Futsal: Πρωταθλήτρια η Ομόνοια μετά από τέταρτο δραματικό τελικό με τον ΑΠΟΕΛ

Δευτέρα, 13/5/2019 - 20:48

Μετά από ένα δραματικό τέταρτο τελικό η Ομόνοια επικράτησε με 2-1 του ΑΠΟΕΛ και έφτασε στις απαραίτητες τρεις νίκες και εξασφάλισε το πρωτάθλημα με σύνολο νικών 3-1. Αυτός είναι ο πέμπτος τίτλος στην ιστορία της ομάδας και ο πρώτος μετά από έξι χρόνια.

Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν στο σκορ με τον Περέιρα στο 20ο λεπτό με τον ΑΠΟΕΛ να ισοφαρίζει προσωρινά με τον Περικλέους στο 29ο λεπτό. Το νικητήριο γκολ για το «τριφύλλι» σκόραρε ο Βάντερσον στο 32ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στους προηγούμενους τρεις αγώνες της τελικής φάσης η Ομόνοια πανηγύρισε δύο νίκες με 3-2 στη διαδικασία των πέναλτι στο Λευκόθεο και με 7-3 στην έδρα της. Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε στο τελευταίο παιχνίδι στην έδρα του με 4-2 και μείωσε στις νίκες σε 2-1.

Μετά το τέλος της αναμέτρησης η ποδοσφαιρική ομάδα της Ομόνοια έσπευσε να συγχαρεί τους φουτσαλίστες πρωταθλητές.