Γκαρνάτσο, ο νεότερος σκόρερ στην Premier League μετά τον Μακέντα (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 14/11/2022 - 11:10

Ο Αλεχάνδρο Γκαρνάτσο έβγαλε τα «κάστανα» από την φωτιά για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και σκοράροντας στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων απέναντι στην Φούλαμ χάρισε την νίκη στην ομάδα του, όντας πλέον ο νεότερος που σκοράρει στην Premier League μετά τον Κίκο Μακέντα πίσω στο 2009.

Ο νεαρός επιθετικός της Γιουνάιτεντ σε ηλικία 18 ετών και 135 ημερών είναι ο νεότερος ποδοσφαιριστής που καταφέρνει να βρει δίχτυα εδώ και 13,5 χρόνια. Ο «τελευταίος» νεότερος ήταν ο πρώην επιθετικός του Παναθηναϊκού πίσω στο 2009 όντας 17 ετών και 226 ημερών με την φανέλα των «κόκκινων διαβόλων».

Στις 5 Απριλίου 2009 η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ φιλοξένησε την Άστον Βίλα στο «Όλντ Τράφορντ» για την 31η αγωνιστική της Premier League. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο άνοιξε το σκορ στο 11΄ με απευθείας εκτέλεση φάουλ, όμως η Βίλα με τους Τζον Κάριου (29΄) και Γκάμπριελ Αγκμπονλαχόρ (58΄) γύρισε «τούμπα» το ματς.

Η «απάντηση» από τους γηπεδούχους ήρθε ξανά με τον «CR7» στο 80ο λεπτό, ενώ την πλήρη ανατροπή.. στην ανατροπή, έφερε ένας δικός μας γνώριμος από την παρουσία τον στον Παναθηναϊκό, ο Φεντερίκο Μακέντα.

Ο Σερ Άλεξ Φέργκιουσον τον πέρασε ως αλλαγή στην θέση του Νάνι στο 61΄, και ο νεαρός –τοτε- Ιταλός υποδεχόμενος την πάσα του Γκίγκς στην μεγάλη περιοχή, απέφυγε με γύρισμα τον προσωπικό του αντίπαλο και με σουτ στην δεξιά γωνία έγραψε το τελικό 3-2 στο στις καθυστερήσεις, δίνοντας μια πολύτιμη νίκη στην ομάδα του για την μάχη του τίτλου.

Η Γιουνάιτεντ την σεζόν 2008/09 στέφθηκε πρωταθλήτρια με 90 βαθμούς, αφήνοντας πίσω τις Λίβερπουλ (86) και Τσέλσι (83). Έκτοτε στα 13,5 χρόνια που ακολούθησαν, ο Γκαρνάτσο είναι ο μικρότερος ηλικιακά παίκτης που καταφέρνει να σκοράρει, δίνοντας μάλιστα και την νίκη στην ομάδα του.