«Πατατράκ» για τον Απόλλωνα στο Δασάκι (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 19/10/2019 - 21:50

Ο Απόλλωνας παρότι έχασε αρκετές ευκαιρίες τελικώς το πλήρωσε και με γκολ του Κονέ στο 88΄ ηττήθηκε με 1-0 εκτός έδρας από τον εντυπωσιακό Εθνικό.

Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή ήταν αρκετά άστοχη ενώ όσες φορές χρειάστηκε ο Μπογκαντίνοφ δήλωσε παρόντας.

Α΄ ημίχρονο:

Πρώτη φάση στον αγώνα στο 11΄ για τον Απόλλωνα. Ο Ενσούε έβγαλε την σέντρα η μπάλα πήρε πορεία προς την εστία του Μπογκατίνοφ ο οποίος έδιωξε σε κόρνερ.

Οκτώ λεπτά αργότερα και πάλι ο Απόλλωνας θα απειλήσει. Ο Αγκίρε σέντραρε, η μπάλα πήγε στον Παπουλή ο οποίος έκανε το σουτ από πολύ καλή θέση με τον Μπογκαντίνοφ να δίωχνει δύσκολα την μπάλα.

Ελάχιστες οι φάσεις στον αγώνα ο Εθνικός κλείνει πολύ καλά τους χώρους ενώ ο Απόλλωνας δεν μπορεί να απειλήσει την προσφυγική ομάδα.

Στο 38΄ ο Γιούστε πήρε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Πέδρο η μπάλα πέρασε έξω.

Β΄ ημίχρονο:

Ο Απόλλωνας είναι η ομάδα που πλησίασε πρώτη στο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 56΄ ο Κυριάκου με εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Εθνικού.

Στο 68΄ ο Απόλλωνας θα απειλήσει εκ νέου με τον Κυριάκου ο οποίος σούταρε στην κίνηση όμως και πάλι ο Μπογκατίνοφ απέκρουσε, στην συνέχεια της φάσης ο μέσος των «γαλάζιων» έκανε το πλασέ όμως η μπάλα πέρασε ψηλά πάνω από τα δοκάρια.

Ο Εθνικός λίγο έλειψε στο 73΄ να αιφνιδιάσει των Απόλλωνα με τον Λαμπάν ο οποίος έκανε το μακρινό ψηλοκρεμαστό σουτ ο Μολ όμως ήταν σε ετοιμότητα.

Στο 76΄ ο Απόλλωνας έφτασε πολύ κοντά στο γκολ με τον Ενσούε. Μετά από λάθος του Μαρκόσκι ο Αφρικανός έκανε την κεφαλιά η μπάλα όμως πέρασε έξω.

Πέντε λεπτά αργότερα και πάλι ο Απόλλωνας θα απειλήσει με τον Ζελάγια αυτή την φορά το πλασέ όμως του Αργεντίνου δεν ανησυχεί τον Μπογκαντίνοφ.

Στο 88΄ ο Εθνικός κόντρα στην ροή του αγώνα κατάφερε να σκοράρει με τον Κονέ. Οι παίκτες του Εθνικού έκλεψαν στην μεσαία γραμμη, ο Μιγκελίτο κατέβασε την μπάλα έδωσε στον Κονέ μέσα στην περιοχή ο οποίος πλάσαρε εύστοχα γράφοντας το 1-0.

Οι εντεκάδες των δυο ομάδων:

Εθνικός: Μπογκαντίνοφ, Κυπριανού, Ευσταθίου, Μαρκόφσκι, Ντεϊβίσον, Γκλομπάρτ, Μιγκελίτο, Χουντόμπιακ, Παπαγεωργίου (57' Λαμπάν), Κονέ, Κοστόφσκι

Απόλλων: Μολ, Ενσούε, Πέδρο, Αγκίρε, Γιούστε, Ρομπέρζ, Σακέτι (69΄ Σαρδινέρο), Παπουλής (63΄ Μάρκοβιτς), Χάμπος, Γιαννιώτας (78΄ Πίττας), Ζελάγια