ψηλοκρεμαστό σουτ από τον Τόρες, απέκρουσε εντυπωσιακά ο Ρούντκο, διατηρώντας το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Στο 79ο λεπτό η Πάφος έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές καθώς ο Φουρ αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του διαιτητή. Ο Φουρ μέσα σε ένα δίλεπτο είδε δύο φορές την κίτρινη κάρτα. Η πρώτη προηγήθηκε στο 77ο λεπτό όταν είδε την πρώτη κίτρινη καθώς κλώτσησε τη μπάλα μετά από σφύριγμα του διαιτητή.

Στις καθυστερήσεις η ΑΕΛ, πίεσε ακόμη περισσότερο τους γηπεδούχους όμως δεν κατάφερε να νικήσει τον Ρούντκο ο οποίος κατέβασε... ρολά.

Πάφος (Ντμίτρι Μιχαϊλενκο): Ρούντκο, Σάιθ, Χάτσινσον, Μπεριγκό, Αουρέλιο, Βαλεριάνος, Φουρ, Φυλακτού (Ακάλε 67'), Αραγιούρι, Βαλακάρι, Ράκελς

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Τεϊσέιρα, Μεντόγεβιτς, Ριέρα (Μαΐντεβατς 78'), Μαέ, Τόρες, Παπαφώτης (Αβραάμ 65'), Ράσο, Σάντος, Κυριάκου (Γκαζαριάν 74'), Ντανίλο

Ντμίτρι Μιχαϊλένκο (Πάφος): «Είχαμε μια δύσκολη βδομάδα, παίξαμε την περασμένη Τετάρτη αγώνα κυπέλλου, ενώ δεν είχαμε πολλούς παίκτες στην διάθεση μας στην αποστολή. Η κόκκινη κάρτα τα έκανε ακόμη πιο δύσκολα για εμάς. Είχαμε τύχη στο δεύτερο ημίχρονο γιατί η ΑΕΛ μας πίεσε όμως καταφέραμε να κερδίσουμε. Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε πολύ καλή εμφάνιση, στο δεύτερο μέρος δεν ήμασταν πολύ καλοί όμως αξίζουν συγχαρητήρια στην ομάδα για την προσπάθεια».